Jofruit

Jak barvit figurky

18.9.2010 21:27:02

ta"jemná"
Tak jestli je to tak opravdu příště méně. Ono to uschne ale může to trvat i 3 týdny. I takovou mám zkušenost.

Takže větrat, topit sušit :-)

21.11.2012 20:38:00

výbava a barva pro kovovou výstroj
Ahoj, zdravím všechny nadšence barev. Rozhodl jsem si nabarvit deskovou Descent (druhou edici), kterou si nadělím pod stromeček. (raději sobě, než dětem, protože si chci figurky barvit podle svého)
Dávám dohromady výbavu. Abych šetřil váš, jistě drahý čas, tak jsem prošel celé tohle vlákno. Několik blogů a anglických fór. Prošel nabídku Citadel i Vallejo. Shlédl několik hodin videí o barvení miniatur.

Štětce jsem vybral da Vinci vzor 1526Y.
Ty mají v Praze ve Zlaté lodi.
Barvičky po velkém váhání Citadel. U Vallejo se obávám konečného lesklého povrchu.
Podkladovou barvu bílou, protože světlejší figurky se budou dětem víc líbit.

Chtěl bych se učit technice jako používá mistr na těchto stránkách http://www.miniaturementor.com/
Ten chlapík je fantastický. Stínuje vše ručně a vypadá to nádherně. Nejde mi o rychlost. Bude to zábava na odpočinek a nikam nespěchám.

Vybral jsem základní barvy od Citadel
Citadel Base: Ceramite White
Citadel Base: Averland Sunset
Citadel Base: Mephiston Red
Citadel Base: Macragge Blue
Citadel Base: Waaagh! Flesh
Citadel Base: Abaddon Black
Citadel Layer: Balor Brown - na koženou výstroj
Citadel Layer: Kislev Flesh - pleťová barva

Ale nemůžu se rozhodnout nad základní barvou pro kovové části. Nevím jestli Leadbelcher není moc tmavý. Ironbreaker a Runefang jsou až krycí barvy, ale takhle na pohled se mi zdají hezčí. Možná mě plete jak to vypadá na monitoru.

Děkuji za odpovědi.

23.11.2012 22:54:48

Aradan
Upozornění co se týče base, jsou to fakt základovky, mrkni spíš na layerové barvy, base hoodně kryjou a používají se jako podkladovky. A i co se míchání týče lepší jsou layerové.

Co se týče kovového podkladu. Používám více odstínů a pak to namíchám. Každopádně bych ti na začátek doporučil koupit nějakou světlejší dříve to byla mithril silver a tu poté přejet washem. Vzhledem k tomu, že figurky do Descentu jsou malé, mrkni na Washe.

Figurku nabarvíš lehce světlejším odstínem a pak přejedeš washem (velice řídká barva s vysokým obsahem pigmentu), Zateče do zapadlejších částí figurky a rozbije celistvost jedné barvy. Citadel je taky vyrábí. To dá figurce hloubku, můžeš dát více vrstev, ale zase v tom figurku nevykoupej, nebo ti vzniknou mapy.

24.11.2012 10:13:39

RagnarBlack
Aha, díky moc. Vůbec mě nenapadlo to s těma základovkama. Pro styl, který chci používat právě potřebuji menší kryvost. Zachránil jsi mne.
Mithril silver by měl snad odpovídat současné Runefang steel. Alternativou by mohl být Ironbreaker.
S washem bych chtěl být opatrný. Chci co nejvíc stínovat ručně a pak asi jen lehoučký wash na zjemnění přechodů.

Ale jsem zatím jen teoretik, takže každou další radu uvítám.

24.11.2012 11:35:51

Lak
Jenom domplnim ze s Army painter Anti shine lakem jsem problem nemel, myslim ze ta investice neni takova a kdyz slysim problemy a operace co se museji delat s tim genius pro tak mi prijde ze to za to nestoji :)

24.11.2012 11:41:26

aradan
Jestli můžu doporučit, tak pokud maluješ poprvé, nezačínej rovnou s figurkama z Descentu. Buď si kup nějakou kovovou (jakoukoliv, klidně něco slevněného), abys na ní mohl dělat pokusy a pak případně odbarvit, nebo si pořiď za pár korun pytlík plastových vojáčků/rytířů a testuj na nich. Barvení se zdá jednoduché (hlavně podání těch, co to umí),ale není to pravda a je dobré, když prvními pokusy nezkazíš něco, na čem ti záleží.

24.11.2012 11:44:16

aradan
Souhlasím s Aradraugem. Já si některé techniky osahala až tak po 100 ks figurek. Taky bych nezačínala něčím, co chci mít fakt pěkné :-)

24.11.2012 15:08:43

trénování
Trénování není špatný nápad.
A k barvení. Jakou byste doporučili barvu na kovové části?
A měl bych spíš používat barvy určené jako Layer 1, než ty základové jak psal RagnarBlack? Rád bych sám stínoval, takže asi ano.

24.11.2012 16:33:07

souhlas
nabarvila jsem tak cca 80 figurek, než jsem zjistila různý triky a vylepšováky, dnes bych to už dělala jinak...

24.11.2012 16:35:38

aradan
Konkrétní odstín kovu ti neporadím, protože používám ještě starý citadelácký chainmail (a zbylé barvy vallejo), ale ztmavit kov není až tak velký problém, zesvětluje se hůř.
A celkem fajn věc na "stínování" kovu je Tamiya Smoke (označení X-19), silně doporučuji.

24.11.2012 16:40:15

aradrauq
Chainmail odpovídá novému Ironbreaker. Runefang steel je světlejší a dřív to byl Mithrill.
Na první výbavu jsem si dal rozpočet 1000,- Ale určitě budu co nevidět dokupovat. :-)
Lak všichni používáte ten z Baumaxu? Ten Citadel je špatný? Chtěl bych ve výsledku jemně matný povrch.

24.11.2012 18:45:44

tajemnice
to ta"jemná": A jak, smím-li se zeptat? ...také se chystám začít s barvením jako aradan, koukám na videa, čtu fóra, slintám nad fotkami ... zkrátka chytám moudra kde můžu... Rád si nechám poradit...
Na doporučení a s ohledem na sortiment Tomovek budu začínat s Wargames Hobby Starter Paint Set...
Takže jakým chybám se dá už ze začátku vyvarovat?

24.11.2012 19:30:55 | Upraveno autorem (porovnej)

RagnarBlack
Takže ty base bych neměl používat a rovnou malovat s Layer 1 na podkladovku ?

24.11.2012 20:51:15

aradan
Nastříkej základovkou a na to maluj - jestli použiješ base nebo layer je čistě tvoje věc. Citadeláci to začali dělit, aby vytahali peníze z hráčů...

DUBino - nejdřív si kup (či vyžebrej od nějakého kamaráda - hráče) nějaké testovací figurky. A jako první se nauč ředit barvy (moc husté jsou špatné) a trefovat se štětcem jen tam, kde chceš malovat. Pro začátek se vykašli na techniky jako je glazing, layering nebo blending, to už je vyšší dívčí - bude ti stačit naučit se wash (pro herní účely bohatě stačí) a některou z metod highlightingu (buď drybrush nebo "pseudolayering").

25.11.2012 01:13:50

DUBe
...tak já osobně jsem začala u prvních figurek pečlivě nanášet sytou barvu jak van Gogh na svoje obrazy a dnes si už prostě umím pohrát z naředěnýma barvama, různýma odstínama a tak...No a začínala jsem aniž by mi kdokoliv cokoliv ukazoval nebo řekl, prostě jsem si koupila bílou podkladovku, základní barvičky a dva štětce a věděla jsem prd...Kluci v tomovkách ti určitě prakticky poradí jak na to...:-) No a jestli koukáš na videa a čteš fóra, tak s největší pravděpodobností víš to, co jsem věděla já po těch 80ti figurkách, teď už jen si to osahat :-)

25.11.2012 08:12:56 | Upraveno autorem (porovnej)

začátky
jsem na tom podobně jako ta"jemná", olaf poradil jaké štětce a barvy dodal, ve skutečnosti jsem začátečník, mám za sebou max 15 figurek.
Techniky moc neřeším, jen napatlám podle nejlepšího svědomí a mé vzručnosti něco a pak to sjedu washem.
Už jsem zkusil i míchat odstíny, ale znovu ten samej nedám, prostě vezmu štětec dám trochu barvy do víčka od petky a pak druhou a smíchám to, podle výsledku třeba ještě přidám, nebo ne.
A překvapilo mne, jak to vypadá. Jen kluci v tomovkách se ptali, proč je mám tak tmavý. Prý se ředí wash, to jsem nedělal.
Myslím, že pokud máš dost malé štětce, tak je to celkem v poho, jen se nebát, pořád jsem to nechtěl dělat, protože jsem viděl jak jsou figurky úžasně namalované a věděl jsem, že to prostě nedám, ale po testu vím, že stačí co zvládám a hra vypadá výborně. Podle mě.

26.11.2012 11:41:34

Figurky do zacatku
Nemuzu nez doporucit figurky od em4 - trpaslici (prilby, dratenky a tak) a skreti, pripadne jeste Space Rangers (kteri vubec nevypadaji jako Space Marines(tm)). Fantasy jsou z jednoho kusu, SR jsou zacvakavaci a lepit nepotrebujou (nanejvys k podstavci).

V upravach uvadim obchod a ceny.

26.11.2012 12:49:22 | Upraveno autorem (porovnej)

rbx

...
ad Vallejo: nejsou leskle, rozhodne ne ty z rad Model Color, Air Color ci Game Color. A jine rady neznam :-)

ad zaverecna uprava: pouzivam Satin od Games Workshop a stejne vysledky jsou i s Anti Shane Matt od Army Painteru. Genius neznam, ale jestlize jde o zaverecnou upravu, kdy jsem se X hodin patlal s jednou figurkou, tak pote setrit na laku mi neprijde jako dobry napad. Ale jsem prodejce, takze to muze nekdo brat i z teto stranky a neverit mi :-)

A to co jsem poradil DUBinovi ohledne toho Starter Setu, tak to mi porad prijde jako nejlepsi pomer cena/vykon.

Ad stetce: po lavirovani mezi Games Workshop, Lukas a Army Painter jsem nakonec zakotvil u rady Wargamer od Army Painteru + The Psycho.

Ad testovaci figurky: ja osobne bych zrovna Descent jako testovaci klidne bral. Je toho tam mraky a tak od 4-5 figurky to urcite zacne davat smysl. Lidi co k nam chodi na workshopy maluji Descenta a kdyz je nekdo sikovny, tak hned prvni pokus je velice slusny. Pokud je nekdo kopyto, tak mu mozna 30 space marinaku od GW k jakes takes kvalite pomuze, ale nez to nabarvi, tak ho to cele prestane bavit. Ale toto je ciste zalezitost osobniho vkusu, ja zacal barvenim Runeboundu a kdyz se na to podivam, tak se trosku pousmeju, ale uplna hruza to neni :-) Az budu mit cas na namalovani 100 a vice figurek, tak si budu piskat. Zatim ho nemam a musim se ucit za pochodu.

A jeste rada pro zacatecniky: rozhodne nekaslejte na podstavce. Jedna navsteva piskoviste a tim padem i uloupeny pisek a kaminky, k tomu nejaky ten trs travy od Army Painteru a vysledek je bozi. Za malo namahy hodne muziky a figurce to doda smrnc, pritom je to zalezitost par minut. Tedy mluvim o podstavich hram jako je Descent, znam lidi, vid Olafe :-), kteri jsou schopni s jednim podstavcem si hrat cely vecer :-)

26.11.2012 14:22:42

Názor z trošku druhé strany
Nabarvené figurky se mi určitě moc líbí a chtěl bych je mít u mých her taky nabarvené. Ač nejsem žádné kopyto a v mládí jsem se dokonce věnoval kitům letadel, které jsem také barvil, tak po několikerém uvažování a rozvažování jsem jakékoli barvení figurek vzdal. Položil jsem si totiž otázku nakolik chci mít hru takhle perfektně vymazlenou, kolik času chci věnovat hraní her a kolik času chci věnovat vymazlenosti komponent a modelařině. Je důležité si položit základní otázku jestli chci mít hru vymazlenou a proto se tedy naučím barvit figurky a nebo jestli barvení figurek bude mým koníčkem, kterému chci věnovat nezbytný čas na úkor jiných aktivit, jako třeba hraní her.

Doporučil bych každému, než s touhle aktivitou začne, aby si položil základní otázku proč to chce dělat a kolik času tomu chce věnovat. Pak se teprve může začít ptát, jaké štětce a barvy koupit a jak vlastně začít. Osobně zastávám názor, že jestliže se chci naučit modelařině kvůli jedné nabarvené hře, tak to nemá valný smysl a raději bych to za úplatu dal někomu nabarvit a ušetřený čas bych věnoval něčemu jinému. samozřejmě, že pokud to naopak někoho chytne, tak si myslím, že může modelařina převážit nad časem stráveným hraním her. Ale to už je věc hodně individuální a všechno jsem to zmínil jenom proto, že jsem tímhle dilematem také procházel a já se rozhodl pro to vůbec s tím nezačínat.

26.11.2012 14:38:10

Testovaci figurky
Urcite bych se nebal pouzit Cyclades popripade Chaos in the Old World co jsem koukal ze mas v seznamu, figurky jsou pekne ale nijak super, a urcite nabarvene budou vypadat lepe nez nej v jedne barve plastu i kdyby meli pretahy nebo byli jednodusse nabarvene (stejne jako hromada vojaku u Cyclades). Kupovat figurky jen na nabarveni mi prijde zbytecne kdyz uz rovnou muzes zpestrovat svou sbirku her (ja takhle zacal s Runewars a po jedne armade me to prestalo bavit tak jsem se vrhl na mensi kvanta figurek).

Jak mi potvrdil rbx s tim lakem, presne tak, nechci si po x hodinach prace kidnout na figurku bilej hnis :D.

26.11.2012 15:24:46

kren
Ja bych to nevidel tak cerne, ja jsem takovy svatecny barvic a nemam pocit ze by to bylo na ukor hrani, jednou za tri tydny si nabarvim par figurek (nekdy jsou to dve) a jsem spokojen :).

26.11.2012 15:25:36

kren
Jestli to bylo mířeno i směrek ke mě, tak si dovolím odpovědět.
Hodně pracuji, věnuji se dětem a ženě. Mám hudbení sluch, ale na nic nehraju. nezpívám, nemaluji, nevyrábím džbány. Nemám zahrádku a bydlím v paneláku. Moje já prostě chce začít něco tvořit, nějak se projevit. Žena maluje na sklo a dělá další tvořivé věci. Umím si představit večer, kdy si spolu sedneme ke stolu, pustíme hudbu a každý tvoří.
Mám rád hry na hrdiny. Líbí se mi Descent, protože je kooperativní. Chci učit děti spolupráci. A rád si vzhledem k odstavci výše hru nabarvím. Někomu to zadat by mě nikdy netěšilo. Dobře, něco se nepovede, ale mě nejde jen o výsledek, mě jde o cestu. Malování je ta cesta. Cesta jak tvořit, jak si odpočinout, jak si udělat radost. Nedokážu odpočívat bez činnosti. :-)

26.11.2012 15:33:18 | Upraveno autorem (porovnej)

rady
Děkuji všem za rady. Díky Ragnarokovi jsem přehodnotil barvy.
Lak jsem také chtěl od Citadel, ale chyběla mi na něj nějaká zkušenost. Ten Satin, jestli zanechává matný povrch, tak si ho pořídím.
Štětce jsem myslel daVinci, ale podívám se ještě na Army Painter.
Chystám se barvit ve světlých odstínech a hodně naředěnými barvami, v hodně vrstvách. Chtěl bych zkusit používat mokrou paletu. Používá jí někdo?

26.11.2012 15:39:06

rbx

aradan
pouzivam. Plus pouzivam platicka od vypotrebovanych leku.

S temi naredenymi barvami bych nepospichal. Zrovna to stinovani a jine featury je docela piplacka ktera to muze zacatecnikovi znechutit. Zkus nejdriv zakladovkama nabarvit figurku, pak ji premazni washem a nasledne zkus drybrush. Uvidis, ze budes spokojeny a pak uz se muzes jen zlepsovat.

26.11.2012 15:50:43

drybrush
Vyplatí se na drybrush speciální štětec, nebo mám synovi něco ukrást z aktovky?
Nadsázka. Vím, že můžu zastřihnout normální štětec (třeba Milano, co koupím v tescu, ale ten bude asi hodně měkký a nebude mít přírodní vlas).

26.11.2012 16:06:41

Charitativní aukce

Válka o prsten: Válečníci Středozemě - dobročinná
Válka o prsten: Válečníci Středozemě - dobročinná
Akt. cena: 2000
Končí za: 2 dny

Všechny tyto aukce >>

Vybíráme z Bazaru

Spící bohové CZ
Spící bohové CZ
Akt. cena: 1750 Kč
Končí za: 2 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas