Jofruit

Jak barvit figurky

18.9.2010 21:27:02

Názor z trošku druhé strany
S úsměvem musím dát Křenovi za pravdu.
Začalo to figurkami k WotRu, chtěl jsem si jen nabarvit podstavce,aby šly jednotlivé národy lépe rozlišit. Nakoupil jsem Revellky a začal matlat. Když už jsem byl u toho,tak jsem si řekl, že si zkusmo nabarvím některé figurky celé, takže jsem se do toho pustil hlouběji, začal zkoumat techniky malování, štětce, barvy atd atd atd. Ony figurky jsem nikdy nedodělal, protože mi učarovaly figurky z Warhammeru, takže jsem se dal do nich, i když jsem Warhammer nikdy nehrál a ani ho hrát neplánuju. Samozřejmně jsem zkusil i nějakou techniku ze světa W40k, od ní na chvíli přešel k modelařině moderní techniky a od té přešel k modelům letadel. Kruh se pro mě uzavřel, protože jsem v dětství letadla stavěl a vždycky se k nim chtěl vrátit. Za ty dva roky co opět modelařím jsem do toho investoval strašnou spoustu peněz a času, o figurkařině ani nemluvě, ale jsem rád, že to tak dopadlo. Má to jen jednu nevýhodu, kvůli modelařině už nemám tolik času na deskovky.
Takže bacha všem, abyste nakonec neskončili u něčeho úplně jiného, než je malování figurek :-)

26.11.2012 16:10:39

aradan, kren
Kren to myslel spíš obecně, než na někoho konkrétně. Ono stejně, když už se někdo do malování pustí tak už k tomu většinou nějakým způsobem stejně tíhne a pro spoustu z nás je to stejně dobré odreagování a zábava jako hraní deskovek. Mě osobně ta "modelařina" v současné době baví možná skoro víc než samotné hraní (pustil jsem se totiž do výroby terénů a to by jeden neřekl co se dá udělat z ruličky od toaletního papíru a polystyrenu :-) ) A dokonce to u nás funguje i jako rodinná zábava, když si to někdy o víkendu odpoledne rozložím, tak si občas přisedne i můj devítiletý syn a mastí svoje Night gobliny a zapojí se i 4,5 letá cácorka ( patlá v neuvěřitelných vrstvách tempery na tržnicové vojáčky - 100 ks/70 kč)

P.S. Jak vidím, tak jsem nevědomky potvrdil Loselfosův příspěvek

26.11.2012 16:15:57 | Upraveno autorem (porovnej)

Abych byl pochopen ...
Jsem rád, že mi alespoň Loseflos porozuměl a uvedl opačný případ, než jsem byl v tom rozhodování já ;). Ten můj příspěvek nebyl rozhodně namířen proti malování figurek, to spíš naopak. Jen mne tak napadlo, že je dobré se napřed zamyslet nad tím, jaké má člověk priority a jaký má cíl. A jak se zpívá v té jedné písničce a aradan to naťuknul:

... i cesta může být cíl ...

Přeju mnoho zdaru těm, kteří se do toho pouští ;).

26.11.2012 16:17:36

aradan
Wet paletu používám, ale jen pro udržení nezaschnutých barev - nemíchám na ní odstíny. Výroba je jednoduchá - do krabičky dáš kus molitanu nebo houbičky na nádobí, necháš ji nasáknout vodou (nesmí z toho kapat, ani být moc suchá, prostě tak akorát), na ni dáš měkký papír (já používám kuchyňskou utěrku), který pořádně vyrovnáš a vyhladíš, aby na něm nebyly záhyby (papír ti musí nasáknout vodu) a své dílo završíš na míru ustřiženým pečícím papírem, který položíš na měkký papír. Značku pečícího papíru ti neporadím, mám furt jiný. Chce to vyzkoušet.
Jinak pokud chceš malovat pomocí glazingu (tedy nanášení spousty vrstev velmi řídké barvy), pořiď si k barvám glaze medium a řeď je tím, ne vodou.
Co se týče štětce na drybrush, tak já používám nějaký plochý Tamyia - je relativně malý a má krásně měkký vlas. Štětce s tvrdým vlasem ti budou nechávát šmouhy a čáry, kterých se bude hodně špatně zbavovat. U drybrush štětce nemusí být přírodní vlas.
Nenech se zviklat rbxem, používej takové štětce, jaké ti budou vyhovovat. Rbx používá Armypainter, spousta lidí nedá dopustit na da Vinci, špičkoví malíři používají hodně Windsor&Newton, já přísahám na Kolibri 333 :-). Spíš si dej pozor, aby měly přírodní vlas, ne syntetiku a pak se o ně pořádně starej. Nenakupuj štětců moc, vyzkoušej je a zůstaň u té značky, která ti vyhovuje.

26.11.2012 16:22:50

rbx

aradraug
co ti vadi na syntetice? Myslim obecne... bez ohledu na znacku.

26.11.2012 17:15:04

rbx
Rychleji a častěji se ohne špička, přírodní jsou proti tomu odolnější. A IMHO mají i menší výdrž při používání různých sajrajtů (při malování používám i olejovky).

26.11.2012 17:26:44

rbx

...
tak to jsem v pohode, sajrajtama nemaluju.

26.11.2012 17:28:49

rbx
Uznávám ale, že v tom může být i "syndrom nové opice" - špičkoví malíři používají přírodní, takže používám přírodní taky.

26.11.2012 17:48:19

rbx

ara
nejsem spickovy malir :-) Takze mam klid a muzu pouzivat papundeklove stetce :-)

26.11.2012 18:17:02

rbx
Však já taky ne, ale vís jak to chodí.
Hlavní je používat to, s čím se dobře pracuje. Je jedno, jestli jsou barvy Citadel nebo Vallejo, štětce da Vinci nebo třeba Agama, pistole Aerograf nebo Fengda - hlavně aby to bavilo.

26.11.2012 19:14:08

rbx
Pročítal jsem všechna možná fóra, včetně anglických. Blogy o malování. Dočetl se spoustu způsobů a rad. Hodně z nich si odporuje a každý to vidí jinak. Na jediné věci se všichni shodli. Štětec musí mít přírodní vlákna. Zdůvodňovali to hlavně množstvím zadržované barvy a kvalitou špičky štětce. Syntetika má pro akrylové barvy nějaké nevhodné vlastnosti.
Nemám čas, ani peníze jim nevěřit, ale věřím, že se dá malovat i molitanem na špejli. :-)

26.11.2012 20:45:56

aradan
Kdyby jen molitanem - kdysi (ještě za totáče) jsem si jedno plastikové autíčko nabarvil pomocí vaty na špejli...kupodivu to nedopadlo až tak strašlivě, možná kvůli tomu, že tou vatou se hoodně špatně nanášely obrovské vrstvy barvy, takže jsem se musel spokojit jen s tenkým nátěrem.

26.11.2012 21:01:23

rbx

aradan
mam i syntetiku a nejak me to neprislo. Ba dokonce jsem si spicku i pochvaloval. Ale zkusim se na to tedy zamerit, abych tomu prisel na kloub.

27.11.2012 09:29:08

rbx
Prostě jsem jen papouškoval, co psali naprosto všude. Nebudu dávat rozumy, když jsem ještě neudělal ani čárku. Vůbec mě neposlouchej. :-)

27.11.2012 09:32:52

Cínová figurka
Potřebuji nabarvit cínovou figurku (normálně barvím jen plastové - nic jiného jsem ještě nedělal). Na kousku odpadu jsem si ověřil, že základovky od Games Workshop a Army Painter na tom nedrží. Chci se proto zeptat, jestli když to stříknu akrylem (mám doma nějaký černý sprej - asi původně na auto, kov), jestli na tom budou držet barvy Citadel.

Všechny figurky po dokončení ještě přetáhnu matným sprejem GeniusPro (nebo jak se přesně jmenuje) z Baumaxu.

2.12.2012 12:07:27

Špatňák
Pořádně tu figurku umyj ve vodě s jarem. Barva ti na ní nedrží nejspíš kvůli mastnotě (u nových figurek to bývá separční látka, aby se figurka dobře vyloupla z formy, u starých mastnota z prstů). A z vlastní zkušenosti vím, že když není umytá figurka, nepomůže žádná zakladovka, jde to dolů i se základem.

2.12.2012 12:37:28

.
Figurku jsem umyl v teplé vodě a pak důkladně očistil lihem. Na plastových ta základovka drží jak vzteklá, ale na cínu stačí malý škrábnutí a jde dolů.
Nejsem si proto vůbec jistý, jestli je na cín dělaná...

PS: jednu takovou plastovou figurku jsem potřeboval odbarvit a nějak jsem si vzal do hlavy, že i se základovkou. Drhnul jsem to lihem a odlakovačem na nehty skoro hodinu a i tam to nebylo dokonale očištěné. V záhybech se ta barva prostě držel.
Do cínu stačí škábnout a základovka je dole.
Proto si nemyslím, že na cínu bude držet...

2.12.2012 13:35:08 | Upraveno autorem (porovnej)

Špatňák
Tak to bude ten problém. Lihem se figurky neodmašťují, lihem se stahují z barvy. Zkus figurku, nabarvenou akrylem, hodit na pár hodin/dní do technického lihu a uvidíš, co to udělá ;-)
Použij Jar a teplou vodu, pomůže to.

2.12.2012 19:16:18

.
Vždyť líh rozpouští mastnotu...

Takže podle tebe bude základní lak Games Workshop držet na cínu?

2.12.2012 22:06:02

Špatňák
Líh sice rozpouští mastnotu, ale zbytky zůstanou na figurce...
Věř mi, použij jar, na figurku pak moc nesahej, stříkni ji základovkou (klidně od GW) a maluj.
Jinak barva se z kovu bude snáz loupat pořád, použitím laku (třeba ten Genius Pro) to jen oddálíš :-)

2.12.2012 22:39:57

.
A jakou základovkou se tedy stříkají kovové modely?

3.12.2012 01:52:11

Špatňák
Jak kdo. Někdo používá GW základovku, někdo Tamyia, spousta lidí používá různé jiné spreje (já osobně nějaký akrylový Prisma Color), někdo netříká základovkou vůbec (a pak se diví).

3.12.2012 14:26:35

rbx

Spatnak
ja pouzivam zakladove spreje od Games Workshopu a Army Painteru. Pokud barvis nejake spise jednobarevnejsi figurky, tak je Army Painter docela vyhodny, protoze dela zakladove spreje v docela dosti barvach. Pak staci dodelat detaily a je hotovo. Ja takto barvil ty cervene dracky do Super Dungeon Explore. Jsou celi cerveni a maji zlute oci. A samozrejme stiny a lesky. Takze cerveny sprej a pak uz je dostinovat a odetailovat.

3.12.2012 14:45:04

.
Dík. To je mi jasné. Mám ale problém s tím cínem :(

3.12.2012 16:38:29

základ
Mám odskoušeno GW i Army Painter a raději beru Army. Přijde mi, že se na něj nějak lépe nanáší barva.

3.12.2012 17:17:10

Charitativní aukce

Válka o prsten: Páni Středozemě - dobročinná aukce
Válka o prsten: Páni Středozemě - dobročinná aukce
Akt. cena: 2000
Končí za: 2 dny

Všechny tyto aukce >>

Vybíráme z Bazaru

SW: Imperial Assault - Rebel Troopers
SW: Imperial Assault - Rebel Troopers
Akt. cena: 275 Kč
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas