M

sken karet

Poradí zkušenější nějaké tipy ke skenování karet?
Já se potýkám hlavně s kladením více klouzajících karet naráz - ať dělám, co dělám :) buď si do nich drbnu sám nebo nejpozději při zavírání víka se mi krásně umístěné karty (9ks na A4 plochu) rozsypou, takže obrázek pak neobratně musím "narovnávat" v editoru :( Nějakou radu bych fakt uvítal...
24.7.2009 09:54:17

rbx

Morthe
Ja byl pri prechodu na Illustrator totalne prepadly ze systemu orezovych masek. Ty tenkrat Core nepouzival a ja vubc netusil, na co to je. Ted na to nedam dopustit.

22.11.2010 22:59:20

orezove masky
co to jsou ořezové masky v ilustratoru, tak to vůbec netuším. Vidíš ... amatér :).

22.11.2010 23:11:03

kren
"Amatér", který je ochotný udělat něco pro druhé, je lepší než profík, který si hrabe jenom na svém písečku. Ted to nemyslím na nikoho konkrétně. Prostě mám chuť někoho pochválit.

22.11.2010 23:15:29

rbx

kren
genialni vec... mas bitmapu a potrebujes, aby mela nejaky presny krivkovy tvar. Nebo mas grupu nejakych objektu a potrebujes, aby byly oriznute presne podle nejakeho krivkoveho tvaru. Neni nic snazsiho, nez nad objekt, ktery chci oriznout, umistit objekt, podle ktereho se to ma rezat, oba oznacis a zmacknes CTRL+7 (ale pozor, na anglicke klavesnici!) a voila... mas to pekne oriznute a cele to muzes normalne editovat, protoze ty objekty ci bitmapa je tam porad v puvodni, tedy neoriznute verzi.

22.11.2010 23:16:47

word
tak jsem nad tím včera trošku bádal a našel jsem celkem elegantní a jednoduché řešení... dělám to ve wordu.... vyčištěnou stránku si tam hodim jako pozadí pod textem a do toho pak nasekám text, stránku mám rozvrženou na dva sloupečky a jedu... s textem jde krásně pracovat, akorát ještě zjišťuju, v čem je problém, že občas když dám první písmeno větší než ostatní, tam mi ho to srovná s horní linkou textu, ale přes to se taky dostanu. No pak to celý uložim do pdf a ty textu, které jsou mimo koncepci, tam nasekám v pdf, což není takovej opruz, jako kdybych to dělal v acrobatu celé... za dva tři dny sem hodim výsledek :-) každopádně díky všem za rady a pomoc

23.11.2010 07:24:17

to ozzy79
No možná že jsem něco dělal špatně, ale když jsem to takhle zkoušel dělat ve wordu, tak to mělo dvě podstatné mouchy:
1) Word ukládal obrázky komprimované do nejhorší kvality
2) Výsledný soubor PDF byl tak obrovský, že jsem raději přesedlal na jiné postupy.

23.11.2010 07:42:07 | Upraveno autorem (porovnej)

Joe

Word
a okrem toho Word nemá žiadnu kontrolu prelievania textu, resp. jeho presného umiestnenia. Boh chráň, keď sa niekde niečo zmení, tak sa poposúva celý súbor :)

23.11.2010 07:45:37

ozzy79
Závěrečné sázení textu a grafiky do jednoho dělám taky ve wordu. Není to sice elegantní řešení, ale já zatím momentálně zvládám jen to, a docela mi to stačí.

23.11.2010 07:48:04

to ozzy79
... navíc nechápu, pokud máš k dispozici InDesign jak jsi se zmiňoval, proč to neděláš v něm. Podstatně by sis zjednodušil práci.

23.11.2010 07:48:10

Joe
Nepousouvá, alespoň ne celý. I word má své možnosti, které 70% lidí, kteří s nim pracují nevyužívá.

23.11.2010 07:50:44

Masky
Masky jsou úžasná věc =).
Jenom dotaz bokem, nejspíše na rbx: Víš, jak masku duplikovat? Já na to porát nějak nemůžu přijít (tedy ani jsem po tom ani moc nepátral), ale už jsem několikrát narazil na problém, že jsem chtěl masku přetáhnout a při tom aby mi na vzorovové vrstvě zůstala (zatím to řeším úchylným způsobem zduplikuj vrstvu, masku přetáhni na vrstvu, kde ji chceš mít, zduplikovanou vrstvu smaž.
A rázem mě napadá ještě jeden oříšek: Uděláš masku s horizontálním přechodem, ale chceš tam mít zároveň i vertikální přechod. Jde nějak "zmrazit" první gradient v masce, aby se do ní daly narvat přechod dva a nemusela se vrstva po po vytvoření první gradientu rasterizovat, abych na ní mohl prdnout druhou masku? Po tomhle jsem se už pídil a nějak nedopídil...

Joe: Mám takovej dojem, že pokud pracuješ ve Wordu s Text Area (čert ví, jak je to česky), tak se nic nikam nepřelévá a pozicovat můžeš taky přesně.

Edit: Have problem, use google... duplikaci masky jsem už našel, stačí jen nebejt línej a do toho googlu to nacvakat

Edit2: Tak už jsem zvládl i více gradientů v masce...

23.11.2010 08:10:44 | Upraveno autorem (porovnej)

ad word
No mě u wordu opravdu vadí, že nelze nastavovat parametry pro vkládané obrázky, takže jediné dvě volby, které u hodně grafických pravidel mám, tak jsou buď megavelikost PDF nebo hnusně maximálně komprimované obrázky. Není mezitím žádná volba. U exportu z Indesignu kromě fůry jiných věcí se dá nastavit od kolika DPI se mají bitmapy komprimovat a v jaké kvalitě. Takže třeba obrázky s malým DPI to nechá být a s větším mi to komprimuje, jak si řeknu. Navíc to komprimuje jinak černobílé a jinak barevné objekty a na výsledku je to fakt znát.

Pokud Ozzymu nebude vadit mega soubor (Jakože asi Diovi ano :D), tak se pak bude muset spokojit s výrazně horší kvalitou obrázků. To jsou mé zkušenosti.

Jinak na začátku se tady Ozzy zmiňoval, že se na tom chce naučit, tak bych doporučoval, pokud má ten InDesign, tak se raději učit v tom. Když se zmiňoval, že se to chce naučit, tak je lepší tomu věnovat trošku víc času, který v budoucnu ušetří, než si jednoduchými postupy zadělat na problémy v budoucnu. Nicméně je to opravdu každého věc jak to bude dělat a když se to někomu nebude líbit, tak si to může předělat po svém aby byl spokojený.

23.11.2010 08:13:41

kren
No při exportu z wordu do pdf mohu velikost a kompresi obrázku nastavit.

23.11.2010 08:18:34

ještě výhody In Design
Jo a ještě jsem zapoměl, že chce Ozzy dělat ty karty do Civky. Takže k naskládání karet na stránku a vytvoření ořezových značek je InDesign naprosto ideální. V Zoneru a už vůbec ne ve wordu přesné ořezové značky nikdy neudělá.

23.11.2010 08:21:09

to Sapho
No však o tom jsem psal. Jsou tam dvě volby:
a) Standardní pro tisk - vytvoří obrovský soubor
b) Minimální velikost - totálně zmrší obrázky

... nic mezi tím. Pokud jsi našla nějaké sofistikovanější nástroj k nastavení parametrů ukládaných bitmap, tak já tedy ne a budu rád, když mne to někdo naučí. Word opravdu není software pro publikování textů s převažujícím množstvím bitmap. Pokud nástroj od "mrkvosoftu", tak by se snad dal použít Publisher, ale s tím moc zkušeností nemám, v tom jsem kdysi dělal jen vizitky.

23.11.2010 08:29:02

kren
Já jsem myslela, že když zadávám tisk z wordu do pdf(dělám pomocí naistalovaného programu pdf factory pro), tak v tom programu, přes který to tisknu mohu nastavit kvalitu na kolik chci převzorkovat bitmapy a jak velkou chci kompresy jpg obrázků a spousty dalších věcí.
Ale v grafice se moc nevznám, tak nevím jestli oba mluvíme o tom samém.

23.11.2010 08:36:19 | Upraveno autorem (porovnej)

kren
Ty používáš MS plugin přímo pro word pro generaci PDF (ten se nastavit nedá), Sappho používá virtuální tiskárnu pro "tisk" PDF z programů, které PDF neumí generovat nativně, a kde se tohle všechno (rozlišení bitmap apod.) dá nastavit - jsou to programy jako PDFCreator, PDF factory a mnoho dalších...

23.11.2010 08:42:07 | Upraveno autorem (porovnej)

Morthe
JJ, přesně. Mám to spolu s PDF Creator naistalováno jako virtuální tiskárny. A myslím že mi to dává o dost víc možností. Sice Word 2007 co používám to umí i sám, ale nevyhovuje mi to málo co se tam dá nastavit.

23.11.2010 08:48:07 | Upraveno autorem (porovnej)

to Sappho
Jo tak to každý opravdu mluvíme o něčem jiném. To je další program, který celkem s wordem nemá nic společného. Myslím si, že kombinace Acrobat, word, pdf factory není ideální kombinace, ale když někdo nemá možnost dělat s Adobe softwarem (Photoshop, Ilustrator a InDesign, tak to samozřejmě obchází jak se dá.

Ona pravidla se takhle dají lokalizovat, i když to své mouchy má, ale vzhledem k tomu, že já hlavně retušuju karty a připravuju je k tisku, tak ta kombinace výše zmíněných nástrojů Adobe je ideální. Bez vrstev bych nedal ani ránu a vzájemná spolupráce těchhle třech programů je hodně vychytaná, takže si ušetřím nervy s nějakou kompatibilitou a nemusím se učit prostředí a ovládání třech různých programů od třech výrobců, ale 3 programy od jednoho výrobce mají ovládání podobné.

Na závěr bych chtěl říct, že samozřejmě každý to dělá podle svých možností a přístupu k softwaru. Jenom bych chtěl říct, že nástroje Adobe nejsou zas až tak nedostupné, protože kompletní balík, těchhle nástrojů včetně Photoshopu, InDesignu, Ilustratoru, Acrobatu a ještě dalších se dá pořídit ve studentské licenci za celkem rozumný peníz.

23.11.2010 08:57:33

to kren
s Indesignem se teprve seznamuju, problém je v tom, že dost často to dělám po večerech, kdy si vezmi do postele malej noťásek a dělám to na něm. No a tam díky rozlišení dispeje indesign nepracuje. V tom Wordu jde dělat spousta vychytávek, i co se týká umisťování textu, chce to jen trošku cvik. Jinak co se karet týká, tak to dělám ve scribusu :-)

23.11.2010 09:23:36

a ještě scribus :)
... tak proč proboha neděláš ve scribusu i ta pravidla. Není lepší se naučit jeden program, než každý kousek dělat v něčem jiném ???

No a pracovat na grafické lokalizaci pravidel na malém noťasu, tak to už si vůbec nedovedu představit, to tě teda obdivuju.

23.11.2010 09:35:10

scribus
ve scribusu jsem zatím nezjistil, jak tam vkládat text... nebo teda zjistitl, ale je to strašnej! opruz.... :-)

23.11.2010 10:00:41

Joe

ozzy
A ktorúže máš verziu? Lebo text sa tam vkladá skoro rovnako ako v InDesigne... Buď klikneš do textového poľa a píšeš ho tam, alebo ho tvoríš v návrhovom okne (kde mu priraďuješ typ odstavca a všetky ostatné voľby).

Je pravda, že prítuľnosťou sa ešte Scribus na InDesign nedoťahuje, ale to mi nezabránilo zasádzať tých asi 50 textovo-grafických PDFiek, ktoré som doteraz robil...

23.11.2010 10:08:13

to ozzy
"ve scribusu jsem zatím nezjistil, jak tam vkládat text... nebo teda zjistitl, ale je to strašnej! opruz.... :-)"

Dyť scribus je, co jsem četl, především určen pro publikování, takže text tam musí být základní vlastnost ne???

23.11.2010 10:40:47

rbx

ozzy
no, co te tak posloucham, tak jsem zvedav na vysledek :-) Bud jsi genius a zvladl bys lokalizaci pravidel a karet klidne i na smartfounu, nebo to bude pruser :-)))

23.11.2010 10:48:45

Charitativní aukce

Velká kniha strašlivých čar - dobročinná aukce
Velká kniha strašlivých čar - dobročinná aukce
Akt. cena: 2200
Končí za: 3 dny

Všechny tyto aukce >>

Vybíráme z Bazaru

Roll for the galaxy
Roll for the galaxy
Akt. cena: 600 Kč
Končí za: 6 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas