M

sken karet

Poradí zkušenější nějaké tipy ke skenování karet?
Já se potýkám hlavně s kladením více klouzajících karet naráz - ať dělám, co dělám :) buď si do nich drbnu sám nebo nejpozději při zavírání víka se mi krásně umístěné karty (9ks na A4 plochu) rozsypou, takže obrázek pak neobratně musím "narovnávat" v editoru :( Nějakou radu bych fakt uvítal...
24.7.2009 09:54:17

Morthe
díky za doplnění informací, ještě se zeptám, na kolik procent původní velikosti (nebo přesně na jakou velikost) pak upravuješ ty karty? Vím, že překlady jsou o něco menší než originály, aby lépe seděly v obalu. A ještě něco: jak u Runeboundu kopíruješ ty podivné znaky označující hody na vlastnosti?

4.10.2010 12:30:44

ad Morthe
Já skenuju každou kartu zvlášť přiražením do rohu. Skenovat víc karet zaráz práci rozhodně neušetří protože:
a) skener, ač by měl mít tak nemá, rovnoměrné podsvícení po celé ploše.
b) u více karet nejde nikdy dosáhnout toho aby byly karty přesně svisle (nebo vodorovně), takže se to pak musí v editoru úhlově dorovnávat
c) stejně se pak musí jednotlivé karty vyřezávat, protože když si vytvořím společné vrstvy, tak se pak jednodušeji aplikují na karty ve stejné pozici
d) pro soutisk rubu a lícu se to stejně musí vyřezat a nejde použít rozložení nasázené do skeneru.

Nicméně každý má jiné postupy a někomu vyhovuje tohle a někomu jinému zas něco jiného.

4.10.2010 12:43:23

ozzy79, kren
ozzy:
- karty klasické velikosti (zelené obaly) mají rozměr 57x89mm
- malé karty (žluté obaly) dělám na tuším 41,15x63,5 mm
- karty na descent mají blbou velikost (holt jsem je dělal jako první a byl jsem mladej a blbej), je třeba je tisknout na velikost 98%, jinak se do obalu nevlezou
- na symboly k Runeboundu (i Runewars, Space Hulk: Death Angel a další) mám vytvořený speciální font - k Runeboundu byl kdysi volně stažitelný, ostatní jsem si udělal sám

kren: musím přiznat, že sken mi skenuje na šejdr úplně všechno, takže to stejně musím rovnat, nerovnoměrnost podsvícení mi víceméně eliminují právě efekty vrstev. A protože veškerou sazbu textů i pozicovaní dělám v corelu, tak je mi v zásadě fuk, jak to do skeneru nacpu. Ale jak jsi řekl, každej to šudlí trochu jinak =)

4.10.2010 15:55:39

Pravdepodobne off topic
Nikdy som karty ešte neskenoval, takže nepoznám ťažkosti s tým súvisiace, ale zaujalo ma, že karty nikdy nemožno dať do skenera presne zvislo.
Ak je to teda problém, viem si predstaviť, že si vytvorím z výkresu (kladívkové čtvrtky) šablónu - mriežku s presnými otvormi pre určitý počet kariet, ktoré chcem skenovať. Túto mriežku položím ako prvú a do nej poukladám karty. Skener splopím pomaly, aby mi karty nerozfúklo (ale mriežka by tomu mala v pohode zabrániť).
Je to od veci nápad, alebo príliš zdĺhavý postup? Každopádne si myslím, že takto by som dostal viacero kariet naraz do želanej pozície. A ak je kariet veľké množstvo, mohlo by to byť účinné.
Ospravedlňujem sa, ak to už niekto riešil už skôr a lepšie, nečítal som celú diskusiu.

4.10.2010 16:55:36

to pecovarhy
Vzhledem k tomu, že když někdo skenuje těch vícero karet, a ty karty by měly být hodně u sebe (s minimální mezerou), tak je tenhle nápad stejně prakticky nerealizovatelný. Navíc nesouhlasím s Mortheho postupem skenování více karet zaráz, protože si troufám tvrdit, že práce s výřezem těch karet z obrazu, abych to pak dostal do stejné pozice kvůli překryvu vrstev mi dá víc práce, než to skenovat po jedné kartě, každou zvlášť do tiff souboru.

4.10.2010 17:18:11

scan
tak nastal další problém v procesu překladu :-) Všechno jsem si krásně naskenoval, nandal do pdf a peru se s vymazáním původního textu ze scanu. Pořídil jsem si plnou verzi Acrobata, jenže tam když si ten text označím a dám vymazat, tak se mi jen přeškrtne ten text, ale nevymaže se. Jak se toho mám zbavit, abych dostal čistou kartu bez ničeho a mohl tam pak vkládat? Jde to vůbec? Nebo budu muset oprášit svoje znalosti z photoshopu? Díky za radu

7.10.2010 09:49:09

to ozzy79
No pokud není text zvlášť ve vektoru a je součástí obrázku, tak jedině vyretušovat ve photoshopu. Pokud je zvlášť ve vektoru, tak by to mělo jít. Nicméně já k odstraňování textů používám Adobe Ilustrator, takže nevím jak je to u Acrobatu a jestli to jde, ale asi by mělo.

7.10.2010 10:00:20

rbx

ozzy79
to co delas je nepochopeni bitmapy a vektoroveho formatu. Kdyz neco naskenujes, tak je to jedna vrstva a vse je specene dohromady, nejde jen tak oznacit text a vymazat ho. Musis s tim do nejakeho bitmapoveho programu, ja mam Photoshop, a tam rucne razitkem ci jinym zpusobem odmazat to co nepotrebujes a sejvnout to jako cistou kartu bez textu. Tu pak natahnes do sazeciho ci krivkoveho programu (ja InDesign, Morthe s krenem Corel ci Illustrator) a tam dosazis ty texty a sorvnas si karty pekne na A4 jak potrebujes.
Zasadni dil prace si ale vezme retus karet ve Photoshopu, zbytek je brnkacka.

7.10.2010 10:09:37

ad rbx a ozzy79
No jo no, rbx má pravdu, je to nemlich to samé co jsem psal já. Jen jsem nějak letmo přelétl ten ozzyho příspěvek a vlastně jsem přehlédl, že jde o naskenované obrázky. Tak to samozřejmě jako text odstranit nejde a rbx to popsal přesně.

7.10.2010 10:29:10

ozzy79
Když skenuješ, tak skener samozřejmě neví, co by se mělo nacházet pod textem, nedokáže si to vycucat z prstu. Text je schopný rezeznat díky OCR, ale nedokáže sám dopočítat, co by mělo ležet pod ním (=vše je v jedné v vrstvě). Tuhle informaci musí doplnit do obrázku sám pomocí klonovacího razítka, content-aware a podobných fičurin.
To, o co ses pokoušel ty, jde jenom ze zdroje, které má nějaké vrstvy (např. dobře vygenerované pdf - pokud bych ale při generaci pdf dal, že chci vše sloučit do jedné vrstvy, bylo by to stejné jako u skenu, tedy jediná bitmapa).

7.10.2010 10:59:15

to Morthe, kren, rbx
no já nejsem IT, takže nějaké vektorové bitmapy je pro mě španělská vesnice. Ale jestli jsem to pochopil správně, tak to budu muset vyčudlíkovat v PS nebo v zoneru :-). No vzhledem k tomu, že to pozadí pod textem je víceméně stejné, tak by to nemuselo až tak bolet... Díky za rady

7.10.2010 11:06:50

to ozzy
Nic nečudlíkuj. Pokud je pozadí relativně stejné, tak nejrychlejší je ve photoshopu záplata.

7.10.2010 11:16:50

kren - ad Ořezové čáry a křížky
No já osobně dávám značky na rub ... asi stejně jako rbx. Protože když to nařežu a líc s rubem úplně nesedí, tak to co vidí všichni hráči, je rub. A když budu mít ujeté okraje na rubu, je to jako cinknuté karty. Kdežto líc když bude mít okraje trochu mimo osu, tak to nikomu a ničemu vadit nebude.

7.10.2010 11:43:05

rbx

tangram
no a ja to prave driv daval na rub, aby nebyly pripadne ty orezovky videt, kdyz nekomu ujede pravitko ci nezaobli rohy. Ale to co delate vy je lepsi a uz to taky davam na lic.

7.10.2010 11:47:57

rbx
No já dávám na rub :). Ořezovky mám dost daleko na to, abych byl mimo karty. Takže i když neořežu rohy, ořezovky jsou pořád mimo.
Pro mě je nejdůležitější aby ruby byly jeden jako druhý :). Ale dal jsem to sem jenom jako doplňujucí informaci, určitě každý máme svůj postup, který nám bude vyhovovat a jinému sedět nebude. Jak jsem se díval, každý z nás sází karty na úplně jiný formát a úplně jinak. Někdo dává těsně vedle sebe, aby si ušetřil řez, jiný dává značky s mezerou, aby si to nakrájel doma na řezačce. Prostě jde o to, jak to pak dál každý z nás zpracovává. A to je asi to hlavní, napřed si rozmyslet, co s tiskem pak budu dál dělat, jak to budu dál zpracovávat, než z toho budou karticky :)

7.10.2010 11:56:29

rbx

Tangram
ja to uplne popletl. Driv jsem je daval na lic, ted je davam na rub. Tak, howgh :-)

7.10.2010 12:31:47

rbx

Tangram
jinak jak jsi psal ze je nekdo dava od sebe, jiny k sobe, tak ja to delam uplne k sobe, abych usetril rez. A co se tyce formatu, tak za kazdou cenu ctim presne original a neprizpusobuju to laminovacim kapsam. I proto ted chci experimentovat s laminaci za studena, kdy tocis klikou a tlakem spolu s lepidlem se lamino prilepi na celou A4, kterou pak rozrezu na jednotlive akrty a zaoblim rohy. Na toto se tesim, jsme zvedav jak to dopadne, ale podstatne se tim urychli cely postup, protoze se nemusi laminovat kazda karta zvlast a nebudou tam ani ty blbe pruhledne okraje, kde se kapsa spece k sobe.

7.10.2010 12:35:36

všechno jinak
Vidíte, a já to dělám zas všechno jinak ... :-) Skenuju víc karet u sebe jen při malým světle a z lenosti nezavírám víko skeneru, karty přizpůsobuju laminovacím kapsám, aby mi to hezky sedělo, nedělám ořezový značky, ale tabulku s kartama na líci a když si něco stáhnu ze zatrolenek, tak to stejně musím obvykle před tiskem přizpůsobit ... Spousta věcí bude tím, že mě to počešťování zas tolik nebaví, tak se snažím šetřit si práci, kde se dá, a nejsem tolik posedlý absolutní kvalitou výsledku, když to stejně tisknu ve fotorežimu na domácí inkoustovce :-)

Takže co člověk, to názor....

7.10.2010 12:48:00

to Merlin
To je všechno krásné, tak se to může v pohodě dělat, pokud nepožaduješ oboustranný tisk. A protože hodně lidí oboustranný tisk preferuje, tak to tvým způsobem dělat nelze.

7.10.2010 12:55:36

to Křen
No vidíš to, já tisknu oboustranně všechno... ale zadní strany dělám zmenšený s bílým okrajem, šetří to tisk a není problém se soutiskem :-)

7.10.2010 13:20:08

rbx

Merlin
tfujtajxl :-) takhle to mrvit...:-) Ale proti gustu....

7.10.2010 13:36:21

pomoc
tak jsem postoupil do další fáze, mám už připravený karty v češtině, upravený, ořezaný (je to brutální piplačka, nevím jestli to dělá taky někdo tak složitě jako já) a teď bych to chtěl nandat do toho InDesignu, jenže v tom absolutně nejsem kovanej, takže jestli mi někdo může poradit s postupem? Na začátek jsem si dopřeložil Talisman, myslím, že by tu měl být celý překlad hlavně kvůli dětem, jestli se to povede, pustím se do rozšířeních Arkhamu. Jinak pokud by někoho zajímal můj postup, tak já si normálně vyskládám karty na skener (je mi úplně jedno jak, jen aby se nepřekrývaly) a pak v zoneru každou zvlášť z toho souboru vyříznu, pomocí linky srovnám (to je tak na 30 vteřin práce, v tomhle je zoner lepší než PS), pak si označím na kartě text a hodím ho do lasa a následně ten prostor překryju předpřipraveným pozadím, pojmenování karet raději vždycky vyčudlíkuju, to moc času nezabere, a pak tam vkládám text. Kdybych nemusel přepínat mezi fonty kvůlivá různým velikostem písmen v nadpisu a v samotném textu, tak by to šlo rychleji, takhle je to pěknej oser... No každopádně nic snažšího jsem neobjevil, teď jen potřebuju radu s tím indesignem (pokud možno polopaticky). Díky

11.10.2010 09:54:30

rbx

ozzy
Jaky mas InDesign? Dej mi na sebe mail, poslu ti pres Uschovnu zdroj k mym kartam, co jsem delal pro Shadows over Camelot. To bude asi nejrychlejsi.

11.10.2010 09:57:04

help
existuje něco jiného než indesign, do čeho bych mohl napráskat ty kartičky? Mám GS3, ale mám pocit, že je tam něco špatně, protože se mi to nedaří ukládat, vždycky se to kousne....

21.10.2010 15:25:39

Joe

ozzy79
Scribus - je free a v podstate všetko, čo na takúto robotu potrebuješ, tam je - a ak poznáš InDesign či iné zalamovacie programy, nebude to problém. Samozrejme interface je vlastný, ale veci sú podobné.

Ja ho používam v podstate na všetko a som nadmieru spokojný. A je tam aj slovenčina/čeština, dokonca aj na "krátke slová" a rozdeľovanie slov.

21.10.2010 15:45:33

Charitativní aukce

Origin - Počátek lidstva - dobročinná aukce
Origin - Počátek lidstva - dobročinná aukce
Akt. cena: 1800
Končí za: 3 dny

Všechny tyto aukce >>

Vybíráme z Bazaru

Nastupovat prosím
Nastupovat prosím
Akt. cena: 200 Kč
Končí za: 2 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas