M

sken karet

Poradí zkušenější nějaké tipy ke skenování karet?
Já se potýkám hlavně s kladením více klouzajících karet naráz - ať dělám, co dělám :) buď si do nich drbnu sám nebo nejpozději při zavírání víka se mi krásně umístěné karty (9ks na A4 plochu) rozsypou, takže obrázek pak neobratně musím "narovnávat" v editoru :( Nějakou radu bych fakt uvítal...
24.7.2009 09:54:17

Joe
ok, díky, jde mi v podstatě jen o to naflákat ty karty do nějaký mřížky, aby to šlo tisknout, jinak už to mám hotový

21.10.2010 16:37:51

ozzy79
Na pouhé naflákání do mřížky nepotřebuješ sofistikovaný program, to zvládá i hloupej word s pomocí tabulky... tedy chápu-li tě dobře, že jsi i texty udělal ve photoshopu (a ne v InDesignu), což není imho úplně ideální řešení, protože budou při generování do PDF mázlý.

22.10.2010 09:43:51

to Morthe
v photoshopu ne, dělal jsem to v zoneru a mázlý to neni :-) Už mám výstup, vypadá to dobře, jen jsem možná měl o pět bodíků zvětšit písmo, ale dá se to. Ten scribus se osvěčil dobře, dá se s tím dobře pracovat. Jinak o wordu vim, ale chtěl jsem to mít v pdf.

22.10.2010 13:34:27 | Upraveno autorem (porovnej)

ozzy79
A kterej Zoner? Callisto (vektor) nebo Photo Studio (rastr)? Ať tak či tak, pokud jsi použil jako výstup ze zoneru obrázek+text (alespoň png nebo tif, jpeg se na tohle fakt nehodí kvůi vzniku artefaktů a ztrátě informace v obraze), který někam vkládáš, tak ti to vždycky rozostří okraje písma, protože se to převede na bitmapu, zatímco jinak bys to měl v křivkách s ostrými hranami.

Word mimochodem rovněž přímo podporuje ukládání do PDF, ač není možné nastavit manuálně nastavit kvalitu (respektive je tam pevný přepínač pro web/pro tisk).

22.10.2010 14:42:54

přesun z diskuze civilizace
k těm softwarům... mám k dispozici adobe 9 full verzi... jako tam jsem nakonec zjistil, jak to tam jde vkládat, ale je to takovej opruz, že by mi to trvalo snad dýl, než samotnej překlad. Pak mám ještě scribus, indesign....

22.11.2010 15:06:13

rbx

ozzy
no vidis, Indesign je tvoje vyhra. Tam to udelej.

22.11.2010 15:08:40

ozzy79
Pak není nic jednodušího, než vytrhat z pdf všechno, co v něm nechceš mít, výsledek vyexportovat do bitmapy, tu natáhnout jako pozadí a vysázet všechny texty.

22.11.2010 15:11:02

to Morthe
co to je "výsledek vyexportovat do bitmapy"? :-))) Dík

22.11.2010 15:18:03

to ozzy79
No já pokud nově sázím pravidla v InDesignu, tak si napřed ve photoshopu (ten je na to ideální), vytáhnu všechny použité bitmapy (obrázky) z PDF souboru. Photoshop to umí. Když se otevře ve photoshopu PDF, tak máš na výběr jestli vyexportovat komplet stránky a nebo obrázky. No a ty vyexportované obrázky pak vkládám do InDesignu.

22.11.2010 15:41:04

to ozzy79
... ještě chci dodat, že když to vytáhnu z toho PDF, tak ty obrázky neukládám v nějakém bitmapovém formátu, ale nechám to v nativním formátu photoshopu (PSD). Má to tu výhodu, že InDesign umí s tímto formátem spolupracovat a když udělám v nějakém obrázku změnu ve photoshopu a otevřu pak ta pravidla pro editaci v InDesignu, tak se automaticky přenačtou změny ve vrstvách a nemusím tam změněný obrázek vkládat znovu.

22.11.2010 15:45:43

to kren
ok, díky, jen se zeptám, když si vytáhnu konkrétní obrázky z těch pdf pravidel civilizace, co jdou stáhnout na stránkách ffg, tak mi tam po nich zůstane jen flek bez pozadí (jde o to, že vzhledem k jinému rozsahu textu v čj a aj by bylo fajn si s těma obrázkama zahejbat nahoru nebo dolů). Jde to udělat, nebo se tam kdyžtak to pozad musí ručně vyčudlíkovat?

22.11.2010 15:55:57

rbx

ozzy
Kren to dela hodne slozite. Ma pak ale vetsi svobodu pohybu po dokumentu a muze mu pretekat text, protoze neni vazan polohou grafickych prvku treba pro nadpisy, nebo ruzne odrazky apod.
Ja to delam tak, ze vycistim PDF, aby tam nebyl zadny text, v InDesignu si udelam dokument presne velky jako jsou originalni pravidla, se stejnym poctem stran a predpripravenym rameckem na import obrazku. A do tohoto ramecku naimportuju cele ciste PDF. Jde to udelat naraz, jen musis mit zapnute Volby importu.
No a pak je to ta strasna rucni prace o delani ramecku s textem, obtekani textu kolem obrazku, tvorbe znakovych a odstavcovych stylu atd.

22.11.2010 16:03:11

rbx

ozzy
v tom pripade nech vsechny objekty tam kde jsou a musis si poradit s textem. Pokud mas dobre definovane styly, tak to neni problem, protoze treba az na treti strance zjistis, ze bys mel mit pismo mensi, vic prostrkane apod. Zasahnes do stylu, opravis ho a udelas korektury tam, kde se ti neco rozjede.

22.11.2010 16:05:26

to rbx
jj, to se mi právě stalo, na pátý stránce jsem věděl, že se nevejdu na stránku a málem jsem rozkopnul počítač :-)))

22.11.2010 16:13:18

rbx

ozzy
no me prave taky. Proto je velmi dobre nepodcenovat pripravu a ty styly vyuzivat fakt chytre, protoze pak udelas tu zmenu jen na jednom miste a projevi se to v celem dokumentu.

22.11.2010 16:41:39

ad rbx
No neřekl bych, že to dělám složitě. To fakt záleží kus od kusu. Jsou pravidla, kde by se vyplatilo nechat pozadí tak jak je a hrát si stextem a jsou zas jiná, kde bych to nedal a musím rozhodně hnout s obrázkama - pak to není složitější, ale spíš naopak si ušetřím nervy.

22.11.2010 17:11:17

jo a ještě jsem chtěl dodat ...
... že na rozdíl od rbx já nejsem profesionální grafik, ale jen grafik amatér, který se učí za pochodu metodou pokusů a omylů, takže moje grafické zpracování pravidel je sice ve výsledku OK, ale rbx by to měl určitě za desetinu mého času :).

22.11.2010 17:15:05

rbx

kren
jako kdybych jeste rozmistoval ty graficke objekty, no tak to je fakt narez, to uz bych do zadnych pravidel nesel. Mam rozdelan Ravenloft svou metodou a uz ji menit nebudu, jsem rad, ze si najdu chvilicku volneho casu. Ty uz mas deti odrostle, tedy vic casu si hrat, ale Siaron ti muze vypravet, jak jsem s klukama za zady ci na zadech hral v sobotu Chaos :-) Nikdy vice!

22.11.2010 18:00:42

...
Dělám to hodně podobně jako Křen (možná dokonce ještě o chlup složitěji), protože mi to pak dává perfektní kontrolu nad dokumentem (pozicování) a můžu to sázet jak potřebuju a jak mi to vyhovuje. Styly jsou samozřejmost, nikdo normální přece bez stylů nedělá ne? =D

rbx: já s InDesignem moc nedělám, i když mám v plánu se na něj z výzkumných důvodů vrhnout, nicméně pokud jsem to zkoušel, tak snad umí natáhnout PDF pouze jako obrázky (stejně jako Photoshop - neumí PDF nativně), narozdíl od Corelu, který umí PDF importovat kompletně (i když občas nezvládá průhlednost a stíny, na to se musí použít jiný fígle). Nebo se pletu? Zkoušel jsem to asi dvakrát a vždycky kvůli tomu InDesign znechuceně zahodil...

Kren: Být tebou bych se tolik nepodceňoval, o tolik pomalejší nebudeš, jen rbx to má díky svému jobu víc nacákaný - fázi pokus omyl má už za sebou

ozzy: Zkus se kouknout, co ti acrobat všechno nabízí pod příkazem exportovat ;)

22.11.2010 20:30:59

rbx

Morthe
Ano, bere to jako obrazek. Ale InDesign neni vektorovy editor, nekonkuruje Corelu, ale sazecim programum jako je Quark. Je to na vicestrankove dokumenty, knizky, proste tam, kde je kvantum textu. Zkus ho poradne a uvidis, ze uz nebudes delat v necem jinem :-) To co umi, tak umi dobre.
Pokud bych chtel delat obdobne veci co umi Corel, jdu do Illustratoru. To jsou navzajem konkurujici si programy. Problem Corelu je, ze je opusteny jako vojak v poli, narozdil od silne trojky Photoshop-Illustrator-InDesign, kde tu spolupraci v poslednich verzich uz celkem dotahli.
Take jsem zacinal v Corelu, ale devitka a problem s pismy me donutil prejit na Adobe.

Btw: nedavno jsem delal tristrankovy graficky dokument v Illustratoru a myslel jsem, ze vyrostu. Tim kvantem textu se to cele tak zpomalilo, ze to uz neslo a cele jsem to predelal do InDesignu. Illustrator ten text pocital jako krivkove objekty a tim padem jich tam mel stovky a zacal se hrozne zadychavat.

22.11.2010 21:18:10

rbx
Jasný, souhlasím. Corel má tu výhodu (alespoň podle mě), že umí to, co Illustrator (i když některé fičuriny mi tam chybí) a navíc ještě spoustu věcí z InDesignu. Obvykle používám mocnou dvojku Corel+Photoshop (+Illustrator potřebuju-li dostat do PS cesty), ale jelikož teď všude chtějí InDesign, tak se ho chci naučit, abych měl na pracovním trhu vůbec šanci sehnat nějaký místo.

Ale tuhle mě PS hrozně nas... tval. Kreslil jsem podklady pro web a písmo, které jsem si chvůli tomu udělal (variace na Neuropol) mi to ani za živýho boha nechtělo načíst. Po dvou dnech prolízání všemožných fór jsem to vzdal a nakreslil v Corelu, kde se ten font bez jakýchkoli problému natáhl. Dosud jsem nepřišel na to, v čem je chyba. A občas PS taky proklínám, když chci něco přesně napozicovat, to hoši z Adobe taky nemají moc zmáklý a je to trochu jako drbání přes hlavu.

22.11.2010 21:37:16 | Upraveno autorem (porovnej)

ad Corel
Tak co se týče Corelu, tak to musím naprosto souhlasit s rbx. Tak jak Morthe znechuceně zahodil InDesign, tak já jsem se znechuceně přestal pokoušet o úpravy v Corelu přesně ze stejných důvodů jako rbx. Je pravda že na tandeme Photoshop, Ilustrator, InDesign opravdu Corel nemá. Jediné co bych přivítal a co Ilustrator nemá, tak to je možnost si otevřít všechny strany pdf. V Ilustratoru jde vždy jen jedna.

22.11.2010 21:40:01

=)
Někdo rád holky, jiný zase vdolky =)... Corel mám docela nacákánej a umí užasný věci, když člověk ví, jak na to. Což jeho alternativy umí určitě taky =D. Jenom není fér srovnávat PS+AI+ID vs. CorelDraw, přece jen PS a ID jsou primárně zaměřeny na něco jiného (mimochodem používám jako hlavní rastrový editor PS). Kdysi jsem taky proklínal Corel, že se v tom nedá dělat a ejhle, pak se to nějak zlomilo. Ale třeba zkusím AI a stane se pro mě novým králem vektorových kreslících programů.

Kren: Jaké že úpravy ti to nešly?

22.11.2010 22:16:18

to Morthe
Jaké že úpravy ti to nešly?
To už teď neřeš, je to už dva roky co jsem přesedlal komplet na Adobe. Takže něco bylo neznalostí a něco nešlo. Byly tam nějaké problémy s fontama a hlavně co bylo problematické, tak exporty a importy a spolupráce s adobe softwarem - což je logické. Teď už nic neřeším a objekty ve všech Adobe programech jsou si víceméně kompatibilní a vzájemně exportovatelné a importovatelné.

22.11.2010 22:24:48 | Upraveno autorem (porovnej)

Joe

No
a my menej majetní (a uvedomelí opensourcisti) používame trojkombináciu Inkscape + Gimp + Scribus :P

22.11.2010 22:33:40

Charitativní aukce

RONE - dobročinná aukce
RONE - dobročinná aukce
Akt. cena: 2000
Končí za: 3 dny

Všechny tyto aukce >>

Vybíráme z Bazaru

Černé historky
Černé historky
Akt. cena: 260 Kč
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas