Víte, jak se jmenoval frontman kapely Olympic? Nebo jakou netradiční zálibu měla Krokova dcera Kazi? Na jaké problémy se používá český šampón Orthosan? A co vám přinesou, když si na Hradecku objednáte Pumprnikl? Ano? Tak to je skvělé. A jestlipak víte, že právě s pomocí takových odpovědí můžete... třeba i dobýt Karlštejn?
Zlaté Česko patří do skupiny kvízových her. Od původního Česko: Otázky a odpovědi se liší skladbou okruhů, otázek v nich obsažených a také podobou alternativního herního režimu, který nalezneme na druhé straně herního plánu.
Při hraní standardní varianty si každý hráč vybere svoji figurku a tu umístí na jedno z rohových polí hracího plánu. Hráči se pak střídají v hodech kostkou. O tolik polí, kolik padlo na kostce, musí hráč se svojí figurou popojít – je však na něm, jestli se vydá vlevo nebo vpravo. Podle toho, na jakém poli ukončila jeho figurka svůj pohyb, dostane otázku z některého ze šesti okruhů. Mezi těchto šest okruhů patří: České osobnosti, Česká kultura, Česká NEJ, Vlastivěda, Znáte ze školy a Různé. Aby hráč ve hře zvítězil, musí správně alespoň na jednu otázku ze čtyř různých okruhů – získat alespoň čtyři různé žetony. Otázky nabízí tři možnosti, ale možné je samozřejmě hrát i bez jejich využití. Ve chvíli, kdy hráč odpoví špatně, jeho tah končí. Odpoví-li správně, získá buď žeton daného okruhu, a nebo, pokud jej již má, hází znovu a hraje dál.
Ve chvíli, kdy hráč získá čtyři různé žetony, vyráží na tzv. „cestu k vítězství“ – tedy ke středu herního plánu. Kdo jako první středu dosáhne a odpoví správně na otázku z okruhu vybraného soupeřem, vyhrává.
Alternativní herní varianta se nazývá „Dobývání Karlštejna.“ Hráči při ní postupují vpřed po herním plánu, reprezentujícím cestu na hrad Karlštejn. Vyhrává ten hráč, který jako první dosáhne cílového políčka a odpoví správně na otázku. Cestou však na hráče čekají překážky v podobě vězení, nebo rány mečem, která figurku vrátí o několik polí nazpět. Na některých polích hráči vydělávají zlaťáky, které jsou potřebné pro vstup na cílové políčko. Pokud se dva hráči potkají na jednom políčku, utkají se o kartičky v souboji (opět vědomostním). Celkově nabízí tato varianta větší množství náhody a možná o něco dynamičtější přístup ke hře, než osvědčená varianta základní.
Zlaté Česko mohou hrát dva až šest hráčů. Doporučená věková hladina je od dvanácti let – je třeba si uvědomit, že tak jako v dalších podobných kvízových hrách jsou otázky svojí náročností určené spíše hraní dospělých. Otázek hra nabízí velké množství (2400), a zájemce o kvízové hry mohou zaujmout i relativně originální okruhy, z nichž se otázky rekrutují.