Hrajete rádi Domino? Scrabble? Qwirkle? Abaku?
Autor Manfred Schüling označuje hru Zatre jako Domino 21. století. Někdy se setkáte také s původním označením číselný Scrabble (Scrabble-ing with numbers) nebo matematická křížovka (ein matematisches Kreuzworträtsel). Hraje se se 121 plochými čtvercovými kameny (s hodnotami 1-6), jež vypadají jako půlky dominových kostek, ale také připomínají scrabblové písmenkové kameny s číslovým ohodnocením. Rovněž herní plán svým rozložením a celá hra některými svými mechanismy velmi připomínají právě Scrabble.
Název ZATRE je pak zkratkou německých slov Zahlen und Treppen (tedy čísla a schody), někdy se uvádí také Zahlentreppen (tedy číselné schody). Prvně uvedený výraz je ale uveden přímo autorem na krabici v růžovém vydání z roku 1990. Zřejmé je to v průběhu hry, kdy pokládáním kamenů tak, aby dávaly správný součet, tvoříme schody.
Příprava hry:
Sáček s kameny a herní desku umístíme doprostřed mezi hráče. Začínající hráč si vylosuje 3 kameny, jeden z nich položí doprostřed hrací desky na červené políčko, další dva kameny k němu postupně přiloží. Nové kameny se musejí dotýkat již položených kamenů alespoň jednou stranou (tedy nikoli pouze diagonálně a ani nelze pokládat kameny volně kamkoli na desce).
Průběh hry:
Od druhého tahu si hráči tahají 2 kameny, ty ihned přiloží ke kamenům na herní desce a zapíší si body. Hráči pokračují v tazích ve směru hodinových ručiček. Ve svých tazích se snaží své kameny přikládat tak, aby daná řada nebo sloupec kamenů dávaly součet 10, 11 nebo 12. Za každý nově přiložený kámen můžete získat až 2 bodované součty, přičemž kameny spolu mohou ale nemusejí sousedit. Body si každý hráč sám zapisuje do své bodovací tabulky a zmíněné součty se bodují následovně:
- 10 = 1 bod
- 11 = 2 body
- 12 = 4 body.
Součet vyšší než 12 je zakázán, součet nižší než 10 je povolen, ale není bodově ohodnocen. Hráč je ve svém tahu povinen umístit oba dva své kameny, a to i v případě, že nebudou bodově ohodnoceny.
Deska zobrazuje černá a pár šedivých políček. Pokud se někomu podaří obsadit šedivé políčko, hráč si zapíše křížek do bodovací tabulky a tento křížek má na konci hry funkci bodového zdvojení. Šedivé políčko je ale možné obsadit pouze v případě, že takto hráč získá bodovaný součet, nelze tedy schválně škodit a obsazovat co nejvíce šedivá políčka (jediná výjimka nastane v případě, že hráč nemůže svůj kámen dosadit nikam jinam, v tomto případě si ale nezapíše zdvojovací křížek).
Jednotlivé řádky bodovací tabulky neodpovídají kolům, každá položka se zapisuje samostatně. Bodovací tabulka má 6 sloupečků, ty postupně vyplňujeme směrem shora dolů. V prvním sloupečku se zapisují křížky zdvojení, ve druhém počet dosažených desítek v daném tahu (v jednom tahu může hráč dosáhnout i 4x součet deset, za jednu desítku je jeden bod, hráč si tedy za tento tah může zapsat až 4 body, atp.
Konec hry:
Pokud hráči doberou všechy kameny ze sáčku a pokud je již nemají kam doložit dle platných pravidel, nastává konec hry a pokračuje závěrečné bodování.
Bodují se postupně jednotlivé řádky v bodovací tabulce. Hráč si nejprve sečte 3 hodnoty za součty 10, 11 a 12 v daném řádku. Pokud jsou zde obsaženy všechny 3 tyto hodnoty, přičte si k výsledku příslušný Bonus. Bonus je číslo 3-6 v pátém sloupci bodovací tabulky. Pokud se v tomto řádku nachází také křížek Zdvojení, hráč si svůj výsledek ještě vynásobí dvěma a tuto hodnotu zapíše do posledního sloupce na konci řádku. Na konci sečteme všechny výsledky v posledním sloupci a od konečného součtu odečteme hodnoty všech kamenů, jež jsme na konci hry nedokázali umístit. Vyhrává hráč s nejvyšším celkovým skóre.
Pozn. autorky: Na hru později podobným herním principem navázala verze Karetní ZATRE.