"Vím, jasan kde stojí, Yggdrasil jménem,
vysoký strom, zrosený vlhce,
stále zelený, nad Urdinou studní.
Odtud vláha v údolí padá."
(Poetická Edda)
Hra Yggdrasil je kooperativní záležitost, ve které hráči zosobní nižší božstva germánské mytologie (tzv. Ásy). Jejich úkolem bude společnými silami a s pomocí udatných vikingů a elfů zabránit Ragnaröku - konci světa. Ten je v tomto případě symbolizován vnikutím nepřátel (Loki, Fenrir, Hel, Surt, Nidhögg, Jörmungandr) do sídla bohů.
Příprava hry
Je třeba zamíchat dva balíčky karet (nepřátele a obři) a na plán rozložit předepsaný počet žetonů na některé lokace. Dále podle předem daných čísel rozdělit do čtyř plátěných sáčku žetony obrů a vikingů a nakonec náhodně či podle domluvy rozdělit hráčům role bohů, které budou ve hře představovat a které jim propůjčují unikátní schopnosti (např. možnost opakování hodu kostkou, nebo bonus k síle).
Průběh hry
Hra se dělí na kola, v každém kole proběhnou dvě fáze:
- Pohyb nepřátel - hráč, který je na tahu, otočí horní kartu z balíčku nepřátel a zjistí tím, který ze šesti netvorů se v tomto kole pohne. Nepřátelé se pohybují na herním plánu směrem k Odinově síni a na plánu jsou tři hraniční body. Jakmile daný počet nepřátel pronikne za danou hranici (a zůstane tam na konci kola hráče), hra končí prohrou hráčů. Čím blíže jsou nepřátelé k Odinově síni, tím méně jich musí překonat danou hranici pro vítězství zla. Po pohybu nepřítele určeného kartou je aktivována jeho speciální schopnost. Ta obvykle sílí tím víc, čím je nepřítel blíže Odinově sídlu.
- Tah hráče - Hráč má na výběr z devítí akcí, každá z nich představuje návštěvu jiného z devíti míst či světů (na plánu odlišených symboly run). V každém kole však hráč může na každé místo vstoupit (= provést danou akci) jen jednou. Na výběr je např. rekrutování vikingů či elfů, zisk zbraní, výměna žetonů se spoluhráči, úprava poměru obrů a vikingů v sáčcích a samozřejmě boj s nepřáteli.
Pokud chtějí hráči odvrátit konec světa, musí s netvory bojovat. To probíhá utracením žetonů vikingů, které hráči sbírají losováním ze zmíněných čtyř sáčků, hodem kostkou a případně modifikací výsledku pomocí zbraní či elfů. Pokud hráč nad netvorem zvítězí, zatlačí jej o pole zpět.
Jedním ze zajímavých mechanismů je právě losování vikingů podobné archeologickému hledání ve hře Théby. Hráči mají k dispozici sáčky s různým poměrem obři/vikingové. Hráč vždy vytáhne tři žetony, vikingy si ponechá a obry vrátí zpět. V sáčcích různých barev je postupně lepší poměr vikingů k elfům, ale hráčům zabere více času se k nim dostat. Nutno dodat, že pro úspěšný boj s nepřáteli je přítomnost vikingů v boji téměř nepostradatelná.
Hru dále okořeňují speciální schopnosti nepřátel při pohybu. Ty samozřejmě hru ztěžují - mohou např. zhoršit poměry vikingů a obrů v sáčcích (Surt, Hel), ubírat hráčům počet akcí za kolo (Fenrir) nebo vyvolat obry (Loki). S obry se hráči také musí vypořádat bojem, jelikož ti mohou např. zakazovat vstup na konkrétní místo (=> provedení dané akce), nebo zakazovat bohům použít jejich speciální schopnost. Příslušný zákaz vždy trvá, dokud není obr poražen. Za porážku obrů však bohové mohou dostat odměnu v podobě runy, která jim může usnadnit boj s nepřáteli.
Konec hry
Hra končí (vítězně), pokud hráči projdou celým balíčkem karet nepřátel a není splněna podmínka prohry.
V případě, že hra na klasickou obtížnost už pro hráče nepředstavuje výzvu, je možné přidat do balíčku karty dvojitého pohybu nepřátel, nebo pohybu více nepřátel současně.