Válečná vřava, boj, bitka, letící šíp sundává jezdce z koně, kopiník byl právě rozšlapán kopyty raněného koně. Kde se tu vzali havraní průzkumníci? Sakra, obsaďte támhletu vyvýšeninu! Obětujeme sekerníky, ale získáme iniciativu v rozhodujícím nájezdu, co? Ale ne, nedorazila jednotka s kušemi, to nás bude stát jeden oddíl pikenýrů. Pošlete pro další posily, chvíli to potrvá, ale získáme tak snad převahu v jízdě...
War Chest je hra pro 2 nebo 4 hráče, kteří se snaží zvítězit v bitvě obsazením určitého počtu kontrolních bodů. K tomu využívají specifické jednotky , které nasazují, ovládají jejich pohyb a útoky, a rozšiřují jejich počty. Druhů jednotek je hodně, takže lze nastavit různé kombinace, Takže hra je vysoce variabilní. Pravidla dokonce doporučují kombinace jednotek odpovídající historickým bitvám.
Příprava hry:
Do středu stolu se umístí hrací deska. Představuje bitevní pole z hexů. Některé hexy jsou označené speciálním symbolem a tvoří tzv. kontrolní body. Každý hráč dostane vyšívaný sáček a sadu 4 různých jednotek (hráči navíc disponují zcela odlišnými jednotkami), představovaných žetony s vyznačenou kresbou a barvou dané jednotky. Ke každému druhu jednotek také dostane hráč informativní kartičku, která popisuje, jak se jednotka chová v boji a jaké má speciální schopnosti. Tyto karty si vyloží před sebe. Do sáčku si vloží od každé jednotky 2 žetony plus jeden tzv. královský žeton. Navíc každý hráč obdrží 6 kartonových žetonů k označení kontroly nad strategickým políčkem. Dva žetony rovnou umístí na hrací desku na označená počáteční pole. Losem se určí začínající hráč, ten si vezme žeton iniciativy. Válka právě vypukla...
Průběh hry:
Hra se hraje na kola, každé kolo se skládá ze zahrání tří žetonů. Na začátku kola si hráči vylosují ze sáčku tři žetony. Ty drží v ruce skrytě. Hráč který vlastní žeton iniciativy, začíná zahráním jednoho svého žetonu. Poté hraje jeden svůj žeton soupeř a tak dokola, dokud oba neodehrají postupně všechny své 3 vytažené žetony. Pokud hráči nemají v sáčku dost žetonů, vrátí všechny žetony z odkládacího pole zpět do sáčku a doberou si, kolik potřebují. Žetony se dají hrát třemi způsoby a každý způsob umožňuje hráči provést právě jednu z uvedených možností akce:
- Vyložení žetonu na desku:
- Vyložit žeton na volné kontrolní pole, které hráč ovládá (má na něm svůj žeton kontroly).
- Položit žeton na jiný žeton stejné jednotky - posílit jednotku (bude mít nyní více „životů“).
Každý typ jednotky smí být na hrací ploše standardně jen na jednom místě (kromě speciální schopnosti jedné z jednotek). - Vyložení žetonu lícem dolů na odkládací pole:
- Koupit jednotku ze své zásoby. Nakoupená jednotka se umístí nejprve na odkládací pole. Do sáčku (a do hry) se tedy dostane až při vracení odložených žetonů, když dojdou žetony v sáčku.
- Převzít iniciativu od soupeře. Tzn. že bude začínat během následujícího kola. Iniciativu lze převzít jen jednou za kolo.
- „Pasovat“ (nedělat nic).
- Vyložení žetonu lícem nahoru na odkládací pole:
Tyto akce se vždy vztahují na druh jednotek shodující se s barvou odloženého žetonu.
- Pohnout jednotkou na sousední pole.
- Převzít kontrolu nad kontrolním polem, pokud na něm stojí jednotka příslušného druhu. Dá si na toto pole svůj žeton kontroly (případně vyhodí soupeřův žeton kontroly).
- Zaútočit na sousední pole - oběť útoku odstraní ze hry jeden žeton napadené jednotky.
- Využít tzv. taktiku (speciální schopnost jednotky). Taktiky většinou upravují základní možnosti jednotky.
Konec hry:
Hra končí ihned poté, co některý z hráčů položí na hrací pole svůj poslední žeton kontroly. Tento hráč se stává vítězem partie.