Loď architekta Džedhora už minula chrámový komplex v Abydosu i rozsáhlou nekropoli v Amarně a za dalším menadrem životadárného Nilu už se začne rýsovat velkolepé staveniště v Gíze. Ještě tento večer tam Džedhor přistane a půjde obětovat do Sutechova chrámu, aby konkurenci po cestě sežrali krokodýli nebo jejich lodě převrhli a rozcupovali rozdivočelí hroši. Protože jedině on, Džedhor, je přece ten pravý, aby postavil novou hrobku v Údolí králů.
V Údolí králů na sebe hráči berou roli stavitelů egyptských chrámů, obelisků, pyramid a dalších hrobek. Budou se plavit po Nilu s nákladem kamene a najímat dělníky na otrockou práci. Ale pozor, dělníky je taky třeba uživit, zadarmo svou práci neudělají a životodárný Nil je vrtkavý a ne vždy se urodí dost obilí pro všechny.
Příprava hry
Na začátku hry si hráči rozdělí barvy a rozeberou příslušný materiál - tři pracovní čety, jednoho předáka, osm lodiček, kterými budou spoluvat Nil a spoustu cihliček, které slouží nejen ke stavění, ale také jako ukazatele skóre, pozice v kamenolomu a na obilném trhu a zásoby kamene.
Dále hráči obdrží počáteční karty pole a kamenolomu a dvě karty sfingy, z nichž si nechají jednu. Karty sfingy představují tajné cíle za jejichž splnění dostanou hráči bonusové body na konci hry. Vylosuje se startovní pořadí, rozloží se karty Nilu a může se začít.
Průběh hry
Každé z pěti kol se dělí na několik částí:
- Plavba po Nilu: v první části hráči umisťují své lodě od horního toku po dolní a po cestě najímají další dělníky do svých pracovních čet, blokují si místa na staveništích, zavlažují nebo naopak vysoušejí pole svá i svých soupeřů a čerpají další výhody z karet Nilu.
- Živení stavebních čet: v druhé části musí hráči uživit své stavební čety. Pokud nemají dost obilí, nakupují je za body podle pozice na obilném trhu.
- Těžba kamene: ve třetí části si hráči přidají tolik kamene, kolik vytěží díky svým kartám kamenolomu.
- Stavba: ve čtvrté části se hráči konečně dostanou ke stavění. Staví se v pořadí podle lodí přistálých na staveništích v první části. Stavění musí hráči "zaplatit" pracovními četami i kameny. Na každém staveništi lze použít jen jednu pracovní četu, ale jednu z čet lze "posílit" předákem, který však nikdy nesmí pracovat sám.
Na prvním staveništi si hráči mohou nabrat další karty sfingy, na druhém staví nekropoli a obelisk a na třetím chrám a hrobku největších králů Egypta - pyramidu.
Stavba je vedle karet sfingy hlavním prostředkem zisku vítězných bodů. - Příprava dalšího kola: na konci kola se změní pořadí - hraje se odzadu podle pořadí ve skóre - a rozloží se nové karty Nilu.
Konec hry
Hra končí po pátém kole, kdy se ještě obodují splněné karty sfingy. Vítězem je (překvapivě) hráč s největším počtem vítězných bodů.