Teror z temnot - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2–5
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 30 min (reálná data)
Herní svět: Fantasy, Sci-fi
Herní kategorie: karetní hra, intriky
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
Albi - logo
Autoři: Mattox Shuler
Rok vydání: 2017
Dostupnost: 11 obchodů (cca 429–454 CZK)
Sdílej: Facebook

Přichází teror z temnot…

Autor: Lucies | 26.11.2024 | 3

Tato recenze vznikla jako součást Recenzního programu Zatrolených her. Recenzovaná hra byla poskytnuta vydavatelem (resp. distributorem).

Více informací o Recenzním programu | Všechny recenze sepsané v rámci Recenzního programu

Teror z temnot přichází! Šílení vědci pořádají hony na běžné smrtelníky, na nichž plánují dělat vědecké pokusy. Někomu se nejvíce hodí mladí teenageři, těch je potřeba sehnat co nejvíce najednou. Hodit se mohou i úlisní pomocníci a skoro žádný vědec nepohrdne přidáním mladé krásky do své sbírky. Po okolí se ale pohybují i lovci a těm je nejlepší se zdaleka vyhnout. Ještě že máte po ruce armádu příšer, která udělá špinavou práci za vás. Bude na další hon na smrtelníky stačit neviditelný muž, úlisná mumie nebo je potřeba povolat krvechtivého upíra?

Vydavatelství Albi nám letos k pochmurným podzimním dnům nadělilo strašidelnou karetku Teror z temnot, z níž vám bude běhat mráz po zádech. Rychlá blafovací hra je určená pro 2–5 hráčů, kteří se v ní stanou šílenými vědci, kteří mají za úkol pomocí své armády příšer získat co nejvíce bodů za karty smrtelníků.

Hra je vhodná pro děti od 10 let, nebála bych se ale zahrát si ji i s o něco mladšími dětmi, které si s ní po pomoci dospělých určitě hravě poradí. Téma také není až tak děsivé, aby pro ně hra byla nevhodná. Jednu partii odehrajete přibližně za 30 minut, záleží ale na tom, jak moc času na dedukci a blafování jednotliví hráči potřebují.

Privátní: Výběr správné příšery je klíčový!.jpg
Výběr správné příšery je klíčový!

 

Komponenty a obsah krabice

Na to, že je Teror z temnot rychlou karetní hrou, obsahuje malá krabička poměrně hodně komponentů. Součástí balení jsou srozumitelná pravidla hry, velký balíček karet, malá herní deska a žetony počítadla bodů a střetoměru pro každého hráče.

Nejdůležitější součástí hry jsou bezpochyby karty. Pro každého hráče si autoři hry připravili balíček s deseti příšerami. Všechny balíčky jsou stejné a příšery mají identické efekty. Karty jsou z kvalitního, pevnějšího materiálu. Určitě bychom měli vyzdvihnout krásné ilustrace, které skvělé podporují strašidelnou atmosféru hry, ale zároveň nejsou tak děsivé, aby si hru nemohly zahrát i mladší děti.

Privátní: Pravidla, neboli Příručka šíleného vědce.jpg
Pravidla neboli Příručka šíleného vědce

 

Kromě karet příšer ve hře najdete devět karet lokací (šest běžných a tři závěrečné) a velký balík karet smrtelníků, který lze rozdělit do několika balíčků. Základní balíček smrtelníků tvoří základní smrtelníci, kteří jsou následně doplněni o smrtelníky ze tří dalších balíčků – teenagery, obyčejné a techniky.

Malá herní deska má na sobě počítadlo bodů, po němž se během hry pohybují žetony jednotlivých hráčů, prostor pro balíček karet a střetoměr – speciální stupnici s žetony hráčů, která se používá při vyhodnocení nerozhodných situací.

Privátní: Herní deska se střetoměrem.jpg
Herní deska se střetoměrem

 

Všechny komponenty jsou hezky zpracované a vyrobené z kvalitních materiálů, což potěší zejména u karet. Jedinou malou výtkou ke zpracování jsou symboly očí, které reprezentují jednotlivé hráče – trvá opravdu dlouho, než si zapamatujete, které oko patří ke kterému hráči. Zvolené barvy jednotlivých hráčů, zejména červená, fialová a růžová sice pěkně dolaďují atmosféru hry, přehlednosti však příliš nepřidají – a to hlavně v případě horšího osvětlení, kdy jsou do jisté míry zaměnitelné.

 

Jak se hra hraje?

Herně je Teror z temnot poměrně jednoduchý, díky čemuž si hráči užijí už svou první partii. Stačí pár minut a do hry se bez problémů dostanete. Hra se hraje na tři kola, jejichž trvání odměřuje ubývající balíček karet smrtelníků. Na začátku hry dostane do ruky každý hráč stejnou sadu příšer. Ty jsou různě silné a mají různé herní efekty. Například kaiju je nejsilnější, ale nemá žádný efekt. Oproti tomu mimozemšťani velkou silou neoplývají, ale na druhou stranu je jejich efekt poměrně silný – umožňuje sebrání dvou karet smrtelníků místo jedné.

Privátní: Karty některých příšer.jpg
Karty některých příšer

 

Doprostřed stolu se vyloží z balíčku tolik karet smrtelníků, kolik je hráčů. Některé karty smrtelníků dávají hodně bodů, jiné body ubírají, další zase body přidávají v případě, že máte pouze sudý počet těchto karet, jinak je budete odečítat. Variabilita smrtelníků je poměrně velká. Všichni hráči si v danou chvíli musí rozmyslet, jakou kartu příšery pošlou do boje o smrtelníky, a tu položí lícem dolů před sebe. Jakmile si všichni hráči vyberou, karty příšer se otáčí a začíná souboj o smrtelníky!

Obecně platí, že hráči si vybírají karty smrtelníků od toho s největší silou příšery po nejmenší. Některé příšery ale mají efekty, které mohou výběrem pěkně zamíchat. Například mumie hraje jako první v případě, že je ve hře také kaiju, a to navzdory tomu, že sama je poměrně slabá. Odhadnete správně své spoluhráče a podaří se vám získat hodnotnou krásku v nesnázích nebo snad skončíte s neužitečným potápěčem?

Privátní: Na experimenty se rozhodně hodí více kráska než vychytralý lovec.jpg
Na experimenty se rozhodně hodí více kráska než vychytralý lovec…

 

Pokračuje se dalším vyložením smrtelníků a ze zbývajících karet příšer vybíráte další. Získané smrtelníci odkládáte před sebe, kde jsou až do konce aktuálního kola. Ve hře můžete sbírat také speciální symboly lokací, která vám umožní získat kartu lokace, jež obvykle hráči dává nějakou výhodu do dalších kol. Na konci kola se sečtou body za získané smrtelníky a všichni smrtelníci (s výjimkou pomocníků) se vrací do balíčků, zatímco karty příšer se vrací do ruky. Hráč s nejvyšším počtem symbolů lokace získá kartu lokace s výhodou do budoucna a začíná nové kolo.

Privátní: Karty některých smrtelníků, dostupné ve hře.jpg
Karty některých smrtelníků, dostupných ve hře

 

Důležitou součástí hry je také střetoměr, který se používá pro vyhodnocení nerozhodných situací (například ve chvíli, kdy dva hráči vyloží příšeru se stejnou silou). Princip střetoměru je velmi jednoduchý, všichni hráči zde mají své žetony a v případě střetu vítězí hráč, jehož žeton je na střetoměru nejvýše. Po vyhodnocení střetu se tento žeton posouvá dospodu stupnice.

Privátní: Herní deska se střetoměrem.jpg
Herní deska se střetoměrem

 

Dojmy z odehraných partií

Po odehrání řády partií v různých počtech hráčů musím Teror z temnot hodnotit jako povedenou rychlou karetku s pěknou tématikou. Jednotlivé partie ubíhají rychle a jsou zábavné, téma je navíc ze hry příjemně cítit a vzhledem k blafovacímu mechanismu má hra i podezřívavou atmosféru.

Hra dobře funguje ve všech počtech hráčů, i když se trochu liší. Ve dvou hráčích je jednodušší odhadnout protihráče, jednotlivé efekty příšer ale méně vyzní. Při větším počtu hráčů je hra větší zábava, blafování je však komplikovanější a výsledek je často trochu o náhodě, neboť předpovědět tahy všech protihráčů již téměř nelze. U hry dvou nebo tří hráčů je také trochu zvláštním prvkem střetoměr. Má totiž opravdu velkou váhu při rozhodování střetů, ale zároveň se nedá nijak ovlivnit. Tento efekt je trochu méně výrazný při vyšším počtu hráčů, celkově ale princip fungování střetoměru vnímám jako největší slabinu hry.

Privátní: Rozehraná partie pěti hráčů.jpg
Rozehraná partie pěti hráčů

 

Co je u hry potřeba určitě pochválit, je vyšší variabilita hry a znovuhratelnost díky různým balíčkům smrtelníků, které lze mezi sebou kombinovat. Spolu s různými kartami lokací je tak každá hra trochu jiná. Omezenou znovuhratelnost vnímám jen u opakovaných her ve stejné skupině hráčů, kdy je jednoduché odhadnout strategii ostatních, pokud si pamatujete jejich chování v předchozích partiích hry.

Pozitivně hodnotím také zajímavé efekty jednotlivých příšer, které jsou ve hře mnohdy důležitější než samotná síla karet. Za zmínku stojí například sliz, který vám umožní jeho sílu určit až poté, co zjistíte, jakou kartu zahráli ostatní hráči, nebo zvíře, za které dostanete body v případě, že ho během hry nepoužijete. I různorodí smrtelníci nabízejí mnoho různých cest k vítězství. Můžete se orientovat na získání karty lokace pomocí symbolů, množství teenagerů ve své sbírce nebo postupně sbírat pomocníky, za něž se bodový zisk exponenciálně zvyšuje s počtem nasbíraných karet smrtelníků.

Privátní: Je kaiju ta správná volba.jpg
Je kaiju ta správná volba?

 

Celkové zhodnocení

Teror z temnot je pěknou, rychlou karetní hrou, která se výborně hodí na párty nebo do rodiny se staršími dětmi. Díky mrazivé atmosféře si její hraní užijete zejména během dlouhých večerů, ale oceníte ji i jako rychlou výplňovou hru mezi komplikovanějšími kousky. Pochválit je potřeba jak kvalitní zpracování komponentů, tak ilustrace. Oceňuji dobrou hratelnost ve všech počtech hráčů, raději bych ale ve hře stanovila jiný způsob rozhodování remíz, než je současný střetoměr.

 

Když se nechce číst celou recenzi…

  • Rychlá blafovací hra
  • Strašidelná tématika
  • Dobrá volba pro rodiny se staršími dětmi
  • Různorodost hry díky kombinovatelným balíčkům smrtelníků
  • Pěkné provedení a ilustrace
  • Dobrá hratelnost ve všech počtech hráčů
  • Kvalitní komponenty

  • Princip fungování střetoměru
  • Horší znovuhratelnost ve stejné skupině hráčů
Sdílet s přáteli:

Komentáře

Zatím nebyl přidán žádný komentář...

Vybíráme z Bazaru

Stroganov CZ+ENG
Stroganov CZ+ENG
Akt. cena: 301 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas