Vítej ve Steam Works, kde se vše točí kolem ozubených koleček a geniálních nápadů! Coby vynálezce budeš prohánět své mechaniky, abys vytvořil užitečné přístroje pro Její výsost královnu Viktorii. Přístroje ti přinesou prestiž, která dále poroste jejich používáním soupeři a aktivováním jistých součástek (kupříkladu Generátoru vlasteneckých haiku). Průkopník s nejvyšší prestiží bude jmenován Oficiálním vynálezcem Její královské výsosti.
Hráči ve steampunkově laděné hře Steam Works využívají schopností svých postav k získávání zdrojů a součástek, z nichž staví přístroje. Ty pak mohou oni i jejich spoluhráči aktivovat a tím sbírat další zdroje, součástky a peníze, vylepšovat stávající přístroje a hromadit prestiž, která je obdobou vítězných bodů.
Příprava hry:
Doprostřed stolu se položí deska, na níž jsou znázorněné čtyři pásové dopravníky (dva pro dílky se součástkami z Věku I, po jednom pro dílky z Věku II a Věku III). Na začátku se zaplní horní dva dopravníky dílky z Věku I. Vedle se vytvoří zásoba zdrojů (tři balíčky podle druhu zdrojů – mechanický, parní, elektrický), zásoba dílků se součástkami (rozdělených podle příslušného Věku opět na tři balíčky) a také zásoba mechaniků a robotů; při hře tří až pěti hráčů se navíc vytvoří zásoba žetonů hodinek, které odpočítávají čas do konce Věku.
Hráči si poté rozeberou desky postav. Každá deska postavy má dvě strany – jednu se standardními akcemi, druhou s akcemi ovlivněnými schopnostmi dané postavy. Každý hráč obdrží dva mechaniky a počáteční zdroje, součástky a mince podle postavy a strany desky, kterou si vybral.
Průběh hry:
Hráči se v každém kole střídají v tazích po směru hodinových ručiček počínaje tím, kdo má u sebe Majestátní vzducholoď královny Viktorie (tedy žeton začínajícího hráče, který se na konci kola posouvá doleva). V každém tahu je možno umístit jednoho mechanika, nebo pasovat a tím získat případné mince, které představují mechanikovu mzdu. Mechanik se umisťuje buď na jedno pole akce na desce postavy, nebo na zdroj v kterémkoliv přístroji ve hře, kde pak aktivuje připojené součástky. Někdy je výhodné umístit mechanika na přístroj soupeře, ten tím však získává jeden žeton hodinek odpovídající jednomu bodu prestiže (při hře dvou hráčů místo toho obdrží jednu minci).
Hlavní náplní hry je stavění přístrojů. Každý přístroj sestává minimálně z jednoho zdroje a jedné součástky, která musí mít odpovídající konektor. Za každou umístěnou součástku dostane vynálezce jeden bod prestiže. Později ve hře je pomocí efektů součástek v již postavených přístrojích možné přístroje rozšiřovat nebo rovnou stavět větší. Mezi další užitečné efekty součástek patří možnost brát dílky odjinud, než jen z pravého konce pásového dopravníku (součástky Mechanický chňapač nebo Všehodopravník), získávat peníze či zdroje (součástky jako Monetizér a Miscelanérie) a měnit je za prestiž (Zveličovač, Hymnové varhany), nebo také používat robota místo mechanika (součástka Automaton).
Kolo končí ve chvíli, kdy všichni umístí svoje mechaniky. Mechanici se pak vrací na desky hráčů a následně se doplňují dílky na pásových dopravnících. Věk končí, když není možné některý z dopravníků zcela doplnit, nebo pokud dojdou žetony hodinek. Ve Věku I jsou k dispozici pouze dva mechanici, v každém následujícím Věku jeden přibývá (první mechanik je zdarma, každý další mechanik požaduje vyšší mzdu).
Konec hry:
Hra končí spolu se završením Věku III. Hráči sečtou svoje body prestiže za postavené přístroje, žetony získané aktivováním součástek a hodinky obdržené při používání přístrojů soupeři. Hráč s nejvyšší prestiží vítězí; v případě remízy určí vítěze celkový počet zbývajících peněz, zdrojů a součástek.