Počet hráčů: | 2–4 |
Doporučený věk: | od 13 let |
Herní doba: | 180 min (reálná data) |
Herní svět: | neuvedeno |
Herní kategorie: | desková hra, strategická, budovatelská, ekonomická |
Čeština: | v balení hry |
Vydavatelé: | Asmodee Czech Republic Fantasy Flight Games Galakta |
Autoři: | Kevin Wilson |
Rok vydání: | 2010 |
Dostupnost: | neznámá |
Sdílej: |
Autor: jukyn20 | 9.11.2013 | 1
Tuto recenzi píši asi po 10 odehraných partiích. Hodně jsem se zajímal i o statistiky, národy a celkově pozadí.
Jako první věc si nemohu odpustit srovnání s počítačovou hrou, kterou jsem též dost hrál a právě i díky ní a její „hratelnosti“ jsem hru zakoupil.
Celkově se hry dost podobají principem a herním prostředím, ale to je tak vše. Jinak to jsou dle mého dva světy, do kterých když člověk pronikne, nechce se mu z nich odcházet.
Fáze:
Začátek tahu
Zde se pouze změní začínající hráč a popřípadě hraji kulturní karty, které mají právě tuto fázi uvedenou. Zde se musím zastavit, hodně jsme tuto fázi opomíjeli a zrovna při ní dělali fázi 2) a vznikla u toho hádka dvou hráčů, kdy jeden z nich chtěl pomocí kulturní karty druhému zbourat 2 budovy. Proto jsme zvolili interní pravidlo na tuto fázi slovně upozornit a vyhnout se tak zbytečným neherním konfliktům.
Obchod
V tomto bodě si každý spočítá obchod okolo svého města a popřípadě pod svými dostavníky. Opět zde jdou hrát kulturní karty popřípadě schopnosti technologií.
Správa měst
Asi nejdelší a nejzáživnější fáze, kde se člověk „stará“ o svá města. Ve městech lze provádět několik činností od stavění budov a armády, po zaměření se na těžbu surovin či kulturu. Ideálně pokud se tato fáze odehrává postupně po hráčích s možností kontroly a hlavně z důvodu omezeného počtu budov a divů ke stavbě.
Pohyb
Pohyb s armádou a popřípadě osadníky, zde je dokonce výslovně řečeno, že je nutné tahat postupně a tato fáze je velice důležitá k výpočtu tahů a strategii vojenské intervence. Mnohokrát právě tato fáze rozhoduje o vítězi celé hry.
Věda
Zde může každý hráč v případě dostatku počtu obchodů „zakoupit“ technologii.
Lze vyhrát 4mi způsoby, každý způsob je něčím výjimečný a hra je natolik vybalancovaná, že trvají všechny podobně (krom samozřejmě vojenského vítězství). Jmenovitě se jedná o vojenské (dobytí hlavního města protivníka), vědecké (vynalezení technologie letu do vesmíru), kulturní (postup po kulturní stupnice až do cíle) a ekonomické (dosažení počtu mincí na hodnotu 15 – mince lze získat z technologií, známých osobností, divů či státních zřízení).
Nechci zde rozvádět co vše hra obsahuje a jak se co hraje. Je tolik možností, že by to vystačilo na pár stran. Každý si najde co se mu líbí, každý zjistí co je pro něj či národ se kterým určitou partii hraje vhodné, popřípadě je zde i možnost klamání ostatních či případné diplomacii.
Nyní se dostáváme k tomu nejlepšímu co hra nabízí a to je atmosféra nedostatku času, snahy spočítat kolik tahů mám než druhý vyhraje vědecky či kulturně, to zda se mám soustředit jen na jednu cestu či balancovat mezi všemi 4mi a nakonec třeba dojít k ekonomickému vítězství. Do posledního tahu není nic jisté. Jeden příklad za všechny když můj protivník byl jeden tah od vědeckého vítězství a nakonec jsem ho ekonomicky porazil z toho důvodu, že jsem zrovna v tom tahu začínal.
Vždy když kupuji deskovou hru chci abych se bavil já, moji přátelé a hlavně, aby bylo možno hrát mnoho partií s rozličnými konci. Tato hra nabízí díky vždy jiné herní mapě i jiný zážitek a jiný konec, je zde mnoho variací a možností jak hru oživit. Díky několika cestám a hlavně vybalancování hry musím autorům hry zatleskat a smeknout klobouk.
Nyní se dostávám k těm nepříjemným věcem, které mě při hraní trkly. Rozhodně největší chybou celé této hry je překlad pravidel do českého jazyka, kde se mnoho věcí ztrácí a hlavně je vidět, že člověk který pravidla překládal, hru nikdy nehrál. Proto všem kdo hru koupí doporučuji navštívit diskuzi zde na zatrolenkách a pročíst si hlavně „těžbu“ surovin, kulturních bodů a všeho okolo od zdejších borců, kteří to krásně vysvětlili a díky nim jsme asi 7mou partii hráli bez chyb a přesně dle pravidel.
Druhou chybou je alespoň z mého pohledu lehká nevybalancovanost mezi národy. U nás se rozhodně nejméně oblíbeným stala Amerika a nejvíce oblíbený je Egypt. Ikdyž to ze statistik nevyplývá, můj dojem je, že Egypt je hlavně ze začátku velmi silný a při vytažení „správného“ divu je zde veliká šance, že jej nikdo nedožene. Pro hráče kteří hráli budu jmenovat dle mého nejlepší kombinaci: Egypt + Div Vysuté zahrady (začátek tahy stavba jakékoliv figurky zdarma).
Třetí „chybou“ je herní doba, kdy ve třech hráčích se ve většině případů nejde dostat pod 3hodiny.
Poslední chybou mohou být delší prostoje při správě měst, pokud o tom dotyčný přemýšlí a plánuje strategii.
Ihned po koupi a prokousání se pravidly se stala Civilizace nejhranější hrou. Všichni jsme si ji oblíbili a s oblibou diskutujeme o nejlepších strategiích. Hru vřele doporučuji pro dlouhé zimní večery. Nyní plánuji zakoupit rozšíření, kde bude více národů a i jistě více možností.
twix
2 posledni chyby...
jsou spis chybou hracu nez hry :D a jestli chcete balanc mezi narody tak musite koupit 2 male expanze. Jedna i zasadne prokopava boj k lepsimu.
Chyby
Pěkná recenze, jen bych zareagoval na "chyby". Herní doba se u nás pohybuje kolem 2 hodin, ve třech i ve 4 hráčích. Nejdelší je doba ve dvou hráčích, kdy čekáš na toho druhého. Což při více hráčích odpadá. Amerika je bez rozšíření nejslabší, ale s Fame and Fortune získá slavná osobnost novou dimenzi a při vytáhnutí "vhodné" osobnosti se okamžitě může stát favoritem. Co se týče Egypta, tak právě proto, že má nejlepší výhody, tak se na něj okamžitě ostatní zaměří a je bez šance na výhru (nebezpečí utneš v zárodku) :)))
A překlad pravidel mi přišel poměrně v pohodě, na to jak moc je to složité, tak je to srozumitelné a přehledné.
Reakce
Ohledně počítání kulturních bodů je to hodně nesrozumitelné, až právě hráči zde dovysvětlili.
Hry hraji s přáteli a přeci jen útočit hned na Egypt, který mimoto staví zdarma a druhou akci může využít právě na nákup jednotek či armády mi nepřijde jako nejlepší nápad...ještě pokud několik kol máš pouze rychlost 2-3 políčka.
Je ale stále jen subjektivní, každý to hraje jinak, každý v tom vidí něco jiného a proto ta hra je kouzelná...
Expanze
Na rozšíření koukám, četl jsem karty národů a pokud je Egypt silný v základu, pak nové národy jsou též ohromně silné, ale to se dá ověřit pouze hrou. Zatím jsem Egypt do ruky nedostal (vždy hrál proti), ale až jej dostanu, pak zkusím co nejrychleji skončit hru...vojensky;-)
re
Teď si nejsem jistej jak je to přesně v pravidlech (nemám je u sebe), ale tuším, že výhoda Egyptu je, že si postavíš budovu sice zadarmo (nepotřebuješ kladívka/šroubky), ale normálně ti to zabere městskou akci přece... nemůžeš u toho koupit i vlaječku... a samozřejmě jsem nemyslel přímo útočit, ale je spousta způsobů jak mu to znepříjemnit a srovnat výhodu :)
2 stavby
Jeden tech ti tam umoznuje stavet v jednom meste dve veci...hravam ho u Egyptu,ze zacatku vyhoda jedne stavby zdarma,az mas doststek diln,tak postavis 2x skoro cokoliv =)))
re
to je jasný, architektura... ale od jukyna jsem to pochopil tak, že staví jednou zadarmo + ještě jednou navíc bez techu, což je blbost... a než postavíš architekturu, tak to přece už není začátek :)
Egypt
Samozřejmě máš pravdu, nejde bez techu stavět 2 bodovy v jednom tahu...Napsal jsme to úplně blbě...ale Egypt + starověký div Visuté zahrady = to co jsem psal:)))
Takže stačí šťastnou ruku a je to:D
Pernicek
Architektura a speciální schopnost Egypta se kombinovat opravdu nedají, buď Architektura a uhradit obě akce kladivy, nebo postavit jednu stavbu zadarmo.
froggery
tak :)
Froggery
To je sporné. Architektura sic jasně říká, že musíš zaplatit kladivošroubky za obě stavby, ba na druhou stranu schopnost Egypta říká, že máš jednu stavbu přístupné budovy jednou za tah zdarma...tudíž? Co platí?
jukyn20
Platí to co píšu, viz FAQ 2.0
Q: Can a player combine Egypt’s ability to build unlocked buildings for free as an action with Engineering’s ability to split production? A: No. These abilities cannot be combined in a single city management action.
Freggery
Děkuji za vysvětlení:)
jukyn
I v překladu je psáno, že můžeš postavit budovu zdarma JAKO svou městskou akci (tj. spotřebuješ jí na to), čili nemůžeš stavět nic dalšího. To jde až s architekturou.
Freggery
Hm,tak jsme to hrali blbe,z popisku karet jsme to tak chapali....jsem zrovna o vikendu diky tomuto combu prejel kamose...s malym podvudkem koukam =))))
ALL
Trochu mě na této hře štve, že člověk musí číst každé slovo, aby pochopil jak vše funguje...proto si stále stojím za tím, že hodně věcí se u této hry ztratilo v překladu
jukyn
Tak je to složitá hra, musíš počítat, že pravidla jsou taky složitá. O to je ta hra lepší. Kdyby byly pravidla jednoduchý, tak to není tak dobré :)
Honzikeben
Nenadávám:) Jsem rád jaká je:) Nemyslím ani, že je to chyba pravidel, ale spíše překlad:) Každopádně moc děkuji za vysvětlení:)
Honzikeben
Taky myslim,ze ten preklad neni nejstastnejsi....vim kolik mi udelalo paseky v hlave jen srovnat ofic preklad a preklad tu na ZH...taky pak asi zalezi,jak je hrac celkove herne gramotny,kdy mu hodne veci dojde samo,diky zkusenostem z jinych her,umi lip cist pravidla....kazdoadne me vrta hlavou jeste ten muj posedni dotaz z diskuze ohledne ability ve zpracovani kovu
pernicek
Jasne, zalezi od cloveka, me to prislo celkem v pohode, ale tydle maly vychytavky clovek casto v pohode prehlidne, taky se porad dovidam nove. Ja ti tam odepsal, nevim, jestli sis vsiml... Zpracovani kovu hrajeme jen pri prvnim utoku, pak uz pocitame normalni utok
Svět divů: Pohodlí a úpadek
Akt. cena: 600 Kč
Končí za: 1 den