Potrapte mozkové závity, pociťte záchvěvy vzrušení a užijte si spoustu zábavy, kterou zažívali japonští generálové už několik století zpět. Nezoufejte, pokud vaše armáda začne mizet pod rukama nepřítele, tuhle situaci můžete promyšlenými tahy často zvrátit!
Shogi (šógi) jsou abstraktní strategická hra s jednoduchými pravidly a složitou strategií bez podílu náhody, jde o tradiční japonskou obdobou šachu. V Japonsku dnes hraje shogi přibližně 20 miliónů hráčů, mezi nimi je téměř 200 profesionálů. Hra shogi je oproti klasickému šachu dynamická a plná nečekaných zvratů, a to díky několika odlišným principům. Prakticky zde neexistuje možnost remízy a taky žádné zkratky typu rošáda.
Povyšujte své kameny, zajměte kameny protivníka a překonvertujte je na své. Vymyslete strategii útoku na nepřátelského krále a nenechte ho utéct!
Příprava hry:
Každý z hráčů si rozestaví svou armádu o 20 herních kamenech na první 3 řady šachovnice.
Průběh hry:
Hráči se střídají v tazích, během kterých se snaží vytvářet obranu svému králi a zároveň aktivně útočit na soupeře.
Rozdílná pravidla oproti klasickému šachu:
- Kameny, které vyhodíte soupeři, nejsou trvale odstraněny ze hry, ale stávají se vašimi zajatci, které následně můžete nasadit jako své vlastní.
- Kameny se zpět do hry nasazují namísto běžného tahu na libovolné neobsazené pole. (Ano, můžete vložit kámen rovnou do šachu a ohrozit tím krále, nebo přímo do matu a vyhrát tak hru.)
- Všechny kameny vyhazují ve směru, ve kterém se pohybují (např. pěšáci vyhazují rovně, ne šikmo).
- Téměř všechny kameny můžete (nemusíte) pohybem v povyšovací zóně (poslední 3 řady) povýšit (otočit na druhou stranu). Povýšením získávají nové (často lepší) možnosti pohybu.
- Vkládat zpět do hry lze vždy kámen v základním (nepovýšeném) tvaru.
- Každý (i vložený) kámen musí mít možnost následného pohybu. (Nelze vložit pěšáka do poslední řady a v případě, že dojde do poslední řady, tak v tu chvíli již musí být povýšen).
- Výjimky pro pěšáky (nepovýšené) - nelze mít 2 vlastní pěšce v jednom sloupci a vloženým pěšákem z ruky nelze rovnou dát mat a ukončit hru.
Konec hry:
Cílem hry je dát šach-mat nepřátelskému králi. To znamená obklíčit jej způsobem, ze kterého nemá úniku a dalším tahem by byl vyhozen ze hry.