Ani Scrabble, ani poker, ale něco mezi tím. Scracker je hra plná zvratů, která přeje pohotovým a jazykově vybaveným. V ruce máš pět karet a na stole pět kostek. To je celkem až deset písmen. Jaké slovo z nich složíš, je jen na tobě. Ale hlavně musí být co nejdelší a za co nejvíc bodů, musíš to přece natřít soupeřům!
Skládání slov jako u populárního Scrabblu, napětí, blufování a hra s kartami jako u pokeru. Takové jsou parametry nové hry Scracker, kterou na trh uvádí brněnské herní studio Betl Games.
Jak Scracker vypadá?
Hra obsahuje 65 karet a 5 kostek s písmeny. Na kartách jsou jednotlivé souhlásky, na kostkách samohlásky. Každé písmeno má svou bodovou hodnotu, která je odvozená od četnosti jeho výskytu ve slovech (podobně jako ve Scrabblu). Kromě písmen jsou na zvláštních kartách také diakritická znaménka (háček a čárka).
Jak se Scracker hraje?
Cílem hráče je sestavit z karet a kostek co nejdelší slovo s co nejvyšší bodovou hodnotou. Každý hráč dostane na začátku kola 5 karet. Potom se hodí třemi kostkami. Hráči si podobně jako v pokeru mohou vyměnit libovolný počet karet. Po výměně se háže čtvrtou kostkou. Hráči si opět mohou vyměnit karty. Po hodu pátou kostkou hráči sestavují z karet a kostek svá slova. Sčítají bodové hodnoty na kartách a kostkách. Bodové hodnoty karet, které při tvorbě slova nepoužijí, se od součtu odečítají. Kdo dosáhl nejvyššího počtu bodů, je vítězem hry.
Herní varianty
Vedle základní varianty, která se hraje na vítěze podle počtu odehraných her, umožňuje Scracker další, napínavější varianty. Je například možné sčítat bodové hodnoty jednotlivých her a hrát do určitého počtu bodů, například do padesáti. Kdo této hranice součtem svých výsledků v jednotlivých hrách dosáhne, je vítěz. Scracker je možné, podobně jako poker, hrát o žetony nebo o peníze, další variantou je svlékací Scracker, kdy všichni kromě vítěze hry musí odložit jeden kus oděvu. Ale pozor, tyto herní varianty jsou dovoleny až od 18 respektive 15 let.