Proti Vám sedí zádumčivý protivník s tlustými skly. Vypadá prohnaně, chytře a prý hraje už dlouho... Jakou asi zvolí taktiku? Otevře hru a vyrazí do nebezpečného útoku - ovšem za cenu oslabení vlastní obranné pozice - nebo bude spíše vyčkávat a nechá vás rozbít se o jeho dokonalý obranný val, aby pak vyrazil do protiútoku a rozdrtil vás?
Dvaatřicet figur, čtyřiašedesát polí... záleží jen na vašem šachovém umu, zdali vyjdete ze souboje jako vítěz, zda se rozejdete smířem či zda budete muset soupeři pogratulovat k vítězství...
Šachy jsou klasickou deskovou hrou pro dva hráče, která se v dnešní podobě hraje již několik staletí. Každý hráč má k dispozici celkem 16 hracích kamenů (figur) a na hrací desce, která je rozdělená na 64 polí (8x8), se snaží strategicky přehrát svého soupeře a dát mu mat.
Příprava hry
Hráči si nejprve vylosují barvu kamenů (k dispozici je černá a bílá), poté se kameny rozmístí na šachovnici do tzv. základního postavení. Nedílnou součástí každé hry (alespoň na úrovni klubových hráčů) je také časomíra.
Podle množství času na partii rozdělujeme partie na:*
- Bleskové - do 15 minut na partii
- Rapid - 15 - 60 minut na partii
- Vážná partie - nad 1 hodinu na partii
* pozn. časy jsou uvedeny pro každého hráče, tzn. že např. při bleskové partii má každý hráč 5 minut, tzn. že hra může trvat max. 10 minut, resp. 9 minut 59 sekund.
Průběh hry
Po zvolení barev, rozestavení figur a nastavení času spouští černý hráč bílému hodiny a bílý zahájí hru provedením prvního tahu. Poté táhne černý a oba hráči se v tazích střídají až do konce hry.
Hráči mají k dispozici tyto figury:
8 x pěšec, 2 x jezdec, 2 x střelec, 2 x věž, 1 x dáma, 1 x král
Každá figura má svůj specifický druh pohybu a také rozdílnou hodnotu. Figury rozdělujeme podle síly na pěšce, což je základní jednotka, lehké figury (jezdec a střelec), jejichž hodnotu lze vyjářit v hodnotě pěšců jako tři, tzn. jeden jezdec má hodnotu tří pěšců, těžké figury, což je věž (hodnota 5 pěšců) a dáma (9 pěšců) a nakonec zcela specifická figura krále (5 pěšců).
Účelem hry je dát soupeři mat, tj. dostat soupeřova krále do takové pozice, kdy je napaden (hrozí mu, že dalším tahem bude král sebrán a vyřazen z boje), a nemá možnost této situaci zabránit (ústupem, předkrytím, vzetím napadající figury). Zvítězit však lze i jinými způsoby, uvednými dále.
Konec hry
Hráč prohrává pokud:
- dostane mat
- dojde mu čas
- vzdá se
Hra může skončit také tzv. remízou, tj. nerozhodným výsledkem; hra nemá vítěze ani poraženého a hráči se rozcházejí smírem.
Hra končí remízou pokud:
- ve hře zůstanou poslední dvě figury králů a žádná ze stran nemůže zvítězit
- pokud soupeři nechtějí dále ve hře pokračovat, protože si nemyslí, že partii lze vyhrát, a na remíze se dohodnou
- opakováním tahů
- pat*
* Pat je zvláštní forma remízy, kdy hráč, který je na tahu, nemá možnost platného tahu
Shrnutí
Šachy jsou komplexní strategickou hrou s nulovým aspektem náhody. Vzhledem ke složitosti hry neexistuje nějaký univerzální vítězný postup, záleží čistě na schopnostech a dovednostech hráčů.
Další zajímavosti:
Šachy jsou standardní sportovní a olympijskou disciplínou.
Celosvětová organizace sdružující hráče a kluby se nazývá FIDE.
Každý hráč na klubové úrovni je hodnocen výkonnostím ratingem, kterému se říká ELO (obdoba tenisového ATP).
Dodnes se nepodařilo spočítat množství kombinací, vedoucí k výhře, i když počítač vzhledem ke své síle propočtu již člověka v podstatě dohnal a největší šachoví velmistři sehrávají s počítačem zcela vyrovnané partie. Zvláštností je, že počítač počítá kombinace "odzadu", tj. pokud je na hracím poli posledních osm figur (v jakékoliv kombinaci), počítač tahy, vedoucí k výhře, přesně spočítá. Český mezinárodní mistr a trenér časké ženské reprezentace Lukáš Klíma se domnívá, že je pouze otázkou času, než počítač spočítá celou hru kompletně.
Kdo bych chtěl přispět k propočtu šachové hry, může se zapojit do celosvětových programů a přispět početním výkonem svého PC.
Šachoví velmistři propočítavají kombinace až na 15 tahů dopředu.
Co do složitosti konkurují šachu například tradiční čínská hra GO nebo japonské SHOGI.
Varianty hry
- Zamíchané nebo také Fischerovy šachy. Mistr světa sedmdesátých let a symbol studené války na šachovnici Robert Fischer upozorňoval a kritizoval, do jaké hloubky je již šachová hra teoreticky analyzována a proto navrhoval, aby hráči své figury na základní řadě rozmístili nádhodně, tj. zachovat základní postavení pěšců na 2. a 7. řadě a ostatní figury (lehké, těžké a král) rozmístit náhodně a vzhledem k soupeři zrcadlově.
- Holandské šachy - Týmová varianta pro čtyři hráče. Hráči se rozdělí na dva týmy o dvou lidech, kdy každý hráč dostane svého soupeře z druhého týmu. V jednom týmu vždy jeden hráč hraje s bílými kameny, zatímco jeho spoluhráč s černými kameny. Pokud některý z hráčů sebere soupeřovu figuru, předá ji svému spoluhráči, který ji může místo svého tahu postavit do hry na libovolné pole. V této variantě platí také několik dodatečných pravidel, upravující hru pro tyto účely, např. pěšec na poslední řadě "hoří" tzn. neproměňuje se na jinou figuru, ale je ze hry odstraněn, jakoby byl sebrán; rovněž nelze figury umisťovat tak, aby dávaly soupeři mat. To, zdali lze figury stavět tak, aby dávaly soupeři šach, je např. předmětem dohody.
- Žravé šachy - Oblíbená varianta šachy zejména u dětí a příležitostných hráčů. Účelem hry je podstrčit soupeři figurky tak, aby je musel brát. Hráč, který se zbaví všech figur jako první, vyhrává. Pravidlem je, že pokud má hráč možnost sebrat soupeři figurku, musí tak učinit.
Veškeré varianty jsou pouze neoficiální a nemají podporu FIDE; neudělují se v nich žádné tituly ani se nekonají turnaje.