Doba bronzová je historickým obdobím pravěku, pro které je charakteristické dominantní využívání bronzu - slitiny mědi a cínu pro výrobu důležitých potřeb. Její vývoj se nejprve projevil v oblasti Mezopotámie kolem roku 3000 př. n. l.(dnešní Irák, Irán). V oblasti Malé Asie, Sýrie, Palestiny a oblasti okolo Egejského moře nastalo toto období kolem roku 2000 př. n. l. a postupně se z této oblasti dostávala do Severní Evropy.
A právě do Doby bronzové vás přenese tato kostková hra pro 2-4 hráče (je ji možné hrát s pozměněnými pravidly i jako solitér). Hráči představují vůdce civilizace a jejich cílem je svou říši co možná nejvíce rozvinout. Rozvíjet svou civilizaci budete pomocí stavby měst a divů (pyramidy, chrám, visuté zahrady, maják...), obchodem i vynálezy, které usnadní vašim poddaným život a vám vládu (sýpky, lékařství, zavlažování, obchodní karavany). Vítězné body hráč získává především díky divům a vynálezům, ale může je i ztrácet, pokud přijdou pohromy (sucho, epidemie, války, vzpoury či hlad). K zaznamenávání získaných divů, měst či vynálezů slouží papírový záznamový arch, k zaznamenávání zboží a jídla slouží dřěvěná tabulka a dřevěné kolíčky. Zboží je pěti druhů (dřevo, kámen, keramika, oblečení, zbraně) a každé má jinou hodnotu, získat dražší zboží je pochopitelně těžší.
Hráči se střídají v tazích, přičemž každý tah se sestává z několika kroků:
- Hod kostkami. Hráč hodí 3-7 kostkami (kostek má k dispozici tolik, kolik má měst - na začátku 3, maximálně pak 7). Hráč může libovolné kostky (kromě těch, na kterých padla lebka - symbol pohromy) dvakrát přehodit. Na kostkách jsou symboly (jídla, zboží, dělníků, pěnez a pohrom), které určují, co hráč hodem získal. Hráč poté zaznamená případné jídlo a suroviny na dřevěnou tabulku.
- Krmení měst a pohromy. Během této fáze hráč nejdříve musí odevzdat za každé své město jedno jídlo, pokud nemá dost, je zle, nastal hlad a hráč si připisuje záporné body. Pak se vyhodnocují hozené lebky, jedna lebka neznamená nic, dvě znamenají sucho a -2 body, tři znamenají epidemii a -3 body, ale jen pro soupeře atd.
- Stavění měst a divů. Pomocí jednotlivých dělníků hozených na kostkách. Stavění se znázorňuje na přehledové kartě proškrtáváním okýnek. Nepřekvapí, že větší divy jsou daleko více bodované než malé, ale také náročnější na vybudování.
- Nákup vynálezů. Pomocí nastřádaného zboží a hozených mincí je možné koupit jeden vynález, který má jednak bodovou hodnotu a jednak nějaký herní efekt (jídlo navíc, přehození kostky navíc, ochrana před nějakou pohromou, např. zavlažování eliminuje efekt sucha atd.)
- Korupce. Na konci tahu můžete mít nastřádáno pouze 6 kusů zboží (jakéhokoli druhu), nadbytečné se musí odhodit.
Hra probíhá, dokud některý z hráčů nenasbírá pět vynálezů nebo nejsou dostavěny všechny divy. Poté se ještě dohraje kolo, aby měl každý z hráčů k dispozici stejný počet tahů. Vítězem se stává hráč, jehož civilizace má na konci "Bronzového věku" nejvíce bodů.
Hra je zpracována jednoduše, ale účelně, velké dřevěné kostky a dřevěné destičky dávají hře zvláštní “starověkou” atmosféru. Je na místě zmínit, že na internetu existuje volně šiřitelná expanze, která pomocí upravených záznamových archů přináší nové principy, např. stavby lodí.