Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Počet hráčů: | 2–4 |
Doporučený věk: | od 10 let |
Herní doba: | 30 min (reálná data) |
Herní svět: | Sci-fi |
Herní kategorie: | karetní hra |
Čeština: | v balení hry |
Vydavatelé: | |
Autoři: | Josef „Franckie“ Furstenzeller Tomáš „Snox“ Cícha |
Rok vydání: | 2015 |
Dostupnost: | neznámá |
Sdílej: |
Autor: Zhan_Shi | 24.2.2016 | 14
Vyzkoušet si novou, původní českou karetní hru na principu deckbuilingu, to jsme nemohli odolat. Proto mi dovolte, abych vás uvítal u naší recenze hry RobotiCS. Hra je určená pro 2 až 4 hráče a herní doba se pohybuje mezi 15 až 5-a-40 minutami. Pokud jste nikdy neslyšeli o tom, co je to deckbuiling, tak vězte, že je to subžánr karetních her, kde se snažíte přímo ve hře poskládat si herní balíček tak, abyste převálcovali své soupeře. Tady to není jinak, tak se pojďme mrknout, jak se to hraje, a pak vám řeknu, jak se mi hra líbí.
Ve hře naleznete několik typů karet, v první řadě to je ústřední dvojice programera a jeho alfa robota. Každý z hráčů má po jedné z těchto karet neustále před sebou. Cílem hry je totiž unavit protivníkova programera tak, že nebude schopen pokračovat či vyřadit z provozu samotného alfa robota.
Každý programer má nějaké schopnosti, které může jeho vlastník využívat. Ale je to ošemetné, protože za každé takové využití se platí únavou a pokud únava přesáhne uvedenou mez na kartě, hráč automaticky prohrává.
Stejně tak alfa robot má nějaké schopnosti, ale daleko důležitější je, že může nést zbraně, pomocí kterých se dá útočit na protivníka. Každý robot má nějakou hodnotu štítů a životů, pokud ho připravíte o obojí, je vítězství vaše. RobotiCS je tedy hrou konfliktní.
Váš základní balíček se bude skládat z karet zdrojů, za které budete nakupovat další karty na robomarketu. Dvou kouřových bomb, které vám umožní buď vzít si vrchní kartu z dobíracího balíčku či zmírnit obdržené zranění. A nakonec jedné karty Negace schopnosti, která vám může umožnit vyhnout se nějakému nepříjemnému efektu soupeřovy karty.
Na začátku hry všech třináct karet zamícháte a doberete sedm karet na ruku, tyto karty tvoří vaší startovní pozici. A abyste nezůstali pořád zakleknutí v boxu, můžete se hned pustit do nákupu.
Uprostřed herního stolu se nachází robomarket, kde jsou v nabídce další karty. Celkem osm balíčků náhodně namíchaných karet vám nabízí beta roboty, kteří se za vás budou bít. Zbraňové systémy, bez kterých se neobejdete. Různé podpůrné vybavení a programy. Můžete si koupit cokoliv, na co máte.
Na rozdíl od většiny ostatních deckbuildingových her se koupená karta neumísťuje na odhazovací balíček, ale dáváte si ji na vrch dobíracího balíčku odkud se klidně, například pomocí karty Kouřová bomba, může dostat do hry ještě v témže kole, kdy jste jí zakoupili.
Základní vztahy mezi kartami jsou jasné. Vaší hlavní bojovou jednotkou je alfa robot, který může nést až tři karty výbavy. Sekundovat mu mohou jeden či více beta robotů, přičemž každý takový robot může nést jednu kartu vybavení. Při troše štěstí to může být třeba rotačák, kterým zcedníkovatíte soupeřova alfa plecháče.
Pokud na některou kartu z nabídky robomarketu nemáte, nemusíte věšet hlavu. Stačí zainvestovat do zdrojů a v dalších kolech se to může změnit.
Důležité je, že jako u většiny deckbuildingových her, na konci vašeho tahu přijdete… no v podstatě o všechno. Všechny vyložené karty včetně beta robotů a smrtonosných zbraní, putují na odhazovací balíček. Výjimku tvoří některé obranné karty, které mohou zůstat ve hře i v tahu protivníka. Obecně ale platí, že na konci kola všechno použité i nepoužité zahodíte a naberete si nových sedm karet. Pokud se vám nedostává karet, zamícháte odhazovací balíček.
Pak už jen budete vyčkávat, co na vás přichystal soupeř, a případně mu to hnedle oplatíte.
RobotiCS jsem měl možnost otestovat již ve fázi vývoje a byl to slibný deckbuilding, takže jsem se těšil, co s ním autoři provedli pro oficiální vydání. Vezmu to ale trochu oklikou a nejprve se vyjádřím k pravidlům - tedy těm tištěným. Ty jsou totiž z mého pohledu naprosto nedostatečná. Chybí příklady hry, fázování kola a podobně. Samozřejmě, pokud jste již hráli nějakou hru typu deckbulding, tak to zvládnete, ale je to veliká škoda. Pravidla jsou základ a měla by být vždy psána tak, aby je pobral i naprostý laik. Mírně úsměvně pak i působí termíny typu „flaver text“, které v pravidlech původní české hry podle mě nemají co dělat.
Teď ale ke hře samotné, protože to vás asi zajímá ze všeho nejvíce. Největší rozdíl oproti zaběhnutým hrám obdobného typu je gradace a eskalace hry. Například pokud si v prvním kole Dominionu koupíte nějakou kartu, budete ji moci použít nejprve ve třetím, čtvrtém kole. Ve hře RobotiCS ale můžete nově zakoupenou kartu použít v podstatě okamžitě. Teď k tomu přidejte náhodně tvořenou nabídku karet a fakt, že jen některé karty vám umožní zaútočit na soupeře.
To, co se snažím říct je, že se vám klidně může stát, že váš soupeř bude mít v nabídce kulomet, kterým to do vás bude od prvního kola nemilosrdně šít a vy s tím… moc nenaděláte. Někdy. Je to otázka náhody, jaká bude nabídka na robomarketu.
Karty mají mezi sebou nějaké vztahy a ve hře můžete nalézt zajímavé kombinace, ale spousta her bude definována jednou, dvěma, třemi kartami, které si hráči koupí v prvních kolech a pak už je jen točí a další karty v podstatě ani nakupovat nechtějí.
To je ohromná škoda, protože kouzlo deckbuildingu spočívá hlavně v tom, že si postupně budujete nějaký herní balíček, který posléze musíte i optimalizovat a zbavovat plevelu, aby vám v posledních kolech umožnil dosáhnout na vítězství. RobotiCS se snaží o dynamičtější hru a v určitém ohledu se mu to i daří, ale je to za cenu strategického rozměru hry.
RobotiCS přináší do deckbuildingového žánru pramálo změn a většina z nich, je navíc špatných. Ano, Dominion může působit jako zkostnatělý zakladatel žánru, který již dnes nemá co říci, ale není to pravda. Pořád je to dobrá hra a kdo chce modernější pojetí, ten tady má Star Realms. V tomto přímém srovnání RobotiCS neobstojí a je to škoda.
Obecně je to jen průměrná hra, která sic dokáže zabavit, ale nenadchne a dolů ji táhnou i produkční problémy typu nedostatečných pravidel, titěrného textu na kartách či ničemných žetonů zranění. Bohužel – tohle byla promarněná šance. Výsledné hodnocení: 2/5 hvězdiček.
PLUSY:
MÍNUSY:
Zatím nebyl přidán žádný komentář...
Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Now Boarding
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 7 dnů