„Jestliže vydrží aliance s Welligtonem, můžeme si dovolit ztratit vliv v jižní Africe a soustředit se tak na zformování obrany proti nadcházející invazi z Asie," informoval jeden bezejmenný důstojník hlavního generála armády v severní Americe. „To máte sice pravdu, ale od Welligtona se může čekat ledacos. Raději ho přepadneme dřív, než to napadne jeho."
V Risku se vtělíte do role jednoho z vojevůdců armády, která se snaží splnit tajný úkol nebo dobýt celý známý svět. Pomocí útoků a přesunů svých jednotek se snažíte získat co největší světový vliv, díky kterému se vám daří verbovat více vojáků. Hra lze hrát ve dvou, ale i v až šesti lidech, kdy již často dochází k uzavírání vratkých aliancí.
Při hře se hráči střídají v hraní tahů, které jsou složené ze tří fází:
- V prvé řadě hráči naberou jednotky. Počet rekrutů závisí na několika kritériích. Jednak na počtu dobytých území, na předchozích úspěších, a pokud ovládáte celý světadíl, dostáváte bonusové jednotky.
- Až si všichni rozestaví své posilující jednotky, může se přejít k druhé – bojové fázi. Pokud chcete, není problém válčit do posledního muže, vaše pozice se však stávají snadným terčem pro ostatní vojevůdce. Je to tedy boj o každé území. Pokud je hráč spokojen, a už nechce dále útočit, předá válečné slovo dalšímu hráči. A i on přechází do útoku a k upevňování své moci.
- Po vyhodnocení všech bitev mohou generálové (hráči) přemístit své muže do strategičtějších pozic. Tomu se říká manévr a je považován za třetí závěrečnou fázi. Na konci kola se hráči vystřídají v pozici prvního hráče.
Hra může končit různými způsoby. Nejčastěji splněním tajného úkolu, který se hráč dozví hned na začátku hry a může na něm pomalu a v tichosti pracovat. Anebo se hráči domluví a rozhodnou se hrát o pomyslný trůn vládce světa. Zde tedy dochází k absolutnímu poražení všech nepřátel.