„Rozhodl jsem se, že potřebujeme nové sídlo. Pueblo, kterému nebude nikde rovno a ve kterém budeme mít všichni dost místa. Mí dobří stavitelé, plně vám důvěřuji, že ze sebe vydáte maximum a zajistíte dalším generacím kmene důstojné a dostatečné místo k životu. Pusťte se do práce!“ řekl náčelník a pokynul svým čtyřem nejlepším stavitelům. Náčelník byl nejen starý, ale i moudrý, a bylo mu nad slunce jasnější, že nechá-li stavitelům úplně volnou ruku, vyjdou vzácné mušličky nazmar a při prvním pokusu o nastěhování se všem pueblo zřítí na hlavy. A protože byl jako náčelník plně oddaný svému lidu, rozhodl se, že bude lepší na stavbu pravidelně dohlížet. Stavitelé bez dohledu by mohli třeba použít nekvalitní materiály nebo ošidit práce...
Hra Pueblo je tématicky zasazená do indiánského světa, ale krom ilustrace na obálce a hracím plánu je plně abstraktní. Herní plán se sestává z plochy, kde se staví pueblo, a z chodníčku, po kterém kolem dokola chodí neúnavně náčelník a kontroluje postup stavby. A v tom tkví základní mechanika hry - hráči jsou nuceni používat kromě schválených a ověřených materiálů i neoficiální a náčelníkovi nelibé (barevně odlišené, každý hráč má svoje). Pokud ovšem náčelník uvidí ty, ztrestá provinilce trestnými body. Po dostavění puebla obejde náčelník ještě jednou důkladně celou stavbu a nakonec vyhraje ten, který celkově dostal nejméně trestných bodů.
Samotná stavba puebla probíhá pokládáním 3D dílků na hrací plochu (není možné stavět do vzduchu), přičemž ve dvou po sobě následujících tazích musí hráč použít jak jeden správný, tak i jeden „šizený“ díl - pořadí je na něm. Po umístění dílku posune figurku náčelníka po směru hodinových ručiček až o 4 pole a podívá se na sloupec stran kostiček, které náčelník vidí. Každá barevná je za tolik trestných bodů, v kolikátém patře se nachází. Pokud se náčelník dostane do rohu, nemůže se dívat z boku, ale zato vidí celou čtvrtinu puebla shora, kdy dává sice jen po jednom trestném bodu za každou „kostičku“, ale hodnotí celkově větší plochu.
Hra je hratelná jak ve dvou, tak ve více lidech a kromě popsané základní hry lze ještě před jejím začátkem umístit na hrací plán několik destiček pohřebišť (posvátné půdy), na kterých se nedá stavět. Překážka, která vypadá ze začátku jako špatný vtip, výrazně zkomplikuje stavbu a donutí stavitele stavět v bodově nevýhodných vyšších patrech.