Vzpomínám s hrůzou na den, kdy mne poprvé dovezli do Londýna. Nejdřív mne vezli vlakem, pak běželi nějakými nesmírnými zasklenými halami a strčili mne do mřížové klece, jež vypadá jako dobytčí váha; to je lift [...]. Pak tam byl takový tunel nebo kanál s kolejemi, a tam přiletěl bručící vlak; hodili mne do něho, a vlak letěl dál, a bylo tam těžké a plesnivé dusno, patrně z blízkosti pekla; načež mne znovu vyndali a běželi novými katakombami až k pohyblivým schodům, jež rachotí jako mlýn a ženou se do výše i s lidmi; říkám vám, je to jako horečka. Pak ještě několik chodeb a schodišť, a přes můj odpor mne vyvedli na ulici, kde mi kleslo srdce.
Karel Čapek, Anglické listy
Příští stanice Londýn je hra typu flip & write, v níž se hráči snaží navrhnout vlastní síť londýnského metra o čtyřech trasách. V průběhu hry si hráči připisují body za jednotlivé trasy, další si připočtou na konci hry. Hráč, jenž obdrží nejvyšší celkový počet bodů, se stane vítězem.
Příprava hry
Každý hráč si vezme jednu z pastelek, které jsou součástí balení hry, a aršík s mapkou Londýna, na níž jsou vyznačeny 4 druhy stanic (trojúhelník, čtverec, pětiúhelník a kruh), z nichž některé jsou vyznačeny jako zvláštní stanice. Dále je na mapce přerušovanými čarami naznačeno, kudy je možné vést trasy metra, zakreslena řeka Temže a vyznačeno rozdělení Londýna na 13 čtvrtí, z toho 9 hlavních čtvrtí (vždy s několika stanicemi) a 4 okrajové v rozích mapky (vždy s jednou stanicí).
Dále se připraví balíček karet stanic. Těch je ve hře celkem 11, z toho 6 nadzemních stanic (modré pozadí) a 5 podzemních (růžovo-žluté pozadí). Pokud se rozhodnou hrát pokročilou variantu hry, vyloží vedle nich dvě karty společných úkolů, za jejichž splnění si mohou na konci hry započítat další body.
Průběh hry
Ve hře proběhnou vždy čtyři kola, v každém z nich hráči zakreslují jednu trasu metra, vždy jinou pastelkou. Musí přitom dodržovat následující pravidla:
- nový úsek musí být úsečka spojující právě dvě stanice ‒ jednu z konečných stanic (resp. na začátku kola výchozí stanici) se stanicí mapě se symbolem odpovídajícím symbolu na právě otočené kartě stanic (výjimka nastává po otočení karty stanice se symbolem výhybky, která umožňuje větvení linky);
- trasu metra lze vést pouze po naznačených spojnicích a nelze přitom křižovat již existující trasu metra;
- linka nesmí znovu vést do stanice, kterou trasa téže barvy již vede;
- stejným úsekem nesmí vést více linek.
Každé kolo má čtyři fáze:
- Vyhledání výchozí stanice: Každý hráč si najde na mapce stanici stejné barvy jako pastelka, kterou v tomto kole používá.
- Zakreslení linky: Jeden z hráčů otáčí karty stanic; symbol na kartě určuje, do kterého typu stanice lze vést další úsek linky. Takto pokračují, dokud není otočena pátá podzemní stanice.
- Zaznamenání dosažených bodů: Hráči si poznamenají do příslušných políček v dolní části, kolika čtvrtěmi vede jejich právě dokončená linka, jaký má největší počet stanic v jedné čtvrti a body za vedení linky pod Temží. Následně si níže zapíší celkový počet bodů za tuto linku.
- Příprava dalšího kola: Hráči předají svoji pastelku hráči po levici a převezmou si pastelku od souseda po pravici (ve hře dvou či tří hráčů přijdou do hry pastelky nevyužité ve skončeném kole).
Konec hry
Po dokončené třetí fázi čtvrtého kola hra končí a hráči si spočítají body za svou síť metra. Základem bodování jsou body za čtyři linky, k nimž se připočtou body za připojení zvláštních stanic, za přestupní stanice a případně za splnění společných úkolů.