Anglie, počátek 12. století. V Kingsbridge je budována nejhonosnější a nejkrásnější katedrála v celé zemi. Plní se tu velkolepý sen převora Filipa. V lesích, kamenolomech, pískovnách a dílnách po celém širém okolí duní sekery a dláta, zvoní kladiva, lopaty a drnčí pily a nad krajinou se nese povyk vozků pohánějících tucty potahů na staveniště. Ale co to...? Kolona vozů míjí rozestavěné Pilíře země a pokračuje dále! Ne..!! To je hrozné! Drahocenný materiál je odvážen na stavbu zpupného hradu mocichtivého a podlého biskupa Walerana. Dokonce i někteří z dělníků a řemeslníků, jsa přemluveni špinavými nohsledy Hamleighovými, opouštějí základy svatostánku a vydávají se za mrzký peníz budovat tu ohavnou katedrálu nadutosti... Naštěstí i důstojný převor Filip má své mocné spojence...
Piliře země: souboj stavitelů je budovatelská karetní hra pro dva hráče, využívající – stejně jako její větší a známější desková sestra – reálie historického románu Kena Folletta. Hráči se situují do rolí Filipa a Walerana a snaží se využít svých kontaktů a omezených zdrojů ke stavbě a dokončení své budovy.
Princip hry
Úkolem hráče je postavit jako první svou budovu (katedrálu nebo hrad), tedy umístit na karty staveb 9 žetonů materiálu do třech úseků. Základním prvkem hry je výběr z nabídky karet výhod, které vám umožní provádět herní akce:
-
zisk zlata nebo suroviny z banku
-
nákup dražebních pečetí
-
prodej suroviny
-
přeměna suroviny na materiál pomocí karet řemeslníků
-
změna začínajíciho hráče
-
textem definované efekty postav
Karty výhod jsou rozděleny do dvou balíčků (A a B) po 27 a každý přijde na řadu dvakrát. Většina výhod je společných, některé karty osob jsou označeny barvou hráče a může je využít jen onen hráč.
Průběh hry
Hraje se na čtyři etapy (definované vždy balíčkem 27 karet výhod), každá z nich obsahuje tři kola. V každém kole se hraje následně:
-
rozloží se do čtverce 3x3 devět karet výhod
-
hráči volí v linii trojici obsahující pro ně nejvýhodnější karty (v řadě, sloupci nebo diagonále)
-
jelikož se obě trojice zvolených karet musí protínat, odehraje se pomocí dražebních pečetí boj o průsečíkovou kartu
-
provedou se efekty na vybraných kartách
-
umístění žetonů materiálu na stavbu
-
při dokončení úseku stavby zisk bonusu
-
sklizení karet
Boj o kartu označenou oběma hráči se provádí cvrnkáním či házením kartonových dražebních pečetí, jako když se hází mincí. Oboustranné pečetě mají různé hodnoty (0/5, 4/1 a 3/2 bodů) a hráč musí při výběru hodnoty pečeti posoudit míru rizika. Házet lze tak dlouho, dokud je čím, použité pečetě se ale vrací do banku, odkud se dají získat jen skrze karty výhod. Draženou kartu získá hráč, který naházel v součtu více bodů.
Konec hry
Vítězí hráč, kterému se podařilo prvnímu dokončit svou stavbu. Pokud skončí dvanácté kolo a žádná budova není hotova, rozhoduje počet dokončených úseků, množství spotřebovaného materiálu eventuálně množství zlata. Panuje-li shoda ve všech parametrech, vítězí Filip, poněvadž Waleran má na začátku hry výhodu začínajícího hráče.