Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Počet hráčů: | 2–4 |
Doporučený věk: | od 12 let |
Herní doba: | 120 min (reálná data) |
Herní svět: | Středověk |
Herní kategorie: | desková hra, budovatelská |
Čeština: | v balení hry |
Vydavatelé: | 999 Games Albi Devir Filosofia Editions Galakta Kosmos Mayfair Games |
Autoři: | Michael Rieneck Stefan Stadler |
Rok vydání: | 2006 |
Dostupnost: | neznámá |
Sdílej: |
Autor: PJ | 11.9.2009 | 20
1. Samuelova 2,8
Nuzného pozvedá z prachu, z kalu vytahuje ubožáka; posadí je v kruhu knížat a za dědictví jim dá trůn slávy. Vždyť pilíře země patří Hospodinu, on sám založil svět na nich.
Pilíře Země - nejen biblický pojem, ale také jméno skvělého historického románu Kena Folleta a především tímto románem inspirované deskové hry, která se stala jednm z hitů herní výstavy Essen '06 a získala titul "Doporučená hra roku 2007". Podle serveru boardgamegeek.com si během několika měsíců si vydobyla místo mezi první padesátkou světově nejúspěšnějšími hrami a i když hodnocení hry časem v žebříčku oblíbenosti trochu pokleslo, stále se drží v první stovce.
V krabici s hrou nás čeká bohatý a kvalitní herní materiál:
Pokud jste příznivci poctivého a kvalitně zpracovaného herního materiálu, přijdete si na své. Herní plán a grafiku karet netvořil nikdo jiný než Michael Menzel, grafik, který má "na svědomí" hry Poštovní Kurýr, Řím, Shogun, Aqua Romana a další. Mimochodem, herní plán byl hlasováním hráčů na boargamegeek.com vyhlášen jako vůbec graficky nejzdařilejší...
Za dobrý nápad považuji použití několika reversů karet, podle kterých se lze snadno orientovat (např. barevné rozlišení počátečních karet hráčů, očíslování řemeslníků dle kol, atd.).
Pravidla (ač s několika drobnými chybami a překlepy) jsou dostatečně názorná, se spoustou obrázků a na kvalitním papíře, pouze formát papíru je poněkud nemotorný.
Drobnou vadou na kráse je použití speciálních kartiček pro vysvětlení funkcí základních řemeslníků - je to řešení poněkud kostrbaté - mnohem elegantnější by bylo konkrétní funkce vypsat přímo na příslušné karty.
Zvláštní pochvala však patří efektní a přitom velmi funkční krabici, kam všechny komponenty nádherně zapadnou.
Co se týče materiálu, ostatní výrobci by si zde mohli vzít příklad (srovnej např. hry od F.Friese).
Nacházíme se v Anglii, je počátek 12. století. V hlavě převora Filipa se rodí nápad: postavit nejkrásnější a nejhonosnější katedrálu v celé zemi - stavbu zvanou Pilíře Země. Jednotliví hráči vystupují v roli stavbyvedoucích - kdo nejvíc přispěje ke stavbě katedrály, zvítězí.
Pro ty z Vás, kteří jste četli knižní předlohu, bude mít hra jistě další kouzlo - postavy a reálie by měly odpovídat těm románovým; autor recenze bohužel osobní zkušenost s knihou nemá...
Pilíře jsou lehkou až středně obtížnou strategickou hrou pro 2-4 hráče. Jde o mikromanagement zdrojů a peněz a strategické získávání výhod. Konkrétně to znamená, že hráči pomocí omezeného počtu dělníků těží suroviny, které se pak pomocí řemeslníků snaží co nejefektivněji proměnit na vítězné body (tj. co nejvíce přispět ke stavbě). Současně se snaží taktickým umísťováním stavitelů získávat další strategické výhody. Mechanika vychází a zjednodušuje tu ze hry Caylus a je velice podobná té ve hře Doba Kamenná.
Pravidla vyžadují alespoň jedno letmé přečtení, zbytek se dá snadno pochopit při hře. První partie může znamenat pro nezkušeného hráče příliš mnoho informací najednou (naštěstí má každý k dispozici přehledovou kartičku); pravidla však nejsou složitá a po druhé hře Vám budou připadat poměrně jednoduchá - přirovnal bych třeba k Sankt Petersburgu.
Vzhledem k množství materiálu a mnoha "druhům" kartiček zabere příprava hry nejméně 5 minut.
Hra se hraje na 6 kol - nenechte se ale zmýlit, i tak trvá dle počtu hráčů od jedné do dvou hodin... Průběh kola je pevně dán. Nejprve si hráči pomocí karet surovin umísťují své dělníky na "těžební políčka" (lom, pískovna, les), později získají příslušný počet surovin. Umístěním dělníků do manufaktury lze vydělat peníze nutné k získávání dalších řemeslníků a umísťování stavitelů. V tomto okamžiku mohou i zaměstnat nějakého řemeslníka.
Další - a nejkontroverznější - fáze hry spočívá v umísťování stavitelů na hrací plán. Figurky stavitelů všech hráčů se vhodí do plátěného sáčku a vedoucí hráč je postupně poslepu vytahuje. Chce-li majitel právě vytažené figurky tuto umístit, musí zaplatit příslušný obnos, který se s každou další vytaženou figurkou snižuje; jinými slovy: jsem-li vytažen první, platím za umístění nejvíce - mohu si totiž zvolit libovolné místo na plánu; analogicky platí, že přijdu-li na řadu poslední, neplatím nic, ovšem většina polí je již obsazena. Tento prvek náhody je zřejmě nejslabší stránkou této hry a největším trnem v oku kritiků. S klesajícím počtem hráčů se však faktor náhody snižuje (ve dvou hráčích je minimální), navíc má vedoucí hráč možnost jednou během kola použít právo veta a vytaženou figurku vrátit...
Umístěním stavitelů lze získat další řemeslníky, karty výhod, vzácnou surovinu, daňovou úlevu a další výhody; jde jen o správný odhad, zda se ona výhoda hráči finančně vyplatí (opět paralela se Sankt Petersburgem).
V poslední fázi se vytěží suroviny a vydělají peníze z manufaktury, provede efekt události a všech polí, kde je umístěn nějaký stavitel. Nakonec hráči "staví katedrálu" tím, že pomocí karet řemeslníků přeměňují suroviny na vítězné body.
V dalších kolech se objevují stále dražší, ale také efektivnější řemeslníci a v závěru hry před dokončením stavby mají hráči možnost získat učiněnou záplavu bodů pomocí takových mistrů jako je varhanář či zvonař.
Hra je na první (i druhý) pohled prostě velmi příjemná, čemuž kromě hracího plánu dopomáhá i krásný a bohatý dřevěný hrací materiál. S hratelností samotnou je to horší... zprvu jsem si kladl otázku, pro koho je hra vlastně určena. Zkušení a ostřílení hráči vytýkají hře značný podíl náhody a jednoduchost, pro úplné začátečníky je zase hra často příliš složitá.
Hra je tedy určena "mírně pokročilým", kteří si nechtějí tři hodiny lámat hlavu nad strategickým mozkolamem typu Caylus a současně jim Osadníci z Katanu či Carcassonne a jiné "startery" už připadají příliš triviální.
Jak už bylo řečeno, s klesajícím počtem hráčů se mění charakter hry a klesá vliv náhody, takže Pilíře mohou být jak velmi zajímavou strategickou hrou pro dva - tak v plném počtu hráčů i oblíbenou rodinnou zábavou...
Uplynuly více jak da roky od jejich vydání a Pilíře už nejsou žádnou novinkou. Vzhledem k tomu, že zkušenější sáhnou spíše po osvědčeném Caylusovi a začátečníci zase po Době Kamenné, zůstávají bohužel v dnešní době Pilíře už poněkud stranou zájmu... Osobně preferuji Pilíře, i když je pravda, že mám-li naučit nějakou deskovku začátečníka, volím Dobu Kamennou. Pilíře mají pro mě ale zvláštní atmosféru a vždy se k nim rád vracím.
Žalm 104,5
Zemi jsi založil na pilířích, aby se nehnula navěky a navždy.
Moc pěkná recenze
Moc pěkná recenze moc pěkné (graficky, materiálově i herně) hry. V záplavě stále novějších her už ji sice nehrajeme tak často, ale když můžu, rád se k ní vracím a vždycky si ji s chutí zahraji. Myslím si, že 1 hvězdičku od oty.z si určitě nezaslouží :-( ale on si to asi nemyslí :-)
PJ
Teda ty ses psavec:) Tentokrat se bohuzel neshodnem, Pilire skutecne k smrti nesnasim, nikdo me nedonuti to hrat:). Pomerne primitivni matematika ruku v ruce s velkou nahodnosti neni nic pro me:) Ale ocenuju, ze tu recenzi pises velmi objektivne, podarila se ti.
pěkná recenze
ale utvrdila mě v přesvědčení, že tuhle hru opravdu ne :)
PJ, Aneken
Je pravda, že věci od PJ se moc dobře čtou:-)
Aneken: k smrti ji nesnašíš = 3 hvězdičky, nedovedu si představit, jak ji ota.z nenávidí :-)
Ale mě se stejně bude líbit dál, možná je to tím, že mám poměrně dost (:D) různě starých dětí, které všechny hrají hry, ale přirozeně preferují různé typy her, a já si s nimi hraju rád, takže mi nedělá problém se pobavit u Heckmecku, Šiki Miki, Pilířů nebo u Warrior Knights či nějakém tom Dungeonu :-) Jó, já se mám!
tom
pilíře
Mně se Pilíře líbí. Moc. Příjdou mi jako dobrej mix mezi úplnýma oddechovkama a strategickýma "šachama". Navíc se dají odehrát opravdu hodně rychle a baví to i lidi, kteří se na Portoriko dívají podobně jak na vysokoškolskou matematiku.
tom
ad recenze
recenze super, asi se budu muset zaregistrovat kvůli těm palcům :)
Všem
Díky za příznivé ohlasy a jsem i rád, že recenze někoho utvrdila v jeho názoru hru si nepořizovat - pak asi měla opravdu smysl :-)
Co se týče náhody v Pilířích, líbí se mi možnost ji "škálovat počtem hráčů". Ve dvou tam té náhody opravdu moc není, rozhodně méně než třeba v Době Kamenné...
Porovnání s Dobou kamennou
PJ: vypadá to že se tu objevilo recenzentské eso. Pokračuj! Fakt se to dobře čte.
Nemohl bys udělat porovnání Pilířů s Dobou kamennou? Prý se docela podobají. DK ovšem neznám. Pilíře mě celkem baví, přestože v nich nevyhrávám.
Příspěvek porušoval pravidla diskusí, a byl proto odstraněn.
husak
Díky, jsem rád, že se recenze líbí :-) Příště bude recenze na Dobu Kamennou a porovnání s Pilíři tam určitě nebude chybět.
Husak
Doba kamenna ma nahodu lepe osefovanou a zainkorporovanou do hry tak, ze nejde jen o ni;) I kdyz je tam taky dost primitivni matematika. Pilire jsou jen a jen o ni, bo spocitat si je je dost jednoduche;)
aneken
Nevím, co je lépe ošéfováno na kostkách ;-) Když hraju Pilíře ve dvou, tak je to 1:1. IMHO je v DK hrané ve dvou hráčích víc náhody než v Pilířích.
...pro koho je hra vlastně určena...
Mno to je na Pilířích hezké, ani příliš jednoduché, ani přespříliš složité, prostě tak akorát.
brblo
Ak sem niekto v buducnosti klikne a bude citat komentare tak si tuto hru nikdy nezahra a to je velka skoda.Je to fantasticky prepracovana hra,graficky uplna spicka.Hratelnost vyborna asi najlepsia v trojke ale aj v dvojke je super.Hrame ju uz 8mesiacov a nezunovala sa nam.Vrelo odporucam.
Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Zaklínač stary svet - kocka
Akt. cena: 5 €
Končí za: 14 dnů