Čtyři šašci čekají, až jejich pestré oblečky doplníš o ozdoby různých barev. Můžeš se svými kamarády zkusit, kdo bude nejrychlejší.
Ve hře Pestrý šašek jsou na hracím plánu čtyři figury šašků s 16 vyznačenými body (čtyři modré a po třech zelených, červených, bílých a žlutých). Úkolem toho kterého hráče je co nejrychleji svého „šaška“ obléknout, to jest na daná políčka položit přiložená dřevěná kolečka odpovídajících barev. K dispozici je hrací kostka, na níž je pětice uvedených barev, a jedno univerzální pole.
Mohou hrát dva hráči (každý se dvěma šašky), tři až čtyři. Nelze ani vyloučit variantu, že bude hrát jen jeden hráč některým způsobem uvedeným v závěru.
Průběh hry:
Hráči střídavě házejí kostkou a podle barvy, která padne, umístí na políčko žeton příslušné barvy. Pokud padne univerzální barva, je možné volit barvu dle vlastního výběru. Pokud hráči padne barva, na jeho šaškovi již zaplněná, nemá možnost pokračovat a musí počkat na další hod. V tomto směru je možné si pravidla upravovat - například nejdřív zaplnit políčka té barvy, která hráči padne jako první, poté pokračovat další barvou... Podle dohody je možné i stanovit přesný sled barev - například červená-žlutá-bílá-modrá-zelená. Je také možné ve chvíli, kdy je na šaška položeno alespoň jedno kolečko od každé barvy, nechat hráče za úspěšné zaplnění dalšího políčka házet ještě jednou. Jsou známy i případy, že je zvolena varianta takzvané „bleskové hry“, tedy že šašek musí být oblečen do určité doby, jinak je hráč ze hry vyloučen.
Konec hry:
Nastává ve chvíli, kdy je hráčův šašek kompletně oblečen. Hru ještě můžete drobně vylepšit, když určíte, že poslední pole určené k doplnění musí být šaškova bambule na čepici. Hru lze také pojmout jako turnajovou, tedy první hráč dostane dejme tomu pět bodů, druhý tři, třetí jeden a poslední nic - sehrát pak můžete několik partií za sebou. Rovněž existuje i varianta, kdy se jednotlivé hody počítají a zapisují do dlouhodobé tabulky „rekordů“ - tedy který hráč potřeboval k zaplnění šaška žetony nejmenší počet pokusů.