Hanzy, spolky, obchodnické rody. Evropa se rozvíjí, poptávka po vzácných i běžných surovinách se zvyšuje. Dřevo na stavbu lodí napínajících plachty k Novému světu; železná ruda na výrobu pík a píšťal; obilí, aby rostoucí populaci bylo čím uživit; vlna na dlouhé zimy. A samozřejmě sůl, nejvzácnější ze všech pokladů – aby se potrava na dlouhých plavbách nebo v kruté zimě nekazila. Pro podnikavého člověka je rázem svět ulitou, čekající na otevření. Obchodníci ale mají ostré lokty a nejmocnější spolek může být jen jeden.
Osadníci z Katanu – Obchod v Evropě jsou samostatnou hrou, vytvořenou Klausem Teuberem k patnáctému výročí známé značky. Duch původních Osadníků se však ani v Obchodě v Evropě nezapře. Hráči se tentokrát nezhostí role kolonizátorů a budovatelů, nýbrž kupců a kšeftmanů, zakládajících obchodní stanice, financujících stavbu silnic, vypravujících karavany a obchodní cestující do vzdálených krajů.
Cílem hráčů Obchodu v Evropě je jako první dodat určený počet zboží, k čemuž je potřeba zbudovat dostatek obchodních stanic. Hra se odehrává na důvěrně známých hexových polích, tentokrát ovšem fixních – hra obsahuje oboustranný herní plán (variantu pro delší a pomalejší hru), zpodobňující evropský kontinent.
Průběh hry:
Hráči se střídají v jednotlivých tazích. Tah hráče se skládá z produkční a akční fáze.
V produkční fázi se, stejně jako v původní hře, hodí dvěma kostkami. Hráči, kteří mají zbudované obchodní stanice na hexech s čísly rovnými výsledku hodu, získají příslušnou surovinu. Surovin je ve hře pět – dřevo, ruda, obilí, vlna a nově sůl. Pokud by hráč v produkční fázi nic nezískal, dostane jako cenu útěchy jeden zlaťák. Zlaťáky lze směňovat s bankem za suroviny v poměru dva ku jedné.
V akční fázi pak může hráč vykonat několik akcí. Může obchodovat s protihráči, nakupovat suroviny za zlato nebo směňovat suroviny s bankem (v kurzu tři ku jedné). Dále může postavit obchodní cestu (vždy musí sousedit s vlastní obchodní kanceláří nebo jinou vlastní obchodní cestou), najmout obchodníka či karavanu nebo zakoupit kartu rozvoje. Každá z uvedených položek stojí jinou kombinaci surovin. Za kartu obilí lze následně posunout obchodníka až o tři pole, přičemž lze takto utratit až tři karty obilí. Obchodník nemusí využívat cesty. Pokud obchodník ukončí pohyb na tzv. „městském políčku“, je odstraněn z hracího plánu a na jeho místě hráč postaví obchodní kancelář. Obchodní kanceláře slouží k získávání surovin, kromě toho jejich budováním hráč „odemyká“ zboží, jejichž dodání je cílem hry.
Dodání zboží zajišťuje figurka karavany. Pohyb karavany stojí kartu soli, přičemž karavana se smí pohybovat pouze po cestách. Pohybuje-li se po cestách jiného hráče, musí mu vlastník karavany zaplatit mýto. Karavana, která dorazí na pole sousedící s obchodní kanceláří soupeře, může do této kanceláře dodat volné zboží. Do každé kanceláře však lze zboží dodat pouze jednou (což platí pro všechny hráče). Ten, kdo jako první dodá všechno své zboží, vyhrává hru.
Zajímavou novinkou jsou putující čísla. Některá pole mohou přijít o žeton s číslem, čímž se stanou bezcennými. Tento prvek, společně se zlodějem, umožňuje škodit ostatním hráčům.
Podobně jako Osadníci z Katanu je i Obchod v Evropě hra s velkým množstvím interakce mezi hráči, možná ještě větším, než v původní hře. Daní za to je nižší variabilita, daná nemožností přestavovat herní plán. Hra je stavěná spíše na hru čtyř hráčů, byť se dá hrát i ve třech. Časově je o něco náročnější než původní hra, herní doba činí kolem 90 minut.