Il nome della rosa. Píše se rok 1322 a do malého italského opatství dorazil Vilém z Baskervillu a jeho pomocník Adson. Děje se zde totiž něco velmi neobvyklého. Vilém se s mladým Adsonem vydává řešit podivné vraždy v opatství.
Jméno růže je taktická hra, která je určena pro dva až pěti hráčů, kteří se chopí role mnichů podezřelých z vražd a pokouší se být co nejvíce nenápadní. Na začátku hry si každý hráč vylosuje jednoho z podezřelých mnichů. Jejich cílem je zjistit identitu ostatních hráčů a svalit na ně vinu za vraždy. Intriky a blafování jsou tedy základním kamenem hry.
Rozdané karty nám určují mnicha, se kterým můžeme hýbat (nebo budovu do které se můžeme přesunout). Hráč může pohnout s jakýmkoliv mnichem pokud má jeho kartu a to i s Vilémem nebo Adsonem. Pokud mnich přebývá v budově, ve které nemá co dělat, stává se podezřelým. Hráč s nejmenším počtem indícií na konci hry vyhrává.
Tah hráče:
- Hráč provede jednu z těchto akcí:
- Vyloží kartu s mnichem a pohne s ním do libovolné budovy.
- Vyloží budovu a pohne s jakýmkoliv mnichem do budovy, kterou vyložil.
- Posuneme časomíru podle čísla určeného na vyložené kartě.
- Pokud mnich neměl v budově žádný přidělený úkol, přičte se mu na stupnici podezření tolik bodů, kolik je součet úkolů.
- Pokud měl mnich v budově přidělený žeton úkolu, může si jej hráč vzít (max. jeden).
- Hráč si dolízne kartu a pokračuje následující hráč.
Vilém a Adson
- Pokud položíme Adsona na budovu, ve které se nacházejí mniši, získají nebo ztratí pět bodů podezření podle toho, zda se nachází v budově žeton jejich barvy.
- Pokud položíme Viléma na budovu, ve které se nacházejí mniši, získají nebo ztratí tři body indícií podle toho, zda se nachází v budově žeton jejich barvy.
Systém bodů podezření a indícií:
- Stupnice podezření = modrá stupnice na horní polovině hracího plánu (rozmezí 0 - 40)
- Mnich získává body podezření, pokud je přesunut na budovu, kde se nenachází žeton úkolu jeho barvy - získává tolik bodů kolik je napsáno na žetoncích úkolů (např.: na budově se nachází žeton bílé barvy s dvojkou a žeton červené barvy s čtyřkou - na budovu je přesunut černý mnich - mnich získává 2+4 bodů podezření)
- Stupnice indícií = hnědá stupnice na dolní polovnině hracího plánu (rozmezí 0 - 50)
- Mnich získává body indícií na konci dne při přepočtu podezření na indície - mnich, který je na první pozici (nejvíce bodů podezření), získává pět bodů indícií, mnich na druhé pozici získává čtyři body indícií, mnich na třetí pozici získává tři body indícií, mnich na čtvrté pozicí získává dva body indícií, mnich na páté získá jeden bod indície a mnich na šesté pozici (nejméně bodů podezření) nezíká žádný bod indície
Konec dne:
- Když bude na časomíře 24. hodin nebo bude 24. hodina překročena, hra končí.
- Hráč může použít žeton úkolu, který získal, aby pozdržel čas v poměru 1 žeton = 1 hodina.
- Hráč, který překročil den, si vezme kartičku zákona, který právě přestal platit.
- Přepočet bodů podezření na body indícií - (Mnich, který má nejvíce podezření, získá 5 bodů indícií, druhý získá 4 body, atd... )
- Stupnice podezření je vynulována (na 10. bod).
- Určí se nový zákon pro den (speciální pravidla - např.: mnich, se kterým jsme pohnuli, dostane +1 bod indície)
Třikrát během týdne zobrazí hráči jednu barvu, kterou jejich mnich nemá.
(Den-Zobrazení-Den-Den-Zobrazení-Den-Den-Zobrazení-Den)
Konec hry:
- Šestý den je konec tahů.
- Sedmý den se pokusíme uhádnout soupeřova mnicha (barvu) - pokud uhádneme získá mnich +12 bodů indicií (ve dvou hráčích, ve třech 6 bodů atd...)
- Za každý zákon získá hráč další 2 body indícií.
- Hráč, který má nejméně bodů indícií, vyhrál.