Nejprve musíme zaútočit na ten klášter na pobřeží. Mnichové prý mají ve sklepích uloženo dost zlata. Za něj seženeme obléhací stroje a pak můžeme vzít ztečí i pevnost!
Nájezdníci ze severu je hra s vikingskou tématikou, ve které se hráči budou snažit dobývat sídla na pobřeží. Každé správné výpravě ale předchází příprava ve vesnici, kde se dá získat užitečný proviant, nebo nějaká ta zbroj.
Příprava hry:
Každý hráč dostane počáteční zdroje (peníze a karty posádky/akcí) a loď, která určuje jeho barvu. Na plán se rozloží figurky vikingů a na jednotlivá sídla, která se dají dobýt, se nalosují žetony kořisti. Vedle plánu se také položí žetony obětin.
Průběh hry:
Hra se skládá z tahů jednotlivých hráčů. Když je hráč na tahu, musí povinně položit svou figurku vikinga na akční políčko, provést související akci a poté si jiného vikinga vzít opět k sobě a provést akci spojenou z místem, odkud jej vzal. Na výběr má akce ve vesnici, kterými se dají získat zdroje (peníze, jídlo, případně i zlato), zbroj (pro nájezdy), obětiny (utrácení kořisti přímo za vítězné body), či nové karty, které se dají zahrát jako jednorázové akce, nebo jako členové posádky.
Pokud hráč splňuje podmínky (počet zdrojů a počet členů posádky), může místo akcí ve vesnici provést nájezd. V tom případě položí svého vikinga na jedno z polí u sídla, které chce dobýt. V závislosti na druhu sídla sečte sílu svých členů posádky, svou zbroj a smí případně hodit jednou nebo dvěma bojovými kostkami. Celková síla pak udává, kolik vítězných bodů za nájezd získá. Poté si z místa nájezdu vezme kořist (tj. železo, zlato, dobytek, případně žetony valkýr) a nového vikinga (často zkušenějšího válečníka).
Vikingů jsou tři úrovně a hráči samozřejmě začínají s těmi nejslabšími. Různí vikingové mohou provádět akce ve vesnici s různým výsledkem a síla vikingů mimo jiné ovlivňuje, na jaké nájezdy je smíte poslat.
Kořist slouží k vylepšování zbroje (železo), pořádání dalších výprav (zlato, dobytek – po přeměně na jídlo), ale dá se také utrácet za obětiny, které na konci hry přinesou vítězné body. Žetony valkýr nutí hráče obětovat členy posádky, ale na konci hry přinášejí další vítězné body.
A konečně karty posádky jsou nutné jednak pro splnění limitu pro nájezd (každé sídlo udává, jaká je minimální velikost posádky, která chce jej dobýt), mohou mít vlastní funkce (např. slevňovat cenu nájezdu, zvyšovat bodový zisk při útoku na konkrétní lokace apod.) a pokud se vám karta nehodí, je ještě možnost ji přes jednu z akcí ve vesnici zahodit a využít její jednorázový efekt (dobrání karet, okradení protihráčů atd.).
Konec hry:
Hra končí jedním ze tří způsobů:
- došla hromádka žetonů obětin
- na plánu už nejsou žetony valkýr
- na plánu zbývá poslední nedobytá pevnost
Každý z hráčů (včetně toho, kdo konec hry spustil) má pak k dispozici jeden celý tah. Nakonec se přičtou dodatečné body za zbylou kořist, body za získané žetony valkýr a za dosaženou úroveň zbroje a body za žetony obětin. Hráč s nejvíce body se stane nejobávanějším plenitelem Severu.