Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Počet hráčů: | 2–5 |
Doporučený věk: | od 14 let |
Herní doba: | 90 min (reálná data) |
Herní svět: | Fantasy |
Herní kategorie: | desková hra |
Čeština: | v balení hry |
Vydavatelé: | |
Autoři: | Andrea Chiarvesio Eric M. Lang |
Rok vydání: | 2020 |
Dostupnost: | 6 obchodů (cca 1289–1499 CZK) |
Sdílej: |
Autor: El Diablo | 3.2.2021 | 1
O karetním Munchkinovi se dá jistě říct, že se stal legendou. Moc hráčů, kteří by o něm alespoň neslyšeli nenajdete. Stejně tak s ním spojené jméno tvůrce Steva Jacksona. Pod Munchkin Podzemí se podepsalo trio Chiarvesio, Lang a Kovalic. Trvá zhruba hodinku a je určen méně náročným hráčům. Nám se osvědčil i jako párty hra. Vzhledem k jednoduchým pravidlům si hráč může dovolit otupit mozek kvašeným alkoholickým nápojem hořké chuti z obilného sladu, vody a chmele. Doporučený věk od 14 let moc nechápu. Dá to i mladší hráč, řekněme desetiletý. Hned na začátek musím říct, že mě původní verze nechytla. Ztrácel jsem se v tom, kdy a na koho můžu kterou kartu zahrát. Celé to na mě působilo strašně zmateně. Podzemí je úplně jiná hra, a je třeba jí tak brát. Nemá smysl je srovnávat. Což podle mě této hře škodí ze všeho nejvíc. Lidé, co mají původní verzi rádi a pravidelně ji hrají, mají tendenci tyto dvě hry srovnávat. Chápu to, ale nejde je srovnávat. Podzemí je třeba brát takové jaké je. Bláznivé, šílené, plné krásných figurek, záškodnických karet a oproti karetce jasně daných kroků tahu. Tím bych bral velkého bratra za vyřešeného a více bych se k němu nevracel.
Vzhůru dolů!
Než se pustíš do temnoty podzemí hry Munchkin Podzemí, je třeba si vybrat hrdinu. Jde o stereotypy RPG a fantasy her. Tím pádem máš na výběr Klerika, Válečníka, Zloděje, Trpaslíka a Čaroděje. Každá z postav má i svou figurku. Tu opatříš barevným podstavcem v barvě, kterou si zvolíš. Dále si vezmi hvězdičku, která slouží jako ukazatel na slávometru (vítězné body). Na cestu do podzemí se ještě vybavíš zlaťákem a lektvarem. Za zlaťáky si koupíš vyšší level a za lektvar si můžeš přidat kostku do souboje. Poslední věcí na panelu hrdiny je „levlovátko“, ukazující úroveň hrdiny. Po přípravě svých panelů se hráči vrhnou na přípravu herního plánu. Ten rozloží a umístí na něj karty místností a karty toulavých nestvůr.
V pravé části herního plánu položí na vyznačená místa čtyři karty kořisti a ze zbytku vytvoří dobírací balíček. Poblíž položí také karty hrozeb, pohodí společnou zásobu žetonů a nedostatečné množství kostek. To nejlepší na konec. Je třeba vybrat Bosse! Máte na výběr mezi Plutoniovým drakem a Vůlrogem. Drak patří do každého podzemí a Vůlrog je parodií na mocného Balroga, s kterým se v LOTR utkal Gandalf Šedý. Ten vlastně taky patří do podzemí. Teda jako Balrog, ne Galdalf.
Příprava je hotová. Nezbývá než se pustit do podzemí. Tah hráče se skládá z těchto čtyř fází:
1. Vykopnutí dveří: V této fázi se musíš pohnout do další místnosti, a to pouze směrem dolů. Každou místnost, do které vstoupíš, musíš vyhodnotit. Většinou získáš nějaký bonus, peníz či lektvar. Co se ti opravdu nebude líbit, je zisk žetonů hrozeb. Kolik jich dostaneš v každé místnosti, určuje karta oné místnosti. Za tyto žetony na tebe protihráči sešlou všechno zlo světa a další nestvůry. Když tedy budeš odvážný/á a sestoupíš v podzemí opravdu hluboko, musíš počítat s větším přívalem nestvůr.
2. Potíže: Tak a teď to přijde! V tuto chvíli se chopí role tví protihráči a začnou po tobě házet všelijaké karty, které ti rozhodně nepomůžou. Dle pravidel se dokonce mají domlouvat na tom, jak hodně ti dají zabrat. Můžou na tebe seslat prakticky cokoliv. Pokud se to vyhrotí, mohou použít i nějakou slovní kletbu. Jediným omezením jejich škodolibosti jsou žetony hrozeb, které se objevily v zásobě hrozeb, když měl někdo velké oči. Na každé kartě hrozeb je cena v žetonech, kterou musí hráč zaplatit za zahrání. Za některé karty nemusí platit nic. Takto se soupeři střídají, dokud nedojdou žetony, karty, nebo když už si myslí, že máš dost.
3. Vyřešení místnosti: V této fázi se bojuje proti všemu, co proti tobě stojí. Podíváš se na panel svého hrdiny a zjistíš, kolika kostkami můžeš v boji hodit. Vezmeš daný počet kostek a hodíš. Na panelu je i symbol rotující šipečky, který umožňuje přehození jedné kostky. Čím vyšší máš level, tím více máš životů, kostek a přehození. Po tvém hodu hodí kostami také ten zákeřňák po tvé levici. Štíty nulují hozené meče, a ty které nevynulují, rovnou udělí zranění. Může padnout i blesk, za který se dá aktivovat nějaká schopnost. Ta je popsána na panelu hrdiny nebo na vybavení. Meče, které hodíš a nejsou vynulovány, můžeš udělit libovolným poměrem všem nestvůrám. Buď je zabiješ všechny, nebo jen část z nich. Taky můžou zabít ony tebe. Pak dostaneš žeton hanby a vrátíš se zpět na vstup do podzemí. Souboj je hodně podobný třeba Descentu. Zde akorát nemusíš řešit, zda jde o souboj na dálku, nebo na blízko. Taky ti tu nepadne ten proklatý bílý křížek, svítící v modrém poli! Boj je podle mě nejvtipnější a nejzábavnější fází hry. Ta škodolibá radost v očích nepřátel je k nezaplacení. A ta radost, když někomu nevyjde hod! Co teprve, když ho dorazí tebou seslaná karta! Prostě paráda.
4. Kořist a odpočinek: Poslední fází je zisk odměn z boje. V podstatě jsou hráči odměňováni pouze třemi věcmi. Zlaťáky, kořistí a opojnou slávou. V neposlední řadě je největší odměnou výsměch tvým protihráčům, že tě nedostali. No a úplně nakonec si za zlaťáky koupíš vyšší level a dobereš karty hrozeb na čtyři.
To je celý tah. Následuje další hráč a takto se střídáte, dokud někdo neporazí nejsilnější třetí kartu Bosse, nebo nedosáhne dvaceti bodů na slávometru. Pak hra definitivně končí. Přičtou se body slávy z karet kořisti a odečte se bod za každý žeton hanby, který si získal/a.
Proč má vlastně Munchkin Podzemí tak špatnou pověst?
Především to budou jeho nedostatky. Má v pravidlech nemálo velkých chyb. Hra obsahuje málo kostek, které nestačí na souboje. Hody si buď musíte pamatovat, nebo použít jiné pomůcky. Karet místností není mnoho a těch ostatních by mohlo také být víc. Někomu by mohl vadit i obrovský vliv náhody. Nicméně kdo chce, hledá řešení. Kdo nechce, hledá výmluvy. Chyby v pravidlech vyřeší errata. Kostky si můžete vytisknout na 3D tiskárně, nebo použít jiné pomůcky. S kartami by mohla pomoct hromada rozšíření. Ty zatím nejsou v češtině. Vzhledem k zájmu o základní hru asi ani nepřijdou.
Chápu, že když dáte třináct set korun za hru, nechcete řešit takové problémy a nedostatky.
Proč mám Munchkin Podzemí rád?
Jde o svižnou hru, kdy se zabavíte i mimo svůj tah. Ať už škodolibou radostí, nebo když házíte za nestvůry. Všechny komponenty jsou krásně zpracované. Grafika Munchkina je rozhodně osobitá a vše doplňuje font Windlass, který je pro Munchkina typický a moc se mi líbí. Žetony jsou hezké, kartonové a tématické. Z žetonu hanby ta hanba úplně sálá. Moc se mi také líbí prvek Supermunchkinů. Tím se můžete stát po zisku speciální karty kořisti. Jakmile se objeví v nabídce, nikdo nechce nic jiného. Jde o další zábavný prvek. Tedy pro toho, kdo získá Supermunchkina. Pro ostatní už moc ne. A opět to nejlepší na konec. Figurky. Slyšel jsem pár názorů, že tyto figurky vypadají jako gumové hračky do vany. S tím nesouhlasím. Myslím si, že atmosféru Munchkina perfektně doplňují. Nedokážu si místo nich představit například naštvaného Ettina z již zmíněného Descentu, nebo jiné „vážné“ figurky. To by se k Munchkinovi nehodilo. Figurky jsou v pravdě kvalitně řemeslně zpracované. Baví mě s nimi běhat po herním plánu nahoru a dolů. I na hřbitově vypadají skvěle!
Takže můžu rozhodně říct, že do vany si je brát nebudu. Pořizovací cena v obchodě je úměrná obsahu krabice. Na bazaru to je jiná. Cena takřka nových her je víc než uspokojivá. Asi kvůli své pověsti…
Nedejte na názory ostatních. Zkuste si to zahrát a uvidíte.
Zatím nebyl přidán žádný komentář...
Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Deti z carcassonne
Akt. cena: 11 €
Končí za: 5 dnů