Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Počet hráčů: | 2–4 |
Doporučený věk: | od 10 let |
Herní doba: | 30 min (reálná data) |
Herní svět: | Současnost |
Herní kategorie: | budovatelská |
Čeština: | v balení hry |
Vydavatelé: | |
Autoři: | Phil Walker-Harding Steve Finn |
Rok vydání: | 2024 |
Dostupnost: | 14 obchodů (cca 799–858 CZK) |
Sdílej: |
Autor: Azz | 18.12.2024 | 4
Tato recenze vznikla jako součást Recenzního programu Zatrolených her. Recenzovaná hra byla poskytnuta vydavatelem (resp. distributorem).
Více informací o Recenzním programu | Všechny recenze sepsané v rámci Recenzního programu
Je libo nová městská čtvrť? Žádný problém! Pusťme se do toho a máme hned několik developerů, kteří se o to postarají!
Hra Města staví hráče do rolí developerů nových městských čtvrtí ve věhlasných světových metropolích (třeba Brno!). Ti budou vhodně kombinovat nové pozemky s parcelami, výstavbu budov, městských zajímavostí, parků a vodních ploch. K tomu budou zároveň sbírat karty s různými bodovacími kritérii. Na závěr sečtou hráči body a ten nejúspěšnější se stane hlavním developerem a vítězem hry.
Krabice je menšího rozměru, ale je poměrně našlapaná obsahem. Uvnitř najdete herní plán, na který se vyskládává nabídka, destičky stavebních pozemků, žetony zajímavostí do zeleně i do vody, karty úkolů a pytlík plný domečků čtyř barev. K hernímu plánu ještě patří destičky jednotlivých měst (v české verzi doplněny o proma Prahy a Brna). Nemohou chybět ani barevné dřevěné figurky pro každého hráče. Oceňuji dřevo, je to velice příjemné do ruky, ačkoliv by stejnou práci odvedl i kartonový žeton.
Za zmínku stojí určitě pravidla, která zabírají celé 4 strany, včetně té úvodní a poděkování na závěr. Jsou napsána srozumitelně a jasně.
Na začátku vyberete jedno z měst pro danou partii. Ta mají na sobě určité specifické úkoly, za které dostanou hráči při splnění body. Partie je tak vždy trošku jiná podle toho, jaké město použijete.
Dále se nachystá zásoba karet úkolů, dílků pozemků i zajímavostí a pytlík s domečky. Každý hráč dostane jeden startovní dílek s pozemky a své panáčky. Hra může začít.
V každém kole se na herní plán nejprve připraví nabídka komponent na patřičná pole. Nabídka na 3 polích je vždy viditelná a na čtvrtém je daná komponenta skrytě. Na herním plánu tak na začátku kola jsou 4 karty úkolů, 4 destičky pozemků, 4 obsazená pole se zajímavostmi a 4 pole s náhodně vytaženými domečky. Na některých polích je o komponentu víc než na jiných.
Ve svém tahu hráč vezme jednoho ze svých panáčků a vybere si, z jaké řady si chce vzít komponenty. Tam umístí svého panáčka a pobere, co na místě leží. Vtip je v tom, že z každé řady si smí hráč vzít pouze jednou za dané kolo. Takto nabrané dílky hráč ihned umisťuje do své právě budované čtvrti. Pokud nemůže něco umístit, odhodí takovou věc mimo hru.
Umísťování má svoje pravidla, ale jsou celkem jednoduchá. Stavební pozemky umisťují hráči tak, aby na závěr vytvořili čtverec 3 × 3 dílky. Při umísťování se musí dílky dotýkat plně alespoň jednou hranou.
Domečky může hráč stavět jen na stavebních pozemcích stejné barvy, a to do výšky čtyř pater. Zajímavosti do zeleně mohou být umístěny jen do zeleně. Nepřekvapí, že zajímavosti ve vodě mohou být umístěny jen do vodních ploch. Karty úkolů si mohou hráči umístit naprosto kam chtějí, protože nejsou součástí města.
Takto se hráči střídají po tazích, až má každý umístěného jednoho panáčka v každé řadě a tím nabere z každé řady nějaké komponenty.
A kola takto běží, dokud nemají všichni hráči postavenou svoji čtvrť o rozměru 3×3, tedy přesně 8 kol. Následně se sečtou body a určí vítěz.
Ve hře je několik bodovacích kritérií, která se hráči snaží splnit. K dispozici jsou úkoly na desce města (tam hráč získá více bodů, poku dúkol splní dříve než ostatní), následně je zisk bodů možný za jednotlivé plochy vody a zeleně, na kterých jsou různé zajímavosti. Další body přinášejí sochy umístěné na stavebních pozemcích a v neposlední řadě karty úkolů, které hráči sbírají v průběhu hry.
Asi začnu zostra – Města jsou pro mě velice milým překvapením!
Mám rád menší eura, co se rychle odehrají, trochu potrápí hlavu a nezaberou několik hodin. Města mě v tomto směru okouzlila, ačkoliv jsou svou herní dobou spíše na úrovni filleru. Po rychlém seznámení s hrou jsme se s herní dobou pohybovali někde kolem 20 minut bez ohledu na počet hráčů. Ale nutno říct, že většinou jsme neskončili jen u jedné partie.
Naprosto jednoduchý princip nabírání komponent dělá hru velice rychlou, ale rozhodně ne hloupou. Hráč musí ve svém tahu vhodně zvážit, co z nabídky opravdu chce – a po čem tedy půjde hned v prvním tahu – a kterou řadu může v daném kole vypustit a klidně se spokojí s tím, co na něj zbude. Nejhorší na tom je, že chce vlastně všude něco, a tak to rozhodnutí není snadné. Nemluvím už o tom, že může hráč obsadit i cíleně pole, které by se hodilo jinému hráči, jen proto, aby mu zaškodil. To pochopitelně záleží na schopnostech hráčů sledovat i to, co dělají ostatní, ale může to přinést hře další rozměr.
Hráč opravdu musí zvolit dobrou strategii a vhodně nabírat komponenty primárně s ohledem na karty úkolů a zároveň vhodně kombinovat s úkoly města. Vhodné vyvážení je klíčem k úspěchu, ale odhadnout ho, když vytoužené komponenty vybírají ostatní hráči, není úplně snadné. Postupné nabírání úkolů dělá každou partii jinou a zároveň musí hráč volit mezi úkoly, které přinesou hodně bodů a těmi „podpůrnými“, které přinesou o něco méně, ale pořád se je vyplatí sbírat. A někdy má hráč i úkoly, které prostě úplně vypustí. Jenže zaměřit se na dobré úkoly, pokud na hráče nezbývají potřebné komponenty, je k ničemu. Tudíž se vracíme opět k potřebě vhodného vyvážení strategie. A to všechno ve 20 minutách!
Celá hra má v sobě obrovský podíl náhody. Na hru na body bych řekl, že až neobvykle vysoký. Tento podíl náhody dělá hru jednak vysoce variabilní, ale také velice zábavnou. Celý mechanismus do sebe pěkně zapadá. Hráči by neměli očekávat dlouhé hloubání a komplexní strategie, ale spíše zábavnou a rychlou partii. A to funguje na jedničku.
Bonusem je, že hra funguje dobře v jakémkoliv počtu hráčů. Ve dvou hráčích mají hráči k dispozici 8 panáčků, kdy z každé řady berou ze dvou polí. Přináší to trošku jinou strategii, ale funguje velmi dobře. Ve třech hráčích se jedno nevyužité pole pálí a ve čtyřech se rozebere všechno. Každá varianta tak přináší trochu jiný herní prožitek, ale všechny fungují dobře, což je paráda.
Za zmínku stojí určitě i tematičnost. Tím, že hráč buduje město, kam fyzicky umísťuje domy a staví je do pater, mohu říct, že na euro přenáší téma na hráče kvalitně.
V nedávné době se mi dostalo na recenzi podobné menší euro, které mě také bavilo – hra Stromová společnost. Ta je o něco delší s menším podílem náhody, ale spadá pro mě do podobné kategorie her. Nicméně Města tuto hru dost zastiňují a pokud si mám vybrat co dát na stůl, Města budou jasnou volbou.
Města jsou relativně malá krabice napěchovaná komponenty a spoustou zábavy. Pokud hledáte menší euro filler nebo něco na rodinnější hraní, Města jsou tím, co chcete!
Hraju to se 4letým synem ve dvou a to je pak ještě náhodnější. Ale až tak to nevadí. Pro lepší zážitek by bylo potřeba hrát tu delší variantu z pravidel, ale to si zkusím, až bude větší :-)
A k té náhodě. Souhlasím s tím, že tam té náhody je relativně hodně, ale na druhou stranu s ní lze slušně takticky pracovat, takže mi to zas tak extra náhodné nepřijde. Je totiž nutné uvážit, že ve třech a čtyřech hráčích přijdou do hry všechny komponenty až na 4 domy. Ve dvou to je jiné, to přijde jen polovina materiálu.
Jo a souhlasím s tím, že se jedná o příjemné překvapení.
@zruda Vždy se dá ve dvou hrát delší varianta na 7 kol a město o velikosti 3x5, tam už přijde do hry mnohem více dílků a je tam tak o něco méně náhody :)
_________
Vláďa z Mindoku
Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Nemesis: úniková hra
Akt. cena: 210 Kč
Končí za: 18 hodin