Gandalfe, kdy už tam budem? Ještě chvíli, Frodo. Tam, jak se stačí ta cesta, je náš cíl. Vidíš ten les? Tam přespíme. Gandalfe, Gandalfe?! Kde jsi? A jak to, že se na mě hrne horda skřetů? Naletěl jsem, byla to past... Ještě že mám prsten a můžu se jim ztratit…
Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring Deck-Building Game je deckbuildingová hra, ve které se hráči snaží získat co nejvíce vítězných bodů na kartách, které mají na konci hry ve svém balíčku. Karty do svého balíčku získávají jejich nákupem ze společné nabídky (cesty) nebo porážením hlavních nepřátel. Veškeré karty, které takto získají používají dále ve hře.
Příprava hry:
Na začátku hry si každý hráč zvolí jednu postavu, za kterou bude hrát. Každá postava má jednu svou počáteční kartu, která je jedinečná. Do svého startovního balíčku si každý hráč dále vloži šest karet odvahy a tři karty zoufalství. Těchto 10 karet tvoří startovní balíček. Na stůl se nachystá hlavní dobírací balíček a připraví se balíček 8 hlavních nepřátel. Balíček hlavních nepřátel se namíchává z více možných karet, takže každá nová hra přináší jiné složení hlavních nepřátel. Pouze první (nejslabší) a poslední (nejsilnější) nepřítel je v každé hře vždy stejný.
Průběh hry:
Ve hře se hráči střídají ve svých tazích. Na začátku každého tahu má hráč v ruce 5 karet, které si dobral ze svého dobíracího balíčku. Těchto pět karet odehraje v jím zvoleném pořadí. Všechny možné akce ve hře, se provádějí tím, že se spotřebuje moc (power), kterou hráči získali vyložením karet. Moc je jediné „platidlo“, které ve hře je. Za ní se nakupují nové karty a za ní se bojuje s hlavními nepřáteli.
Ve hře najdeme několik druhů karet. Jedná se o relativně slabé startovní karty, karty spojenců, artefaktů, manévrů, nepřátel, lokalit a šťastných událostí. Po vyložení karty z ruky hráč provede akci, která je na kartě uvedena. Zároveň získá pro daný tah tolik bodů moci, kolik je na kartě uvedeno.
Hra obsahuje také několik druhů karet, které se chovají poněkud odlišně od těch, které se „jen“ vyloží a odehrají:
- Karty nepřátel: Některé karty nepřátel mají na sobě uvedený efekt přepadení. Pokud přichází do hry (jsou vyloženy do společné nabídky), hráč musí vyhodnotit uvedenou akci (většinou se jedná o odhození karet nebo jiný negativní efekt). Tomuto efektu se lze bránit jinou kartou, která umožňuje obranu. Kartu obrany pak hráč odhodí a efekt přepadení na něj nemá žádný vliv. Hlavní nepřátelé spouští hromadné přepadení, které působí na všechny hráče ve hře. Některé z karet nepřátel mají na sobě efekt útoku: pokud je karta s útokem zahrána z ruky, na kartě uvedení hráči se musí tomuto útoku bránit. Útok může být veden na jednoho hráče nebo na všechny. Lze se mu bránit stejně jako v případě přepadení.
- Lokality: Pokud hráč vyloží kartu lokality, zůstává před ním napořád (nezamíchává se do odkládacího balíčku hráče a nepočítá se mu do limitu karet v ruce). Hráč tak může v každém kole využít její efekt.
- Karty šťastné náhody: Pokud je v nabídce bílá karta šťastné náhody, hráč si ji může ihned koupit za nula bodů moci a vyhodnotit její efekt. Karta se ihned poté odstraní ze hry.
- Karty korupce: V průběhu hry mohou hráči získat karty korupce, které nemají žádný efekt a navíc na konci hry ubírají jeden vítězný bod.
Konec hry:
Hra končí v okamžiku, kdy je poražen poslední nepřítel z hromádky hlavních nepřátel, nebo pokud není možné doplnit karty do společné nabídky. Hráči si poté spočítají všechny vítězné body na svých kartách a hráč, který jich má nejvíc, se stává vítězem celé hry.