„Na nádraží mě čekaly tři takovýhle kabáty. ... V každým byl chlap. ... Teď je v každým kulka.“
- Harmonika, Tenkrát na Západě
Legendy Západu jsou sandboxovou hrou, ve které se hráči ujmou rolí klaďasů či padouchů amerického Divokého Západu.
Příprava hry:
Doprostřed stolu rozložte herní plán. Na něj, na příslušná místa, položte peníze, příběhové, bojové a „pokerové“ karty, žetony dobytka, zlatokopecké kostky, zlaté nuggety a figurku šerifa. Vedle plánu postavte kartonový stojánek a do něj vložte karty vybavení rozdělené podle typu.
Každý hráč si vezme jednu hráčskou desku, označovací kostičky, válečky a prstence ve zvolené barvě a na pole 0 na stupnici zranění položí žeton zranění. Dále si vezme dvě karty postav, z nichž si jednu zvolí a druhou vrátí do krabice. Poté si vybere vhodnou figurku, označí ji svým prstencem a postaví ji do startovní lokace, která je uvedena na kartě postavy. Dále si dle karty postavy vezme příslušné karty vybavení a uvedený počet pokerových karet a své označovací kostičky umístí na příslušná pole stupnice bodů psanců nebo strážců zákona. Nakonec položí jednu svou označovací kostičku na počitadlo bodů věhlasu. Na závěr přípravy postavte ještě do neobsazených skrýších po jedné figurce bandity. Hráč s nejvíce body psanců začíná hru.
Body psanců a strážců zákona:
Jedním z důležitých mechanismů jsou body psanců a strážců zákona. Ty jednak vyjadřují na jaké straně zákona stojíte a jednak, jak jste v tom dobří. Nelze mít najednou body obou druhů. Máte-li alespoň jeden bod psanců, jste psanec, máte-li alespoň jeden bod strážce zákona, jste strážce zákona.
Získá-li strážce zákona byť jediný bod psanců, ztrácí veškeré body strážců zákona. Získá-li psanec body strážců zákona, tak tyto body propadnou. Psanec se navíc musí vyhýbat šerifovi. Tedy - pokud se nechce nechat zatknout a ztratit veškeré své body psanců, což by mu umožnilo změnit strany.
Průběh hry:
Hráči se pravidelně střídají na tahu ve směru hodinových ručiček. Hráč na tahu nejprve vyhodnotí případné efekty „na začátku tahu“ a vezme si 20 $ / 2 pokerové karty / 10 $ + 1 pokerovou kartu. Následně si zvolí zbraň a jízdní zvíře pro zbytek svého tahu a poté provede 3 akce v libovolné kombinaci z následujících 4 možností:
-
Pohyb znamená přesun vlastní figurky až o 2 políčka nebo až o tolik políček, kolik udává zvolené jízdní zvíře.
-
Akce karty znamená vyložení a provedení karty s klíčovým slovem Akce. Ty se nachází na pokerových kartách a na kartách vybavení.
-
Boj s postavou jiného hráče můžete zahájit, pouze pokud vaše figurky stojí na stejném poli a máte v ruce alespoň jednu pokerovou kartu. Na začátku souboje musíte říci, proč chcete bojovat, zda se hráče pokousíte zatknout, okrást nebo „jen“ vyzvat k duelu. Zatčení může provést pouze strážce zákona proti psanci. Útočník položí před sebe lícem dolů jednu pokerovou kartu ze své ruky. Poté se napadený hráč buď vzdá, nebo také vybere z ruky pokerovou kartu. Poté hráči karty porovnají a po vyhodnocení případných efektů a reakcí vítězí hráč s vyšší hodnotou. Poražený hráč utrží 1 zranění a dober si jednu pokerovou kartu. Zvítězí-li útočník, získá odměnu podle toho, oč se bojem pokoušel:
- Zatčení: Vítěz získá 1 bod strážců zákona. Poražený ztratí veškerý dobytek a body psanců a polovinu peněz a zlatých nuggetů. Nakonec je poražený přesunut do vězení.
- Přepadení: Vítěz získá 1 bod psanců. Poraženému může vzít veškerý dobytek a polovinu peněz a zlatých nuggetů.
- Duel: Vítěz získá 2 body věhlasu
-
Akce lokace - pro provedení je nutné, aby hráčova figurka stále na poli příslušné lokace. Ve hře jsou tyto lokace:
- Obchod: Zde lze nakupovat a vylepšovat karty vybavení. Za jednu akci lze nakoupit či vylepšit libovolný počet karet. Hráč ale může mít pouze tři karty vybavení a ty musí být různého typu.
- Saloon: Zde lze vydělat peníze hrou pokeru. Přesněji řečeno zjednodušenou variantou Texas Hold'em Pokeru, kdy hráč na tahu (a případně další hráči) nejprve vsadí 10 $, k nimž se přidá 50 $ z banku a poté se otočí tři karty z balíčku pokerových karet, tzv. flop. Hráči, kterému se z těchto tří karet a ze dvou karet ve své ruce podaří sestavit nejhodnotnější pokerovou kombinaci získá celý bank. Háček je v tom, že o totéž se snaží i jiný z hráčů v roli bankéře, jehož vítězství znamená propadnutí celého banku. V této variantě pokeru je možné sestavit i pětici „stejných“ karet.
- Důl a Rýžoviště: Zde můžete těžit či rýžovat zlato. Hodíte si dvěma kostkami a získáte peníze nebo zlaté nuggety dle výsledku. Kostky mají samozřejmě i prázdnou stranu, zároveň ale mají i stranu, kdy dostanete 10 $ a můžete házet znovu.
- Banka: V bance můžete buď prodat zlaté nuggety po 20 $ a 1 bodu věhlasu, nebo se pokusit banku vyloupit. Pokus o vyloupení banky probíhá jako souboj mezi hráči se dvěma rozdíly: jeden z hráčů na sebe vezme roli strážce a místo ze svých pokerových karet vybírá kartu ze 4 bojových karet, které si pouze pro účely tohoto souboje vezme z balíčku; remízy vyhrává strážce banky. Vítězný lupič získá 80 $ a 3 body psanců, poražený lupič utrží 1 zranění a získá 1 bod psanců a 1 pokerovou kartu.
- Lékař: Zde si můžete za 10 $ vyléčit všechna zranění. Za každé vylečené zranění si navíc doberete jednu pokerovou kartu.
- Kabaret: V kabaretu můžete uspořádat velkolepou pitku, která vám za každých utracených 30 $ přinese 1 bod věhlasu.
- Ranč: Na ranči můžete získat dobytek (vezmete si náhodný žeton dobytka), nebo jej prodat - vrátit jeden žeton dobytka jiné barvy než je ranč, ve kterém stojíte do přílsušné zásoby a vzít si odměnu uvedenou na tomto žetonu. Protože jste se však při převzetí dobytka zavázali dovést jej na vlak, dobytek jste tím vlastně ukradli, a tak získáte také 1 bod psanců. Prodej dobytka navíc nespotřebuje akci.
- Nádraží: Na nádraží můžete také prodávat dobytek. Opět vrátíte žeton do zásoby a obdržíte V tomto případě jej ale prodáváte v souladu se zákonem, takže navíc dostanete 1 bod strážců zákona. Pokud máte nějaké body psanců, na nádraží prodávat nesmíte. Ani na nádraží vás prodej dobytka akci nestojí.
- Skrýš: Pokud je zde bandita, přepadne vás (tudíž ani tato lokace vám nespotřebuje akci), souboj probíhá stejně jako ten se strážce banky, jen s tím rozdílem, že hráč za banditu vybírá pouze ze 2 karet. Pokud hráč zvítězí, získá 1 bod věhlasu nebo strážců zákona. Pokud hráč prohraje, utrží zranění a dobere si 1 pokerovou kartu. V každém případě figurku bandity odstraňte.
- Všechny lokace: V každé lokaci můžete také pracovat a vydělat si 10 $.
Navíc může hráč ve svém tahu plnit karty příběhů. V případě, že hráč splní podmínku na této kartě, může na ni postavit svůj váleček. Je-li na ní dostatek válečků (2 ve hře 2-4 hráčů a 3 ve hře 5-6 hráčů), je karta splněna.
Jakmile hráč utratil všechny své akce, vyhodnotí všechny splněné příběhové karty - všichni hráči s válečkem na kartě obdrží uvedenou odměnu, která je vysvětlena krátkým příběhem, poté se přidají na herní plán noví banditi a posune se šerif až o udaný počet polí. Pokud šerif vstoupí na pole s psancem, pokusí se jej zatknout. Boj probíhá jako souboj se strážcem banky a vyhodnocuje se jako zatčení. Poté hráč na tahu odhodí karty v ruce do 5 mínus 1 za každé zranění a případně získá body věhlasu za své body psanců. Pak následuje tah dalšího hráče.
Konec hry:
Konec hry je zahájen tím, že některý z hráčů dosáhl nebo přesáhl požadovaný počet bodů věhlasu - dle dohody 15, 20 nebo 25. Poté ještě všichni hráči dohrají tak, aby všichni měli odehraný stejný počet tahů a provede se závěrečné bodování. Dodatečné body věhlasu získáte za peníze (1 za každých 60 $), za body strážců zákona (dle tabulky na herním plánu), za body psanců (hráč s nejvíce body 3, ostatní po 1) a za vylepšené zbraně a jízdní zvířata.
Herní varianty: Ve dvou hráčích se hry navíc účastní automatický hráč nazvaný Muž v černém. Hra také obsahuje variantu Úkoly, ve které si každý hráč na začátku hry vylosuje tři úkoly ze čtyř příslušejících jeho postavě. Tyto úkoly může splnit kdykoli během hry a pokud se mu to podaří, vylosuje si jeden z žetonů věhlasu a položí si jej na svou desku. Body věhlasu na tomto žetonu si v závěrečném bodování přičte k bodům věhlasu získaným v průběhu hry.