King of Tokyo: Origins je samostatně hratelnou hrou ze světa Vládce Tokia (v originále King of Tokyo), přičemž je v trochu menší krabičce. Ale jinak je obsah podobný. Herní plán zobrazující mapu Tokia s jedním polem (pro monstrum, které zrovna řádí ve městě), 4 nová monstra (Gigarex, Iron Back, Cosmic Joe a Mechahamster) a 14 nových karet doplněných již známými z předchozích her této série. Samozřejmě nesmí chybět 6 veledůležitých kostek.
Hru je možné kombinovat s jinými „sadami“ a namíchat si tak ten správný mix monster a nebo karet.
Příprava hry
Do středu herní plochy se umístí herní plán s Tokiem a jedním polem. Do tohoto pole se bude dávat monstrum, které je v Tokiu (to přináší jisté výhody a nevýhody), ostatní jsou považována za mimo Tokio.
Každý hráč si vezme jedno monstrum s kartovanou „figurkou“ a odpovídající deskou se dvěma ukazateli (počet vítězných bodů a počet životů).
Hráči zamíchají karty a vytvoří tak dobírací balíček a 3 vrchní karty vyloží lícem vzůru do nabídky, ze které při hře budou moci hráči karty kupovat. Tyto karty mají různé efekty, přičemž některé jsou trvalé (zůstávají vě hře až do jejího konce) a některé jsou dočasné (vyhodnotí se při zahrání hráčem).
Ještě se vytvoří zásoba energetických kostek, které budou hráči při hře získávat, a za ně pak nakupovat karty z nabídky. Posledním důležitých prvkem je šestice kostek, kolem kterých se bude většina hry točit.
Průběh hry
Hráči se střídají v tazích, přičemž každý tah má stejný průběh:
- Hod kostkami – Hráč na tahu hodí všemi šesti kostkami. Podle toho, čeho chce hráč dosáhnout, si může některé kostky ponechat a ostatní přehodit. Toto přehození může zopakovat ještě jednou (tedy hodí celkem 3x).
- Vyhodnocení kostek – Následně výsledek hodu kostkami vyhodnotí, přičemž může:
- získat vítězné body, pokud mu na kostkách padlo 3x nebo vícekrát stejné číslo)
- získat energii (za každý „blesk“ na kostkách získá hráč 1 energetickou kostku)
- vyléčit se (za každé „srdíčko“ na kostkách si může vyléčit 1 život – ale pozor, pouze pokud není zrovna v Tokiu, tam jsou srdíčka na kostkách k ničemu)
- zaútočit (za každý symbol „tlapy“ na kostkách ubere všem ostatním monstrům v jiné lokalitě – v/mimo Tokio – jeden život)
- Obsazení Tokia – když není žádné mostrum v Tokiu, musí hráč přesunout své monstrum do Tokia.
- Nákup karet – nyní může hráč nakoupit karty vyložené v nabídce za dříve získené energetické kostky (každá karta má na sobě uvedenou cenu). Karet může hráč nakupovat, dokud chce a stačí mu na to energetické kostky.
Proč být v Tokiu?
Monstrum/hráč, který je v Tokiu, má určité výhody, ale také nevýhody. Výhodou je, že při vstupu do Tokia získá hráč 1 vítězný bod. Dále, když začne tah hráče a jeho monstrum je v Tokiu, získává ihned 2 vítězné body.
Na druhou stranu se nemůže monstrum v Tokiu léčit pomocí srdíček na kostkách (ale může se léčit efekty karet) a také všechna ostatní monstra útočí primárně na něj (protože v Tokiu je vždy jen jeden a ostatní jsou vně Tokia).
Z Tokia se může monstrum stáhnout poté, co mu jiné udělí zranění. V tu chvíli se hráč mající monstrum v Tokiu může rozhodnout, že Tokio opustí (ale může tam i zůstat).
Konec hry
Hra končí v okamžiku, kdy některý z hráčů získá 20 vítězných bodů. Nebo v situaci, kdy zůstane poslední monstrum na živu.