Víte, v jakém městě v jižních Čechách naleznete bludný kámen a Černou věž? Znáte místo, kde se narodil Jan Žižka? Které město chová v zámeckém příkopu medvědy? Dokážete předvést Hurvínka či Čertovu stěnu tak, aby to někdo z hráčů poznal?
Cílem hry Jihočesko, aneb z Budějic až na kraj Šumavy je vyzkoušet své znalosti o jižních Čechách, něco nového se o této oblasti dozvědět a navíc se pobavit.
Příprava hry:
Hráči postaví svou figurku na náměstí v Českých Budějovicích („start“), kam se nakonec i vrátí („cíl“).
Průběh hry:
Figurky se po herním plánu pohybují podle hodu kostkou (nevyhazuje se) a postupně projíždí všemi sedmi okresy jižních Čech (České Budějovice, Jindřichův Hradec, Tábor, Písek, Strakonice, Prachatice, Český Krumlov). Každý okres má 14 políček, z toho 8 zelených s otázkou týkající se daného okresu. Na políčku označeném písmenem A vás čeká úkol - aktivita (ztvárňuje se pantomimicky - bod získává ten, kdo aktivitu první uhodne, a zároveň i předvádějící). Ostatní políčka jsou bílá, ta nic neznamenají, jsou obyčejným hracím polem.
Každá správná odpověď znamená jeden bod.
Konec hry:
Vyhrává ten, kdo má v cíli více bodů. V případě rovnosti bodů vyhrává rychlejší hráč.
Pravidla si lze upravit podle potřeby - např. vynechat aktivity či je ztvárnit kreslením, hrát ve více hráčích či hrát podle pravidel pro náročnější hráče (kdy se figurky vrací na nejbližší volné bílé pole vzad, pokud hráč otázku zodpoví špatně nebo jej někdo vyhodí. Vyhrává ten, kdo je v cíli první.).