Téma a cíl hry
Hra Insula se odehrává na tajuplném ostrově, v jehož středu se podle legendy tyčí bájná citadela, která v sobě ukrývá strom nesoucí plody splněných přání. Tento bájný poklad však střeží vládce ostrova Kingoš, zlověstné prokletí a nebezpečné přízraky bloudící v hlubinách ostrovních lesů - strážci. Každý hráč představuje dobrodruha, který se na ostrov vypravil a jeho cílem je proniknout až do citadely, porazit Kingoše a získat jeho mytický poklad.
Charakteristika
Insula je dobrodružná hra, která v sobě spojuje kompetitivní i kooperativní prvky. Hráči proti sobě soupeří v honbě za bájným pokladem, ale často také musí spojit své schopnosti proti temným silám vládce ostrova, za kterého hraje samotný herní mechanismus. Hra je totiž omezena časovým limitem a v případě, že se nikomu nepodaří porazit Kingoše do západu slunce, všichni hráči prohrají - přemění se na další strážce a vyhraje samotný Kingoš. Často se stává, že hráči na začátku hrají velice soutěživě, ale po chvíli zjistí, že slunce skoro zapadlo a oni musí začít spolupracovat, aby nakonec všichni neprohráli (žeton časového limitu je možné vracet zpět). Jakmile jsou ale z nejhoršího venku, je opět čas, aby hrál každý sám za sebe.
Principy
Na počátku hry je odkryta pouze startovní karta - pláž, kde všichni dobrodruzi začínají hru a karta cílová - citadela, kde sídlí Kingoš hlídající poklad. Jak postupujete ostrovem, odkrýváte jeho mapu, která je pokaždé jiná. Můžete objevit lesní louky, na kterých rostou magické květiny, jezírka představující vhodná místa k odpočinku, nebo nebezpečné lokality, kde číhají strážci, kteří blokují cestu k citadele. Na poražení strážců je potřeba energie, se kterou musíte hospodařit. Používáte ji v soubojích, a jestliže chcete dělat během svého tahu víc věcí. Ve hře jsou dva balíčky karet, květiny a kletby. Květiny máte v ruce a představují bonusy, které vám během vašeho dobrodružství pomohou. Kletby představují zlé síly ostrova a kdykoliv někdo nějakou zahraje, ve hře se stane nějaká neplecha - strážci na mapě pronásledují dobrodruhy, dobrodruzi ztrácejí květiny atd. Některé kletby mají jednorázový účinek, jiné ovlivňují hru dlouhodobě.
Trny a kletby
Během svého tahu můžete provádět různé činnosti, nemáte-li je však zablokované. Jestliže se pohybujete proti trnům, které jsou vyznačeny na polích ostrova, většinou dostanete kletbu. Když se tak stane, podíváte se na ni tak, aby ji ostatní neviděli, a překryjete si s ní jednu činnost, kterou tímto zablokujete. Mít na sobě kletby vás tedy sice omezuje, ale můžete je také využít jako zbraň proti ostatním hráčům! Efekt zahrané kletby většinou poškodí všechny, vy ale máte možnost počkat na pravý okamžik, kdy zahrání kletby ublíží víc vašim soupeřům než vám. Kletby jsou kořením hry. Hraním kleteb se vlastně na chvilku stáváte pánem ostrova a ovládáte jeho zlé síly.
Boje
Cestu k citadele brání nebezpeční strážci, se kterými budete bojovat. Na konci každého kola, na poli, kde je společně nějaký dobrodruh a nějaký strážce, proběhne boj. Na bojování se používá energie a bojové květiny. Bojujete-li sami, jsou boje jednoduché. Jestliže investujete dostatek energie a případně si pomůžete květinou, skoro vždy vyhrajete. Bojujete-li proti nějakému strážci bok po boku s jiným dobrodruhem, jsou boje trochu zapeklitější. Na poražení strážce potřebujete dát dohromady příslušnou sílu. Můžete se dohodnout kolik kdo do souboje investuje, ale potom energii investujete tajně, což nabízí prostor pro blafování. Je důležité, kolik kdo do souboje investuje, neboť se podle toho určuje odměna, jakou za poražené strážce získáte. Můžete třeba oblafnout soupeře, aby za malou odměnu zaplatil vysokou cenu. Nebo můžete slíbit účast v souboji a potom neinvestovat nic a použít květinu, která vás ochrání v případě porážky. Takže vám se nic nestane, ale váš kolega/konkurent ztratí investovanou energii, je zahnán o pole dozadu a utrpí postih.
Pokročilá hra
V Insule jsou obsaženy dvě varianty pravidel - základní hra, ve které jsou některá pravidla zjednodušena a hra pokročilá, která nabízí pravidla s více taktickými možnostmi.
Rozdíly mezi stadardní a cestovní verzí hry
Insula existuje i v cestovní verzi v textilním pytlíku. Cestovní verze obsahuje totožnou hru, pouze některé komponenty jsou kompaktnějšího provedení:
- Standardní verze je balena v krabici, cestovní v textilním pytlíku (různých barev).
- Standardní verze má větší barevná pravidla, cestovní verze má menší černobílá.
- V cestovní verzi jsou velké karty hráčů rozděleny do několika komponentů.
- Ve standardní verzi jsou strážci a Kingoš nalepeni na dřevěných žetonech, v cestovní verzi jsou strážci a Kingoš z kartonu.
- Standardní verze obsahuje malý pytlíček na strážce, v cestovní verzi používáte přímo obalový pytlík.
Karta času je ve standardní verzi půlkruhová, v cestovní verzi kruhová. - Standardní verze obsahuje různobarevné žetony energie, v cestovní jsou všechny žetony oranžové.
- Pole ostrova jsou v cestovní verzi z trošinku slabšího kartonu.