Evropa kolem roku 1900 - velcí kapitáloví investoři vkládají své peníze do akcií šesti evropských mocností a tyto následně řídí - staví továrny, produkují vojsko, obsazují území, vybírají daně a - pochopitelně - vyplácejí si dividendy.
Imperial je hra, která probíhá na dvou úrovních:
První úroveň je o investování - hráči mají peníze, které investují do akcií jednotlivých mocností s tím, že kdo vlastní nejvíce akcií, ovládá daný stát a určuje, jakou akci bude stát provádět. Důležité je, že stejně jako na skutečném akciovém trhu i zde se vlastnictví států přelévá podle toho, kdo má nejvíce akcií a stejně tak je důležité rozložit své "podnikání" do více států. Pokud se hráč zaměří výhradně na jeden stát, často spláče nad výdělkem.
Druhá úroveň je ovládání jednotlivých států - kdo v danou chvíli kontroluje danou mocnost, může (a konec-konců i musí) říct, co se má dělat:
- budovat továrny, které zvyšují hodnotu státu
- stavět vojsko z vlastních zdrojů - tj. zadarmo
- provádět manévry a tím obsadit neutrální území nebo území cizí mocnosti
- nakoupit vojsko ze zahraničí - za peníze státu
- vybírat daně, "živit" armádu a pozvednout sílu mocnosti
- vyplácet dividendy
Hra končí v okamžiku, kdy některá mocnost po taxaci zvedne svou sílu na maximum (25 bodů). V tu chvíli si hráči sečtou své akcie, jejichž hodnotu vynásobí úspěšností daného státu (tzn. 10 akcií státu s minimální úspěšností nemusí mít stejnou hodnotu jako 3 akcie úspěšné mocnosti).
Vyhrává samozřejmě hráč s nejvyšším počtem bodů.