Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Počet hráčů: | 2–5 |
Doporučený věk: | od 8 let |
Herní doba: | 30 min (reálná data) |
Herní svět: | Současnost |
Herní kategorie: | karetní hra |
Čeština: | v balení hry |
Vydavatelé: | Afinode s.r.o. |
Autoři: | neuvedeno |
Rok vydání: | 2024 |
Dostupnost: | 3 obchody (cca 599–679 CZK) |
Sdílej: |
Autor: Meeshab | 17.9.2024 | 5
Tato recenze vznikla jako součást Recenzního programu Zatrolených her. Recenzovaná hra byla poskytnuta vydavatelem (resp. distributorem).
Více informací o Recenzním programu | Všechny recenze sepsané v rámci Recenzního programu
iFluence land je deskoherní počin firmy Afinode. Spolu s Baronem Bitem se přesunete do kouzelného světa iFluence Land, ve kterém prožijete celý den. O tom, kdo je baron Bite a co je to vlastně iFluence Land, se můžete dozvědět na webovkách, kde máte dokonce i seriál (ve slovenštině), který vás do příběhu uvede.
Myslím, že je fér napsat hned na začátku, že při hře autor myslel nejen na zábavnou tematiku, ale také na životní prostředí. Hra vám totiž přijde zabalená v kompostovatelném obalu. Obaly krabice, karet (ty, které z nich sundáte před hraním), pytlík na komponenty – vše je vyrobeno z organických kompostovatelných materiálů a nemusíte se tak obávat, že nákupem této hry příliš zatěžujete životní prostředí. Zatímco u obalů, které stejně letí rovnou do koše, mi jejich kompostovatelnost a organičnost více než imponuje, u pytlíku na komponenty mě při nejmenším zaráží – trošku se obávám, aby se mi po čase nerozložil v krabici.
Čtyři desky lokalit, desku s časovou osou, 20 dřevěných hracích figurek v pěti barvách + fialovou figurku pro pohyb po časové ose, 84 různých hracích karet, 4 žetony modifikátorů, 143 žetonů komodit (česneky, followeři, peníze) a 12stránková pravidla hry.
Komponenty jsou v průměrné kvalitě – kartám by slušel silnější papír a i desky lokalit bych raději udělala menší, ale pevnější. Nicméně při hraní máte lokality stejně jen položené na stole, takže ke hraní to určitě stačí. Místo přehršle žetonů zdrojů bych raději viděla nějaký posuvný ukazatel (když už se teda oháníme ekologií), ale i s žetony se hra dá hrát dobře.
Cílem hry je nasbírat co nejvíce followerů a česneků. Na konci hry si všichni hráči spočítají, kolik od každé z těchto zmíněných komodit mají, vezmou tu nižší z hodnot (komoditu, které mají méně) a porovnají ji s ostatními. Ten, kdo má svého „slabšího“ zdroje nejvíce, vyhrává.
Na začátku hry na stůl vyložíte 4 lokality, ve kterých se budete pohybovat (smetiště, restaurace, obchod a diskotéka), zamícháte všech 72 karet s fialovým rubem a položíte je lícem dolů na stůl. Doprostřed stolu položíte časovou desku, na čas 00:00 umístíte fialového panáčka a v dosahu všech hráčů také umístíte všechny žetony peněz, followerů a česneků. Každý z hráčů si vezme 4 dřevěné figurky své barvy a kartu mobilu. Jednu figurku položí na lokalitu smetiště, jednu na kartu mobilu na třetí díl baterie a další dvě figurky si ponechá na později, až bude chtít natáčet video.
Hráč, který je na tahu, si z balíčku fialových karet vytáhne dvě, obě je zahraje v libovolném pořadí a poté, co tento krok provedou všichni hráči, posune se figurka na časové desce a začne další kolo. Po každém třetím nebo čtvrtém kole (podle toho, na které straně desky hrajete) se vyhodnotí natočená videa. Hra končí na konci dne v okamžiku, kdy se panáček přesune na poslední pole s natáčením videa.
Díky akcím na kartách můžete:
No a konečně se dostáváme k natáčení videa. Pravidelně, po několika kolech, nastává natáčení videa. To probíhá tak, že hráči z balíčku karet otočí dvě vrchní a podle toho, jakou mají tyto karty barvu, vyhodnotí, v které lokalitě se natáčí video. Mají-li tam hráči svého panáčka/ panáčky, ihned získávají komodity uvedené na lokalitě na zóně s videem. Pokud se v jejich lokalitě video nenatáčí, mají smůlu.
Pro pokročilejší hráče hra nabízí tři herní varianty, nebo chcete-li rozšíření. Můžete použít jen některou z nich, nebo všechny dohromady:
Hra vsází na oblíbené téma influencerů – novodobých hrdinů většiny dnešních dětí, hlavně těch školou povinných. Ačkoliv nápad rozhodně není špatný, myslím, že hře chybí propracovanost. Je vidět, že autoři se nad herními mechanikami zamýšleli, ale podle našeho názoru by hra ještě pár testovacích koleček zvládla a jemná úprava mechanik by jí rozhodně prospěla. Ačkoliv je zisk jednotlivých komodit v lokalitách rovnoměrně rozdělen, stejně se vám může stát, že otočíte kartu z balíčku a nezískáte ani ťuk. Stejně tak nemožnost ovlivnit to, kde se budou natáčet videa, je k vzteku. Ve hře je tedy obrovský podíl náhody, který nelze rozumně ovlivnit.
Pokud vás navíc protihráč napálí prankem, je to k vzteku dvojnásob. Ani nevíte jak, a z uškudlených zdrojů vám někdo, kdo je na to třeba i o parník lépe než vy, ještě nemálo ubere a vy s tím nenaděláte nic.
Varianty do hry vnáší alespoň závan strategie. Když víte, že zrovna nyní můžete získat více česneků, budete to chtít zřejmě využít na maximum a pošlete svého panáčka do restaurace nebo do lokality, kde mají česneky vhodný modifikátor.
Nutnost udržovat obě hlavní komodity (česnek a followery) na zhruba vyvážených hodnotách vás nutí měnit lokality a pečlivě rozmýšlet, kterou akci na kartách provedete, ale do všeho opět zasahuje již zmíněná náhodnost.
Na druhou stranu hra rychle odsýpá, akce jsou odehrané během chvilky, a tak si můžete hned po dohrání dát odvetu. Hru odehrajete lehce i s dětmi mladšího školního věku, pokud již zvládnou základní počty. U menších školáků by mohlo trošku vadit, že se u komodit pohybujete v řádu stovek (jednotky by byly na počítání snazší), ale to není až tak veliký problém.
Výhodou je, pokud děti znají příběh, který se za hrou skrývá a který dokreslí atmosféru – k tomu opět můžete zhlédnout seriál o Baronu Biteovi na stránkách výrobce. Ty jsou ale samozřejmě ve slovenštině a vyprávěné opravdu rychle, takže české děti čelí nepříjemné jazykové bariéře.
Hra iFluence land je prvopočinem slovenského autora Martina Blažka, který chtěl tuto hru nejdříve vytvořit jako logickou hru pro mobilní telefony, nicméně nakonec se hra přerodila v seriál a deskovku.
Desková hra zasluhuje palec nahoru za odvahu, se kterou šel autor s kůží na trh a také za použití ekologických materiálů. Nicméně herně se bohužel o žádný klenot nejedná. Velký podíl náhody a varianty hry, které však nepřinášejí skoro žádnou variabilitu, nás nenutí hru hrát znovu. Kdybych měla hru někomu doporučit, tak spíše hráčům mladšího školního věku, kterým nevadí škození (třeba zmiňované pranky) a nadchne je influencerské téma, popřípadě deskoherním začátečníkům (pro které je na stránkách i videonávod). Autorům bych ale chtěla vzkázat, že určitě nemusí dávat od projektu ruce pryč. Pokud by se hru rozhodli zrevidovat a upravili některé z mechanik, věřím, že by se Baron Bite mohl v budoucnosti zabydlet i na poličkách kovanějších deskohráčů.
Zatím nebyl přidán žádný komentář...
Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Rising Sun : Nespoutaní bohové - CZ (NOVÉ)
Akt. cena: 850 Kč
Končí za: 11 dnů