Hrdinové Normandie jsou taktickou válečnou hrou, ve které se typicky 2 hráči vtělí do rolí velitelů vojsk soupeřících o dosažení cílů určité bitvy. Jeden z hráčů povede americké jednotky, zatímco druhý pak jednotky Německa. Dle zvoleného scénáře se pak při samotné hře snaží dosáhnout svých cílů určených právě scénářem. Kromě hraní scénářů je možné hrát i volnou bitvu, ve které hráči získávají za různé úspěchy vítězné body, a kdo jich získá více, vítězí.
Hra umožňuje i hru více hráčů, kdy hráči utvoří na začátku hry spojenectví a opět spolu soupeří dvě strany konfliktu.
Příprava hry (hraní scénáře)
Hráči si v tomto režimu hry zvolí hraný scénář, přičemž součástí hry jsou 2 scénáře a kampaň o dalších 6 scénářích (a další jsou pak dostupné na internetu). Zvolený scénář určí spoustu důležitých pravidel pro hru, přičemž ty nejpodstatnější jsou:
- Přesné rozložení herní mapy, která je tvořena z mapových desek rozdělených na čtvercová pole. Kromě toho se na mapu umístí žetony různých významných objektů, jako jsou terénní prvky, domy, obranná postavení a také podstatné žetony cílů mise (obvykle jak hlavní, tak i vedlejší).
- Pravidla pro nábor armád určí jeden nebo více dílků náboru, které definují, jaké jednotky může hráč naverbovat do bitvy. Většinou mají více políček pro jednotky a jejich vybavení. Aby mohl hráč jednotku naverbovat, musí pruhy na žetonu jednotky odpovídat pruhům na poli na dílku náboru. Kromě toho má každý hráč určen i bodový rozpočet na nábor jednotek, které mají cenu uvedenou na svých žetonech.
- Scénář dále určí, kolik akčních karet mohou mít hráči maximálně v ruce. Tyto karty slouží k ovlivňování hry například tak, že posílí útok či obranu své jednotky pri boji s nepřátelskou jednotou a podobně, a každá strana má svůj vlastní balíček těchto karet.
- Cíle pro obě soupeřící strany, přičemž tyto mohou být stejné, podobné nebo klidně i docela dost odlišné.
- Počet kol, které mají hráči pro splnění svých cílů. Pokud nikdo cílů nedosáhne, skončí hra remízou.
Když mají hráči vybraný scénář (případně se rozhodnou pro volné hraní), tak si poskládají herní plán, naverbují si své armády ze 3 typů jednotek (pěší, lehká vozidla, těžká vozidla) a případně i různých specialistů/velitelů. Jednotky mohou posílit i různými typy vybavení, jako jsou pancéřovky, plamenomety nebo typy rozkazů, jako třeba možnost ve hře umístit na mapu kulometné hnízdo. Díky této variabilitě je možné i stejný scénář odehrát s dost odlišným průběhem nebo taktikou.
Poté již hráči tyto jednotky rozmístí do svých zón nasazení, doberou si akční karty na maximum určené scénářem a bitva může vypuknout.
Průběh hry
Hrdinové Normandie se hrají na kola, přičemž každé má 3 fáze a v jejich rámci se hráči střídají.
1. fáze: Rozkazy
Na základě mnoha různých pravidel a mechanismů se určí, kolik získává který hráč žetonů rozkazů. Ty jsou vždy číslovány od 1 do max. 10 (více jich hráč získat nemůže).
Tyto žetony hráči rozmístí na zvolené své jednotky, která pak budou moci aktivovat v další fázi (v pořadí dle čísla rozkazů).
2. fáze: Aktivace
Aktivovaná jednotka se může buď přesunout (o počet polí, které uvádí jejich žeton), a nebo vystřelit ze svých zbraní (vozidla jich mohou mít i více).
Při přesunu je potřeba zohlednit prostupnost terénu, ostatní jednotky (ať již vlastní či nepřátelské) a také typ jednotky, která se přesouvá. Pěší jednotky mohou v rámci přesunu přejít i do zteče a zaútočit tak na nepřátelskou jednotku bodáky. Vozidla naopak mohou při šikovném manévrování dokonce i přejet pěší jednotku protivníka.
Při střelbě se musí určit její cíl a určité barvy na žetonech obou jednotek (útočící i bránící se) určí, zda je střelba možná. Ne každá jednotka může útočit na každou jednotku protivníka. Útočící jednotka si k síle útoku (uvedeno na jejím žetonu) přičte hod jednou kostkou a výsledné číslo se porovná s obranným číslem cíle (obrana z žetonu jednotky ovlivněná případnými modifikátory pole, na kterém se nachází). Když je útok silnější, než obrana, utrpí obránce zásah. Pro některé jednotky to znamená úplné zničení, jiné po sobě na mapě zanechají vrak, který lze využít k různým účelům. Těžká vozidla mají pravidla svých zásahů ještě složitější.
3. fáze: Zásobování
Ve fázi zásobování se mohou přesunout ty jednotky, které nedostaly v přechozích fázích žádný rozkaz a nedošlo tak k jejich aktivaci ve fázi 2.
Kromě toho pak dojde k přípravám na další kolo tím, že hráči odstraní použité žetony rozkazů, doberou si karty akcí na počet uvedený scénářem a další „drobnosti“.
Pokud nikdo ještě nesplnil své cíle a nebo nešlo o poslední kolo hry, pokračuje se dalším kolem bitvy.
Konec hry
Hra skončí kdykoli, kdy jeden z hráčů splní podmínky definované scénářem, a tím se stane vítězem bitvy/hry. Pokud se nikomu nepodaří své cíle naplnit v počtu kol, které scénář určuje, tak hra končí remízou.
Při volném hraní Hrdinů Normandie pak hra může skončit ve 4. nebo 6. kole, pokud jeden z hráčů získá dostatek vítězných bodů určených v pravidlech. A pokud se to žádnému hráči nepovede, končí hra na konci 8. kola a vítězí ten, kdo získá více vítězných bodů.