„Hra nešťastných nehod a jejich hřbitovních následků“
Svět Gloom je smutné a zaostalé místo. Obloha je šedá, čaj studený a nové tragédie číhají za každým rohem. Dluhy, choroby, zlomená srdce, smečky vzteklinou nakažených masožravých myší… - kdykoli se zdá, že už to nemůže být horší, ukáže se, že to není tak docela pravda. Někdo říká, že odměna v posmrtném životě závisí na utrpení v tom pozemském – v tom případě zde může být naděje. Když ne na tomto světě, tak alespoň v tom příštím.
Ve hře přejímáte kontrolu nad osudem excentrické rodiny vyvrhelů a misantropů. Váš cíl je smutný, ale jednoduchý: chcete své postavy nechat trpět těmi nejhoršími myslitelnými způsoby, než je zlomené a zničené předáte do náruče zasloužené smrti. Vykládáním karet se strašlivými nehodami (jako je zapečení do koláče, pozření lasičkami nebo zlomení všech kostí v těle) se snažíte dosáhnout co největšího počtu negativních bodů, abyste své bezcenné živé postavy mohli proměnit v mrtvé, ale o to cennější. Naopak své spoluhráče se snažíte pomocí "šťastných karet" zásobit pozitivními body. Vyhrává hráč s nejnižším počtem bodů (tj. v absolutní hodnotě s nejvyšším záporným číslem)!
Hra je určena 2 – 4 hráčům a je založena na principu vypravěčství. Každou kartu, kterou vykládáte, musíte patřičně okomentovat a přitom nezapomenout, co všechno se již odehrálo předtím (třeba jak se stalo, že se lord Slogar po šťastném sňatku najednou ocitl na dně a začal brát morfium). Občas to chce opravdu velké množství zvrácené fantazie… Délka jedné seance závisí na počtu hráčů, na tom, jak obšírní jsou to vypravěči a také na tom, kolik postav si do začátku vezmete (dle pravidel je plný počet pěti, ale věřte, že i se čtyřmi nebo třemi užijete spoustu zábavy) – obecně se ale pohybuje mezi 20 – 60 minutami. Hrát se dá i bez příběhů, jen prostým vykládáním karet - pak ale Gloom ztratí většinu svého kouzla.
Pozn.: část textu je volně přeložena z oficiálních stránek hry http://www.atlas-games.com/gloom/index.php