Five! - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2–4
Doporučený věk: od 6 let
Herní doba: 20 min (reálná data)
Herní svět: Abstraktní
Herní kategorie: logická
Čeština: undefined
Vydavatelé: Steffen-Spiele
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 2016
Dostupnost: neznámá
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Název hry Five! ukrývá i její podstatu – a sice to, že s touto krabičkou lze hrát pět různých abstraktních her, zaměřených na logiku, paměť a postřeh. V celkem malé krabičce (13 × 13 cm) se ukrývá 32 dřevěných kamenů a pravidla v šesti jazycích. Kameny jsou rozděleny na dvě barvy a z jedné strany pak dále na čtyři skupiny pomocí symbolů - teček v hodnotách 1 až 4. Jedna z her je sólová, dvě duelové a dvě hry pro dva až čtyři hráče.

První hra – „solitér“: Jedná se adaptaci hry solitér. Každý jistě zná dřevěnou desku se žlábky na kuličky a v nich kuličky. Kameny se rozloží dle náčrtu v pravidlech, barvy a symboly nehrají roli. Z obvodových kamenů se jeden vybere a odloží. Nyní se kameny přeskakují stylem dámy, tedy přeskočím kámen, odeberu, přeskočím další, odeberu… Cílem je přeskákat vše tak, aby zbyl pouze jeden poslední kámen.

Druhá hra – „piškvorky“: Hra pro dva hráče, kameny využívají stranu bez symbolů, tedy pouze bílou a černou barvu. Cílem je sestavit řadu pěti kamenů v libovolném směru. Kameny lze přidávat tak, aby se dotýkaly stranou, nikoli pouze rohy. Pokud dojde zásoba, přemisťují se již položené kameny podle stejných pravidel. Pokud se přemístěním vytvoří volný kámen nebo skupina, jde stranou mimo hru.

Třetí hra – „věže“: Hra pro dva hráče, každá hráč má jednu barvu, kameny využívají symboly. Kameny se zamíchají, otočí symboly dolů a rozloží do šachovnice o rozměru 4 × 8. Poté se kameny otočí a začíná hra, hráči se střídají. Hráč může hrát pouze se svojí barvou, počet teček určuje, o kolik kamenů se může posunout. Kámen může skončit na libovolné barvě nebo symbolu, ale musí skončit na vyšším patře, než kde začal. Hráč musí hrát, i pokud se mu to nehodí, pokud nemůže, hraje druhý hráč, dokud nenastane situace, aby mohl hrát pasující hráč. Pokud nemůže hrát ani jeden, hra končí. Barva vrchního kamene určuje majitele sloupce, výška sloupce počet bodů.

Čtvrtá hra – „skořápky“: Hra pro dva až čtyři hráče. V této hře jde o paměť. Každý hráč si vezme osm kamenů stejné barvy – od každého symbolu dva. Hraje se na dvě kola. Hráč položí čtyři kameny na stůl (od každého symbolu jeden) a nechá soupeře prohlédnout si kameny. Poté je otočí a 3× pohne/zamění jejich polohu. Následně se postupně ptá soupeřů, kde se nachází kámen s počtem teček, který určí. Pokud soupeř uhodne, kámen si ponechá. Takto se všichni hráči vystřídají v roli skořápkáře. Druhé kolo se hraje stejně, ale skořápkář provede změnu polohy kamenů 4×. Vyhrává hráč s největším počtem kamenů.

Pátá hra – „poker“: Hra pro dva až čtyři hráče. Každý hráč má k dispozici osm kamenů stejné barvy – od každého symbolu dva. Každý hráč si vezme tajně do ruky jeden kámen, naráz se kameny otočí, symbol s nejvyšší hodnotou vyhrává, majitel tento kámen odloží na stůl, ostatní kameny jdou mimo hru. Stejné symboly se ruší a ztrácejí hodnotu. Jednou za kolo může hráč hrát s prázdnou rukou a díky tomu uloupit kámen některého soupeře, opět platí pravidlo o shodě symbolu. Hra končí po zahrání všech kamenů, vítězí hráč, který během hry vyhrál nejvíc kamenů.

Autor: JeSSi

Offcanvas