„V roce 1845 na požadavek Britského královského námořnictva vedl Sir John Franklin expedici (na lodích HMS Erebus a HMS Terror), která měla za každou cenu prozkoumat poslední část Severozápadního průjezdu. V srpnu se u západního pobřeží Grónska, kde čekali na lepší počasí, setkali s velrybáři. Od té doby už o nich nikdo nikdy neslyšel …“
Expedition: Northwest Passage je žánrová hra o hledání severozápadní námořní cesty nad Severní Amerikou, po stopách ztracené Franklinovy výpravy.
Hráči začínají u Grónska. Postupně prozkoumávají oblast plnou ostrůvků a snaží se dostat se svou lodí, nebo saněmi, na druhou stranu hracího plánu. Hrací plán zaplňují žetony s obrázky částí ostrovů a moře, které se skládají k sobě tak aby na sebe přesně navazovali. Cestou získávají body prestiže za objevení úžin, Eskymáků, mohyl, pozůstatků Franklinovy výpravy a vytvoření (zmapování) celých ostrovů.
Hra se hraje na deset kol. Na konci každého kola se posunuje žeton slunečního disku okolo herního plánu a určuje zamrzlé části moře. V zamrzlé oblasti loď zůstává uvězněna a výprava se může pohybovat pouze na saních.
Na konci desátého kola vyhrává hráč, který se nachází zpět v Grónsku a má nejvíc bodů prestiže.
[STÁLO BY ZA DOPLNĚNÍ:
- Koho hráči představují formou "Hráčí představují polární výzkumníky" nebo "Hráči se vtělí do rolí polárních badatelů" apod.;
- Jaký cíl hráči tematicky mají klidně navázáním na předchozí v podobě "... badatelů, jejich cílem je zmapovat severní ledový oceán a objevit, co se stalo s předchozí expedicí."
- Také by podle mého bylo vhodné krátce dopředu popsat nejpodstatnější herní komponenty a co představují ("herní plán představující severní ledový oceán s ostrovy, krami etc. se skládá z jednotlivých dílků, aby mohla být hra pokaždé trochu jiná")
- Osobně by mne také zajímalo, jak detailněji probíhá tah hráče. Jak se pohybuje? Hází kosktou na počet pohybů? Nebo loď a sáně mají nějaký počet pohybů dle pravidel pevně daný? Proběhne objevení objevu automaticky při vstoupení na jeho pole? Atp. prostě ty podstatná pravidla.
]