O historii hry Džungle se toho ví jen málo. Předpokládá se, že to byla jedna z prvních hindských obměn šachu; i proto může být hra někdy nazývána džunglovými či zvířecími šachy. Její původ nám naznačují některé figurky, zejména slon, tradiční figurka většiny her pocházejících z Indie.
Popis
Plán hry Džungle má 7 x 9 políček, z toho na protilehlých stranách hracího plánu po jednom políčku označujícím brloh (nejdůležitější políčka ve hře). Kolem každého brlohu se nacházejí tři políčka pastí a uprostřed dvakrát šest políček označujících jezírka - v některých pramenech zvané bažiny - nebo také propasti (kvůli figurce myš - v některých pramenech označované jako krysa - která jediná může vstoupit do jezírek/propastí a procházet přes ně; procházení po propasti má větší logiku).
Každý hráč má po osm figurek různé síly. Síla zvířat má velký význam při soubojích. Během pohybu džunglí silnější zvíře sežere slabší tím, že vstoupí na jeho políčko. Nejsilnějším zvířetem je slon až po nejslabší myš. Nejslabší myš ale dokáže přemoci slona. Dříve totiž hindští lovci slonů věřili, že myš dokáže usmrtit slona tím, že mu přes ucho vleze do hlavy.
Průběh hry
Na začátku hry je nutné figurky rozmístit do základního postavení dle návodu. Hráči táhnou střídavě, každý jednou a posouvají figurky o jedno políčko dopředu, dozadu, doprava nebo doleva, nikoliv však šikmo po úhlopříčce. Některá zvířátka mají speciální vlastnosti, jako například již zmiňovaná myš, která jako jediná může vstoupit a procházet přes jezírka (propasti). Lev a tygr zase dokáží jezírka přeskočit.
Vyhrává hráč, kterému se jako prvnímu podaří vstoupit kterýmkoliv svým zvířetem do soupeřova brlohu. Tehdy hra okamžitě končí.