Dusno a vlhko, džungle. Uprostřed záplavy palem a další zeleně stojí zřícenina prastarého chrámu, který pamatuje počátek lidské civilizace. Podivná postava se obezřetně proplétá mezi sloupovím, které si pomalu začíná přivlastňovat okolní džungle. Tvor má psí hlavu a mohutné ochlupené tělo, chodí ale po dvou a v rukou svírá zubaté kopí. Gnoll. Zvláštní míšenec mezi člověkem a psem. Máhle se vpravo cosi pohne. Kopí vyrazí tím směrem. Na špici se třese nabodnutá ohromná stonožka a z kusadel jí spolu s jedovými slinami odchází i poslední zbytky života. Gnoll očistí kopí od přerostlého hmyzu a náhle jeho výraz ztuhne. Z hrudi mu vyrazí ostří meče zbrocené krví a tvor se mrtvý sesune k zemi. Za jeho zády stojí temný elf s ebenově černou kůží a tiše se směje, zmizí tak rychle, jako se objevil.
Jedná se o sběratelskou figurkovou hru, pro dva hráče. Pro hru je nutné zakoupit jednotivá balení figurek (v každém balení je 8 náhodných figurek a karty statistik) a z nich pak postaví armádu na určitý počet bodů (nejčastěji 200). Každá miniatura stojí nějaké body, čím více, tím je figurka mocnější v boji. Ve startovacím balení, jenž obsahuje 5 figurek, jsou přiloženy mapy na kterých se boj odehrává, každá mapa je něčím unikátní. Na jedné může být řeka, která se dá přejít jen přes most, na jiné zas teleporty, nebo léčivá fontána. Ke hře je ještě potřeba dvacetistěnná kostka. Jak již bylo řečeno v úvodu, každý z hráčů ovládá svou skupinu miniatur. Ty jsou rozděleny na čtyři frakce - civilizace (lidé a podobně), pomezí (tvorové žijící na pomezí mezi divočinou a civilizací), divočina (divoké bestie a monstra) a temné říše (nemrtví, temní elfové, atd...). Hráč smí volit pouze figury z jedné z frakcí, nestane se tedy, že mezi upíry a duchy se vyskytne člověk lučištník. Poté hráči rozloží mapu a každý si na jednom kraji rozestaví svou armádu, vedle mapy rozloží karty statistik svých miniatur a hra může začít.
Začínající hráč vybere jednu svou figuru a s ní provede až dvě akce - pohyb a útok, přičemž útok může být proveden jen jednou. Figurky se pohybují po čtverečkované mapě až o svou hodnotu rychlosti (SPEED), v případě útoku mají většinou na výběr z několika, přičemž ty opravdu silné mohou použít jen jednou. Dále mohou využívat zvláštních schopností, ty mocné jsou opět omezené počtem použití. Například figurka Drow assassin - zabiják z rodu temných elfů - má možnost zaůtočit krátkým mečem na blízko, vystřelit z kuše na dálku, nebo vrhnout tesák, rovněž na dálku, který je otrávený a tudíž nebezpečný. Proto smí tuto schopnost použít jen jednou. Ve hře jsou miniatury s nejrůznějšími druhy útoků, od chladných zbraní, které jsem uvedl zde, přes drápy, zuby, až po plivání jedových slin a ohně, smrtící řev a podobně. Při útoku hodí kostkou a přičte sílu útoku z karty statistiky a porovná se soupeřovou hodnotou na kartě. Buďto s hodnotou zbroje (AC), nebo s obranou (DEF), podle toho jakého typu je útok. Zasáhne-li, zraní protivníka za příslušný počet damage a toto zranění se odečte od životů (HP) obránce. Klesne-li počet životů potvory na 0, je mrtvá a protihráč si připočte její hodnotu do svých vítězných bodů. Až hráč se svojí figurkou odehraje zmíněné dvě akce, je na řadě protivník. Takto hra pokračuje, dokud jedna strana nenasbírá tolik bodů, na kolik se stavěla armáda, nejčastěji zmiňovaných 200. V naprosté většině her to znamená že prohraje ten, kdo přijde první o všechny bytosti.
Nutno ještě podotknout, že vývoj hry byl jejími výrobci zastaven. Ale je k mání opravdu mnoho set figurek, ze kterých je možné stavět nejrůznější armády a měřit síly na spoustě rozličných map. Další možnost je zajímavá pro hráče klasického D&D, karty statistik mají z druhé strany vytištěné údaje pro použití v této hře na hrdiny, čili pán jeskyně má slušnou zásobu potvor pro svá dobrodružství.