Dračí srdce - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2–2
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 30 min (reálná data)
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Fantasy Flight Games
Filosofia Editions
Kosmos
MINDOK
Autoři: Rüdiger Dorn
Rok vydání: 2010
Dostupnost: neznámá
Sdílej: Facebook

Získejte Dračí srdce

Autor: Bacil | 30.6.2010 | 16

Fantasy karetní hra Dračí srdce od Rüdigera Dorna je dalším produktem německého vydavatelství Kosmos určeným pro dva hráče (např. Jambo stejného autora, či Säulen der Erde: Duell der Baumeister).

Co se skrývá v truhle ?

Nebo vlastně v krabici...

  • herní plán

  • dvě sady karet po 50

  • figurka draka

Herní plán - je složený ze tří čtvercových segmentů (což by mohla být jeho nevýhoda, jak se zmíním dále) a je nádherně namalován. V jemných odstínech téměř impresionisticých barev přehlížíme z vyvýšeného místa obzor od slunce zapadajícího za moře, přes pobřeží s mohutným hradem, temnou zátoku s kotvící Lodí, cestu vinoucí se směrem k pozorovateli kolem vrchu, jemuž dominuje figura Zkamenělého draka na temeni a důlní štola s pivem rozjařeným Trpaslíkem při úpatí až k nezbytným horám v dáli. Na útesu nad zátokou se v pootevřené truhle blyští vykutané Poklady přitahující pohledy Princezny na bujarém oři a z oblaků přilétajícího Ohnivého draka zároveň. Toho ovšem přes tětivu napjatého luku sleduje srdnatá Lovkyně. V popředí na Princeznu číhá Trol s kyjem a netuší o chrabrém Hrdinovi, opodál připraveném k boji. Tenkou, bílou linkou jsou ohraničeny jednotlivé zmíněné prvky, tvoříce tak místa pro odkládání zahraných karet.

Karty - obě sady jsou stejné pro oba hráče, na rubu barevně odlišené. Sada obsahuje 9 typů karet v různých počtech, s vyobrazeními vyříznutými z malby na plánu a s bodovou hodnotou v rozích.

Drak - monochromatická, detailní plastika, odlitá z tvrdé, nicméně pružné a poměrně těžké gumové hmoty, která se zdá být vcelku pádůmodolná (nevyzkoušeno).

Komu připadne Dračí srdce ?

Hráči, jenž získá více bodů, jak už to tak ve světě chodívá. A jak že se k nim hráč dostane? V ruce drží každý 5 karet a oba se střídají v jejich vynášení. Vyložit a na své místo na plánu umístit lze jednu nebo více karet jednoho druhu, po kterémžto kroku následuje dolíznutí do původních pěti (s vyjímkou popsanou dále). Zpočátku se neděje nic, ale jakmile jsou některé pozice již obsazeny (a v pěti případech z devíti nezáleží na množství umístěných karet), může nově položená karta vyvolat specificou akci vedoucí k zisku karet dříve odložených. Trpaslíci kutají Poklady, ty sbírají Ohniví draci nebo Princezny. Princezna bere rovněž Zkamenělého draka (a získá tak figurku umožňující jejímu držiteli mít v ruce 6 karet, ovšem pouze do chvíle, než jeho oponent vezme svou Princeznou další Zkamenělé draky). Trol bere Princezny, Hrdina Troly, Lovkyně Ohnivé draky. Hrdinové a Lovkyně mají limitované množství v odehraném balíčku (2 a 3 karty), po jeho naplnění se shromažďují v přístavu a po zahrání tří Lodí hráč, jenž položil třetí, bere všechny Hrdiny i Lovkyně. Logika interakcí je dobře popsána v pravidlech formou příběhu. Nejlepší náplň mají ovšem Trpaslíci - tedy kromě bezúčelného dolování - a to odchod do nálevny, jakmile se sejdou čtyři na jednom místě...

Kdy se rozhoduje o vítězi ?

Hra končí ve chvíli, kdy jeden z hráčů dobere svůj balíček nebo je-li zahrána třetí karta třetí sady Lodí.

Čím se Dračí srdce zablýskne ?

Jednoznačně kouzelnou výtvarnou estetikou herního plánu; karty jsou hladké, takže se nebudou odírat ani špinit, figurka je poctivá. Báječný herní materiál.

Kde je zakopán bazilišek ?

Respektive dva? Jeden je v herním plánu: je trojdílný a jedna část se nutně rozkládá z líce ven, jako stránka jakékoli tiskoviny. Jenže šev ohybu je na vnitřní straně a jen Děd Vševěd tuší, jak bude barva potisku na vnitřním švu vypadat za rok neustálého (byť občasného) otvírání.

Druhá mrtvola tkví v zamíchání/nezamíchání balíčků: při střídavém vykládání a braní se zamíchají obě barvy a buďto je budete po hře přebírat jak Popelky, nebo třídit přímo při hře, což vám zase na stole zvětší počet kupiček. To je zamíchání. Nezamíchání spočívá ve faktu, že se sbírají hromádky stejných karet a na konci je máte ve větších celcích vedle sebe a musí se násilně rozdělovat, aby při další hře nezůstaly u sebe a nekazily tempo hry. Přece jen je lepší si se separací pohrát, než si líznout čtyři Lodě ze 6 a nemít možnost s nimi dále příliš taktizovat, jelikož zavazejí v ruce a musím se jich předčasně zbavit.

Tito bazilišci nicméně leží poměrně hluboko a je možné nechat své smysly přilákat raději spanilou Princeznou či bednou zlata, než nevýrazným, zatuchlým zavánem z hlubin.

 

Stojí Dračí srdce za pozornost ?

Příprava ke hře je minimální, hrací doba kolem 10-15 minut, pravidla pochopí každý po dvou minutách přednesu, eventuálně dvojím přečtení pravidel. Deklarovaná je od 8 let, tedy šestileté dítě vám může spolehlivě dělat soupeře a závity ani rýhy se mu nezavaří. V pravidlech je doporučeno hrát na „sety“, třeba dva, tři vítězné, kdy si hru více užijete a ta zároveň dostane další rozměr soupeření. Otázkou ale je, zda místo hodiny a půl vykládání karet nerozbalit něco jiného. Jenže při letních večerních posezeních na dvoře, u orosených nádob, na nevelkém stolečku, nemám prostor ani chuť na nic zásadního a toto je hra přesně pro tyto chvíle.

Sdílet s přáteli:

Komentáře

Moc pěkně napsáno...
...ještěže jsem se k recenzi neodhodlal já, tak pěkně bych to nenapsal...a plně ji podepisuju!
K těm baziliškům: s tím prvním určitě souhlasím, už teď, po cca. 20 hrách se začíná projevovat v tom švu to neustálé rozkládání ...
Toho druhého baziliška ohledně míchání karet řešíme tak, že bezprostředně po dohrání hry karty roztřídíme podle barevného rubu a pak před každou další hrou karty nejdříve "zamícháme" rozhozením na několik kupek a pak až následně zamícháme "klasicky v ruce", je to otázka tak dvou minut, čili problém leží opravdu poměrně hluboko v hlubinách :)
A přidám zkušenosti z dětského herního klubu: hra patří k nejoblíbenějším mezi začátečníky a vždycky se najde někdo, kdo po ní sáhne a dokonce si ji rády zahrají i holky...

30.6.2010 09:27:30

Míchání
Za kladný ohlas děkuji! K tomu míchání: my to děláme stejně, jiná možnost beztak není a když si vezmu, kolik času stojí nachystní a sklizení jiných her...

30.6.2010 14:03:45

..
po precitani som zatuzil mat to hned pred sebou!:)
-oddychove vykladacky s taktizovanim celkom mozem.. a ze je prave pre dvoch je bonus..

..inak by som dal hadam aj ruku do ohna, ze ten drak je jeden z tych troch z Blue moon.. toz otazka na vlastniokov DS: v akej farbe draka mate, cervena, zelena ci modra?;)

30.6.2010 20:53:54

barva draka
Máme modrého...čekali jsme červeného a překvapili nás modrým :)

30.6.2010 22:13:52

barva draka
Taktéž mám modrého a jsou to skutečně draci z Blue Moon. :o)

1.7.2010 05:48:54

Uvažuji o koupi
Vzhledem k tomu, že mi chybí ještě nějaké hry čistě pro dva, které jsou jednoduché jak co do přípravy, tak co do herní doby, tak je tato hra mým favoritem. Díky za recenzi.

17.10.2010 12:50:57

Vybíráme z Bazaru

Discordia
Discordia
Akt. cena: 580 Kč
Končí za: 28 minut

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas