Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Počet hráčů: | 2–5 |
Doporučený věk: | od 6 let |
Herní doba: | 25 min (reálná data) |
Herní svět: | Abstraktní |
Herní kategorie: | desková hra, kooperativní |
Čeština: | v balení hry |
Vydavatelé: | Dino Toys LOKI |
Autoři: | Théo Rivière |
Rok vydání: | 2022 |
Dostupnost: | 7 obchodů (cca 449–549 CZK) |
Sdílej: |
Autor: Azifaral | 7.12.2022 | 2
Tato recenze vznikla jako součást Recenzního programu Zatrolených her. Recenzovaná hra byla poskytnuta vydavatelem (resp. distributorem).
Více informací o Recenzním programu | Všechny recenze sepsané v rámci Recenzního programu
Na malém ostrůvku uprostřed nekonečného moře se nachází malé městečko Záhadov a dějí se zde podivné věci. Naštěstí zde bydlí proslulý Detektiv Kočička Holmes, na kterého dosud byla každá záhada krátká. Vy máte štěstí, že po dobu šesti příběhů se můžete stát jeho pomocníkem. Nesmíte ovšem váhat ani minutu, protože na pláži se už stal první případ.
Hned na začátku si musíme ujasnit jednu věc. Hra Detektiv Kočička není totiž jenom kooperativní hra, jak je uvedeno na obalu, ale je to také hra s legacy prvky, protože v krabici najdete 6 zalepených obálek, což už z krabice příliš nevyčtete. K čemu slouží? Co najdete uvnitř? A bude to problém? To si poodhalíme až v průběhu a na konci této recenze. Ale jenom trošičku, protože vás přece nepřipravím o překvapení…
Jak už naznačuje nadpis, první, co vás na středně velké, ale pořádně tlusté, krabici upoutá, je nádherná grafika s parciálním lakováním. Když tedy hru Detektiv Kočička zahlédnete na polici v obchodě, sáhnete po ní bez váhání. Z krabice vyčtete, že hra je určena pro 2–5 hráčů ve věku od 6 let a herní doba jedná partie je zhruba 25 minut. A také zde naleznete 2 loga – původního francouzského vydavatelství LOKI a českého Dino Toys, které hru lokalizovalo do češtiny a poskytlo mi ji na recenzi, za což mu velmi děkuji.
Po rozbalení krabice vám ovšem spadne čelist podruhé, protože zde naleznete pevný plastový insert, v kterém jsou pečlivě rozloženy a zabaleny všechny komponenty. Organizér navíc obsahuje prolisy, které budete využívat v průběhu hry a celá spodní část krabice bude sloužit jako policejní stanice.
Protože se jedná o detektivní kooperativní hru s nádechem příběhů, najdete v krabici připravených 6 balíčků karet, 6 zalepených obálek, kartonovou figurku detektiva Kočičky Holmese s plastovým podstavcem, herní kostku, kartonové hodiny, které budou odměřovat čas vašeho pátrání a zápisník detektiva. A v neposlední řadě také osmistránková přehledná pravidla. Jak už jsem uvedl, vše je lokalizováno do češtiny.
Už jsme si to několikrát říkali, desková hra Detektiv Kočička je kooperativní detektivní hra. V krabici na vás čeká 6 nevyřešených případů, které budete muset se svými spoluhráči postupně rozlousknout. Jednotlivé výsledky si budete na konci hry zapisovat do vašeho zápisníku detektiva a po vyřešení posledního šestého případu vyplníte poslední stránku v zápisníku a zjistíte celkové skóre.
Každý případ představuje jedna plastová obálka obsahující cca 16–19 karet. Obálky jsou očíslovány a vzestupně také roste jejich obtížnost a autoři vám doporučují hrát hru postupně právě podle obtížnosti.
Na herní plochu vyložíte karty z dané obálky a nikdy nebudete měnit jejich pořadí, nebudete je otáčet a ani číst. Pokud to uděláte, logicky se, jak už to v případě takových her bývá, připravíte o překvapení a tajemství, které na si vás autoři hry připravili. Doprostřed herní plochy položíte kartu svědků a kolem vyložíte lícem dolů osm karet případu – postupně podle čísel uvedených na kartách. Karty důkazů zasunete pod příslušné karty svědků. Osm karet podezřelých zasunete do organizéru. Figurku detektiva Kočičky položíte před kartu svědka číslo jedna, hodiny nastavíte na dvanáct a kostku položíte v dosahu všech hráčů. Nejstarší hráč přečte název případu a následně i obě strany příslušné karty a všichni hráči se mohou ponořit do bádání.
Hráč, který je na tahu hodí kostkou a podle toho, co na ní padlo, vykoná některou z akcí. Přesune detektiva Kočičku o příslušný počet karet ve směru, který si zvolí, vezme kartu a přečte výpověď svědka. Poté se může rozhodnout, zda některého z podezřelých nepropustí – vytáhne kartu podezřelého z organizéru a položí bokem. Pokud padla na kostce ikona hodin, má smůlu, vyšetřování se zaseklo a čas na hodinách se posune o hodinu kupředu. Pokud padne ikona hodin s otazníkem, posune sice čas o hodinu kupředu, ale může si zvolit libovolného svědka, k němuž přesune figurku detektiva Kočičky a přečte jeho svědectví.
Tím skončí tah hráče a pokračuje další. Postupně se vám díky svědectvím a případným důkazům daří odstraňovat jednotlivé podezřelé osoby, až vám nakonec zůstane jenom jedna. V tomto okamžiku nastává konec hry a vy otevřete zalepenou papírovou obálku s číslem případu. Pokud jste postupovali správně, pachatel v obálce se bude shodovat s vaším zbývajícím podezřelým. Ovšem pokud jste udělali chybu, máte smůlu.
Poté už nezbývá, než abyste zapsali svůj výsledek pátrání do zápisníku detektiva. Podle toho, zda jste správně či nesprávně odhalili pravého pachatele, a podle toho, kolik času vám vyšetřování zabralo, si zapíšete příslušný počet bodů. A pokud máte sílu a chuť, můžete se vrhnout do dalšího případu. Po dokončení posledního – šestého – případu, hra končí.
Pokud se chcete dozvědět o hře něco více, vydavatelství Dino Toys pro vás připravilo podrobný videonávod, na který se můžete podívat zde.
Když si vezmeme výčet věcí, které si mi v deskové hře Detektiv Kočička líbí, budete asi přemýšlet, jestli se vůbec našlo něco, co mi nevyhovuje. Bohužel jedna věc se našla a vcelku dost zásadní. Tím je celá koncepce a už zmíněný legacy prvek ve hře v podobě odhalení pachatele v obálce. Navíc hra obsahuje jen 6 detektivních případů, přičemž každý z nich je možné vyřešit za nějakých 15–20 minut. A to je ukrutně málo, především vzhledem k ceně, za kterou hru pořizujete, což si popíšeme v závěrečném hodnocení.
Jakmile totiž projdete případ a zůstane vám jeden podezřelý, vezmete a rozlepíte obálku, čímž zkontrolujete, zda podezřelý je či není pachatelem. Samozřejmě pachatel je vždy jenom jeden, vy jej v tomto okamžiku budete znát, ať jste jej vypátrali či nikoliv. A i když autoři v pravidlech píší, že můžete případ řešit opakovaně, moc si to nedokážu představit – už prostě znáte pachatele. Podvědomě byste „vyslýchali“ svědky a analyzovali důkazy takovým způsobem, abyste došli k tomu správnému pachateli.
Teoreticky by šlo hru hrát opakovaně, pokud hra měla moderátora, např. jednoho dospělého, který by obálku vyhodnotil a v případě, že byl pachatel označený špatně, by toho správného neukázal a bylo by možné případ řešit opakovaně. Ale pokud jej hráči vypátrají správně, žádné řešení pro opakování hry už neexistuje. Všechno navíc nabourává povinnost zapsat výsledek řešení případu do zápisníku detektiva.
1. U této hry jsem se se závěrečným hodnocením hodně potrápil. Vše jsem hodně zvažoval a nakonec dávám hře 6,5 bodu. Na jedné straně jsou všechna ta pozitiva, jako je grafické provedení, velmi kvalitní produkce, přímočarost hry a mechanismus hry s velmi kvalitním pravidlovým rámcem. To vše dělá ze hry Detektiv Kočička úžasnou dětskou kooperativní deskovou hru. Pak je tady druhá strana mince: celý ten legacy prvek a hodně krátká doba celkového hraní, navíc prakticky bez možnosti opakování, která tu známku hodně sráží.
2. V tomto případě je to rozhodnutí sice bolestivější, ale jednodušší, a musím říct, že hru bych si nekoupil (přesto, že bych si na ni v obchodě určitě sáhl). Když jsem si udělal průzkum, za kolik se hra Detektiv Kočička prodává, došel jsem k cenám od 450 až do 590 Kč, což je dle mého příliš hodně a je to daň za skvělou produkci. Já nechci, aby mě někdo špatně chápal, já nemám vůbec nic proti legacy hrám, naopak mám je rád. Dokážou hry obohatit o zajímavé prvky a celkově se jedná o velmi zajímavý princip her. Ale v tomto případě i srovnání s návštěvou kina, které se u legacy her používá, bude zrovna pro tuto hru bolestivě nepříznivé. Detektiv Kočíčka je ideálním produktem do školek, herních klubů, půjčoven her či knihoven. Prostě všude tam, kde si ji děti jednou zahrají, budou spokojené, že případy vyřešily a už se k ní nemusí vracet. Doma se z té hry stane po jednom zahrání nehratelný ležák. Což si nezaslouží především samotná hra.
3. Odpověď asi znáte. Nezůstane. Samozřejmě, že s dcerou vyřešíme všechny případy a pak asi nastane situace, kdy ji pošleme dále, aby udělala radost nějakému dalšímu dítěti. A věřte, že mi to bude líto, protože s tak krásnou a produkčně skvěle udělanou hrou se budeme loučit velmi těžce a neradi.
Recenze super a stejně tak i fotky (i když ten podpis u každé z nich… no, nejsem moc velkým fanouškem takové okaté reklamy, či případné snahy o ochranu před nežádoucím kopírováním), jenom jsem se se chtěl zeptat na tvůj názor ohledně té návratnosti v podobě zábavy za danou částku. Píšeš, že dohromady hra vydrží na cca 60 - 90 minut, to rozhodně není moc a za tu cenu cca 550,- je rozhodně na zvážení zda se člověku chce platit tolik, za něco co za chvíli bude dohráno.
Na stranu druhou, není tomu tak u hodně jiných aktivit? Kino, divadlo, restaurace, rodinná únikovka… atd, to vše pro 2 - 5 lidí vyjde na stejnou a dost často i na vyšší částku. Ano, v rámci deskovek je to cena přepálená s ohledem na časovou návratnost, ale podle mě je někdy fajn mít na stole jen něco co je určeno jen na pár zahrání, pak to skoro působí jako právě ony zmiňované aktivity, prostě něco speciálního, něco, na co budeme vzpomínat o to víc, čím je to jedinečnější a vzácnější. Navíc, nedá se pak hra následně prodat, či darovat? Co chápu, tak jediný legacy prvek je ono zapsání výsledku a to nevím, jestli je zase až tak důležité, respektive se dá bloček nakopírovat. Ale chápu, že už to je pak nějaká práce navíc…
Ber to jen jako můj pohled a názor, ne snahu kritizovat.
@matewr84 Ne, zásadní legacy prvek je obálka s pachatelem, který je u každého případu jenom jeden. To je ten problém, kde je to stejné jako např. v únikovkách. Jakmile dojdu na konec případu, tak otevřu obálku a zjistím kdo byl pachatel. A to bez ohledu na to, jestli jsem jej vyřešil správně nebo dobře. To jestli si ten výsledek do toho zápisníku detektiva, to už je jenom kosmetika. Takže ano, pokud nepoužiješ zápisník, tak se ta hra dá bez problémů prodat, pokud kupujícímu nebude vadit, že jsou obálky rozlepené. (Dají se zalepit, že?) Ale to už není předmětem recenze, zda se mi takto mohou vrátit peníze. :)
Co se týká návratnosti, tak myslím, že já už jsem se k tomu vyjádřil. Tady, i při tom, že koupím tu hru pro 2 děti, dospělého bych jako hráče opravdu vzhledem k doporučenému věku hráčů nepočítal, ten bude fungovat případně jako moderátor, tak je to hodně na hraně pokud bych to srovnával s tím kinem. To já ale moc nechci a nemám to rád. Za mě je ta hra krásná, produkčně a mechanicky skvělá, nicméně mám pocit, že je to hodně peněz za málo zábavy. Ale toto už si to bude muset zhodnotit každý sám.
Diky za odpoved.
Jasne, chapu, ze neni ta hra znovuhratelna. A i chapu, ze to tak nerad srovnavas, kazdy to mame nastavene jinak, proto jsem se ptal na tvuj pohled.
Ohledne toho prodeje jsem narazel na to, ze jsi psal ze by sis tu hru nekoupil, coz je pochopitelne, ale vzhledem k tomu, ze po jejim prodeji zkasnes dejme tomu 50- 70 % puvodni ceny, tak se ta investice vyrazne zvyhodnuje.
Ja napriklad tak beru tuhle kategorii jednorazovych her: koupim zahraju, prodam, zlevnim si ji tim a hlavne nemusim resit dilema co s dalsi hrou, ktera se mi uz proste nikam nevejde a stejne bych na ni nemel cas ji hrat. Takze za me je to kolikrat spis i pozitivum, je to levne, nestve me prodej a nezabira misto a uziju si to. Proste to neberu jako tradicni deskovku, ale zase jako neco noveho.
Moc díky za pěknou recenzi, která mi pomohla si ujasnit, jestli by se hra mohla líbit do budoucna dcerám.
Mám komentář k tomu označení hry jako “legacy” - mně osobně to tady úplně nesedí, možná z podobných důvodů jako @matewr84. Skutečné legacy hry (Pandemic Legacy, My City), kde dochází k nenapravitelné úpravě hry a nemožnosti ji hrát znovu, potom prostě už ani neprodáš, takže se ti nevrátí nic z původního finančního vkladu.
Únikovky a detektivní hry mají samozřejmě taky omezenou hratelnost, protože mají nějakou danou odpověď nebo řešení, ale teoreticky je možné je znovu hrát (nebo prodat). A například i když jsem projel Vienna Connection, tak příběh je natolik složitý, že jsem si jistý, že si to za pár let budeme moct zahrát znovu, protože už si nebudeme pamatovat většinu příběhu.
Každopádně bottom line je ten, že jsem nezaznamenal, že by u detektivek a únikovek byla zavedená praxe používat termín “legacy”, což je asi hlavní věc, se kterou mám problém - mohlo by potenciálně vést ke zmatkům.
@dirtyfighting No tady k tomu taky dojde. Roztrhám obálky, popíšu zápisník detektiva. Ta hra už je z pohledu dalšího zákazníka poškozena. Ano je hratelná, ale to jsou i jiné hry, které se označují jako legacy, jako např. Zombie Kidz. Ale ano souhlasím, přesto nějak nevím jak jinak to nazvat. :)
Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Cestovatelé jižního Tigridu CZ + PROMO
Akt. cena: 520 Kč
Končí za: 4 dny