„Vítejte, stateční hrdinové,“ozval se náhle hlas burácející z temnoty. „Urazili jste tak dalekou cestu! Jaká škoda, že tady skončí…“Jak se hlas proměnil ve vzdálený chechot, tucty hrozivých stínů se vynořily, aby obklíčily hrdiny. Komnata se brzy rozezněla zvuky bitvy…
Příprava hry
Hráči se dohodnou na tom, kdo bude hrát Overlorda, zbytek si vybere hrdiny. Každý hrdina má dvě zvláštní schopnosti. Jedna z nich je použitelná jen jednou za setkání. Dále si hrdina dle povolání volí jedno ze dvou zaměření, které určí úvodní vybavení a další speciální schopnost. Hrdina má čtyři vlastnosti (síla, vůle, vědomosti, vnímaní) pro testy (např. odolávání pastem), hodnotu pohybu, zdraví a únavy. Únavou platí za pohyb navíc a náročnější speciální akce, hodnota pohybu určuje počet polí, o které se pohne a zdraví mu berou útoky a pokud dojde, postava je dočasně vyřazena.
Dále se vybírá scénář. Už v základu hry je možnost hrát souvislou kampaň. Zajímavá je na ní její nelinearita - scénáře v druhé polovině kampaně se vybírají podle toho, zda hrdinové konkrétní scénář v části první vyhráli či ne. Scénář se pak většinou skládá ze dvou setkání. Výsledek prvního setkání zpravidla ovlivňuje to druhé (typicky převaha Overlorda v prvním setkání mu dává více monster do druhého). Při kampani se ještě vyhodnocuje cestování, během kterého mohou hrdinové zažít krátké setkání, které jim dá bonus/postih do scénáře. Overlord má scénářem daná monstra, často si k nim může další vybrat dle scénářových ikon. Počet jednotlivých monster je daný počtem hrdinů. Dále má Overlord k dispozici karty, kterými hrdinům škodí (pasti, kouzla). Sestaví se mapa, umístí monstra a hrdinové, Overlord přečte úvodní text a speciální pravidla a může se hrát.
Průběh hry
Tah začínají hrdinové. V dohodnutém pořadí může každá postava vykonat dvě libovolné akce:
- Pohyb
- Útok (na blízko/střelecký – daný typem zbraně)
- Prohledávání (na určených místech –získávání pokladů, předmětů daných scénářem atd.)
- Otevření/zavření dveří
- Odpočinek (obnovení všech bodů únavy)
- Zotavení se (postava se zotavuje, když je postava vyřazena, může v tomto kole vykonat pouze tuto akci)
- Vzkříšení (zotavení sousední postavy, ta pak může provést dvě akce)
- Speciální akce (daná zvláštními schopnostmi)
Poté hraje Overlord. Lízne si jednu kartu a pak postupně aktivuje jednotlivé skupiny monster. Každá příšera má také dvě akce, výjimkou ale je, že nesmí v jednom kole dvakrát útočit, monstra mají tyto akce:
- Pohyb
- Útok
- Otevření/zavření dveří
- Speciální akce
Boje řešen speciální kostkami, nejdříve se řeší hod na útok, zbraň určuje, jakými kostkami se hází. Symbol srdce znamená zranění, křížek minutí, blesky spouští zvláštní efekty a čísla (pouze u útoků na dálku) dosah útoku. Obránce pak hází určenými obrannými kostkami, na nich jsou pouze různé hodnoty štítů, ty značí kolika zraněním odolal. Na rozdíl od prvního dílu se symboly blesku pro posilování útoků a zvláštní efekty nedají kumulovat.
Konec hry
Je daný scénářem. V kampaňové hře se ještě podle výsledku rozdělí odměna, hrdinové získávají zkušenosti na nakupování silnějších zaměření svého povolání, Overlord k nakupování silnějších karet. Hrdinové pak ještě mohou navštívit obchod a pokud jim zlato stačí, nakoupit lepší vybavení.
Zásadní změny oproti první edici
- zrychlení hry
- zjednodušení pravidel
- méně předmětů a vybavení pro hrdiny/ větší přehlednost
- nelineární kampaň v základu hry
- výrazně změněné hraní za Overlorda (chybí tu threat žetony, karty spawnování monster atd.)
- není kompatibilní s prvním edicí a jejími expanzemi, možno dokoupit „conversion kit“, který umožní „pouze“ využít hrdiny a monstra z prvního vydání