„Pane doktore, je teprve osm hodin, ale už máme čekárnu plnou pacientů. Viděla jsem tam dvě kočky, psa, papouška, hada a dokonce i chameleóna.“
„Neříkejte, takový nával hned po ránu? Tak to se musíme honem pustit do práce. Už nám přišly ty tabletky?“
„Zase nic, pane doktore. Prý je nikde nemají na skladě a výrobce hlásí výpadek. Nevím, jestli vystačíme s tou troškou, která tady ještě je.“
„No to jsem tedy zvědav, jak budeme dneska zvládat tolik nemocných. Ještě že tu máme ten nový superlék, aspoň ho pořádně vyzkoušíme. Tak už běžte zavolat prvního pacienta.“
V karetní hře Další, prosím jsou hráči v rolích veterinářů, kteří se snaží správně vyléčit co nejvíc zvířecích pacientů. K tomu jim slouží karty tabletek, kapek a injekcí. Použít můžou i superlék, kterým jako žolíkem nahradí kteroukoliv jinou léčivou kartu.
Hra nabízí dvě různé varianty – standardní (kompetitivní) a kooperativní.
1) Standardní (kompetitivní) varianta
Příprava hry:
Všechny karty se zvířátky se zamíchají a jejich balíček se položí doprostřed stolu lícem dolů (tedy do čekárny). Karty s léky se zamíchají dohromady s akčními kartami a každý hráč obdrží do ruky tři karty. Ze zbytku se vytvoří dobírací balíček.
Průběh hry:
Hráči se střídají po směru hodinových ručiček. Hráč, který je na tahu, provádí následující kroky:
- Otočí vrchní kartu z balíčku se zvířátky a vyloží ji na stůl. V každém okamžiku tedy může být „v ordinaci“ vyloženo více zvířátek v různém stadiu léčby.
- V každém tahu musí ze své ruky přiložit přesně jeden lék (tabletky, injekci, kapky nebo superlék) k některému vyloženému zvířátku v ordinaci. Pokud je tím zvířátko vyléčeno, vezme si ho hráč k sobě a použité karty odhodí do odhazovacího balíčku.
- Pokud chce, může také použít jednu nebo více akčních karet. Tyto karty může využít ke svému užitku (umožní mu např. přiložit dva léky současně), nebo aby škodil soupeřům (např. že jedno jejich vyléčené zvířátko znovu onemocní).
- Dobere si do ruky karty do počtu tří.
Konec hry:
Hra končí posledním vyléčeným zvířátkem. Vítězem je hráč, který má u sebe nejvíc karet s vyléčenými zvířecími pacienty. V případě rovnosti je na tom lépe ten, na jehož kartách zvířátek je v součtu více koleček s vyznačenými léky.
2) Kooperativní varianta
Příprava hry:
Všechny karty se zvířátky se zamíchají a jejich balíček se položí doprostřed stolu lícem dolů (tedy do čekárny). Ze hry se odeberou pryč karty se superlékem a všechny akční karty. Karty s léky se zamíchají a devět z nich se rozloží do mřížky 3 x 3 lícem nahoru. Až si hráči dobře zapamatují druhy těchto léků a jejich přesnou pozici, otočí se všechny karty lícem dolů.
Průběh hry:
Hráči otočí horní kartu zvířátka a snaží se společně mezi devíti kartami léků najít a otočit přesně ty, které potřebují k vyléčení pacienta. V případě, že se to podaří, odhodí použité léky na odhazovací hromádku a doberou nové léky, které doplní na chybějící místa do mřížky 3 x 3. Po jejich prohlédnutí a zapamatování je pak také otočí lícem dolů.
Hra pokračuje otočením dalšího nemocného zvířátka.
Pokud by si hráči byli jisti, že některý potřebný druh léku se v mřížce momentálně vůbec nenachází, přidají další sloupec, takže až do konce hry hrají s dvanácti kartami. To jim sice samozřejmě pomůže, ale zároveň to od té chvíle také klade vyšší nároky na jejich paměť.
Konec hry:
Hra končí posledním vyléčeným zvířátkem. Cílem hráčů je, aby neudělali chybu a během hry neotočili ani jednu kartu se špatným lékem.