Ve hře Covalence se hráči rozdělí na stavitele (builders), kteří mají za úkol sestavit neznámou chemickou molekulu, a na znalce (knower), který danou molekulu zná a svými nápovědami a indiciemi jim pomáhá ve správném odhadu tvaru molekuly a polohy vazeb mezi jednotlivými atomy. Stihnou stavitelé správně uhádnout všechny své molekuly dřív, než jim dojdou žetony nápovědy, a následně i žetony hádání?
Úkolem stavitelů je sestavit postupně několik organických molekul, sestávajících vždy ze 3 vícevazných osmiúhelníkových prvků (kyslík, dusík, uhlík) a zbylých jednovazných (vodík, v případě rozšíření Chemist také chlor). Tyto molekuly mají před sebou v balíčku, do kterého se však nemohou podívat. To je práce znalce, který bude stavitelům vždy na začátku stavění nové molekuly, nebo v průběhu hry na vyžádání žetonem nápovědy, dávat indicie pomocí dvou druhů karet. Jeden balíček těchto karet má na sobě čísla, a druhý balíček znak prvku, nebo vazby, či jiné strukturní vlastnosti, a znalec vždy v rámci dávání nápovědy odevzdá danému staviteli jednu kartu o struktuře a libovolný počet karet čísel, čímž vytvoří nápovědu pro danou molekulu, kterou stavitel tvoří. Například znalec odevzdá staviteli kartu se znakem vodíku a dvě karty s čísly 4 a 2, což znamená, že jeho molekula obsahuje 6 vodíků. Jelikož se nejedná o maximální možný počet vodíků, jaký by molekula mohla potenciálně mít, stavitel z nápovědy vydedukuje, že jeho molekula obsahuje buď dvojnou vazbu, nebo jeden či více prvků, které mají menší vaznost, než uhlík, tedy kyslík nebo dusík.
V této kooperativní hře si stavitelé mohou navzájem napovídat a pomáhat, a to i když každý staví svou vlastní molekulu. Jsou spolu v týmu, a proto aby vyhráli, tak musí úspěšně sestavit všechny své molekuly všichni stavitelé. Pokud si nějaký stavitel neví rady, mohou se všichni stavitelé dohodnout, zda použijou žeton nápovědy, kterých je ve hře omezený počet. Pokud ho použijí, znalec dá vybranému staviteli, ale pouze jednomu, další nápovědu, vstahující se k jeho aktuální hádané molekule. Pokud si stavitelé myslí, že jejich molekula je správně, může použít žeton hádání, kterých je také omezený počet. V takovém případě se znalec podívá na vrchní kartu ze stavitelova balíčku molekul a porovná sestavenou molekulu s tou na kartě. Pokud se neshodují, vrátí kartu na vrch daného balíčku, ale NIC neříká, ani gestem, či výrazem ve tváři nic staviteli nenapovídá. Znamená to, že sestavená molekula je špatně a stavitel musí svůj pokus vylepšit. Pokud se molekuly shodují, položí již otočenou kartu ke staviteli, podívá se na následující kartu z jeho balíčku a dá mu jednu novou nápovědu vztahující se k jeho nové hádané molekule.
Takto hra pokračuje, dokud všichni stavitelé úspěšně neuhádnou všechny své molekuly, čímž vyhrají, nebo dokud jim nedojdou všechny žetony hádání, což způsobí, že i když sestaví molekulu, nemohou si její správnost nijak ověřit, a prohrávají. V akovém případě prohrávají všichni jako tým, a to i kdyby se některému staviteli podařilo sestavit všechny jeho molekuly.