Hra Concordia se zabývá kolonizací Itálie, potažmo Římské říše, budováním měst a obchodem se surovinami, které jednotlivé provincie nabízejí. Hráči vykonávají akce pomocí karet osobností. Ty jim na konci hry přinášejí vítězné body podle toho, na jaké oblasti rozvoje se hráč při budování svého impéria rozhodl.
V krabici najdete oboustranný plán - na jedné straně je mapa Itálie s 11 provinciemi (tato mapa je doporučena pro hru 2-4 hráčů), na druhé pak mapa Římské říše (12 provincií, doporučená pro hru 3-5 hráčů). Dále mimo jiné např. hrací materiál pro pět hráčů (domečky, figurky kolonistů stejné jako např. jednotky ve hře Antike od stejného autora) a barevné tvarované dřevěné dílky surovin. Navíc hra obsahuje jak anglickou, tak německou sadu karet osobností.
Na začátku hry je náhodně vylosován první hráč a od té doby se až do konce hry hráči střídají v tazích. Během tahu hráč provede jednu akci, kterou je zahrání jedné karty osobnosti z ruky.
Osobností je několik druhů a jejich zahrání připomíná výběr role známý z Dobyvatelů vesmíru nebo Puerta Rica. Rozdíl je v tom, že (až na výjimku) má ze zahrání karty užitek pouze hráč, který ji hrál. Akce umožňují pohybovat kolonisty po mapě, stavět nové budovy ve městech, ke kterým kolonisté doputovali, sbírat suroviny z postavených budov (z této jediné akce může benefitovat víc hráčů), obchodovat se surovinami, verbovat nové kolonisty a najímat nové karty osobností z centrální nabídky. Ta je pohyblivá, karty se do ní doplňují a nejvíce připomíná asi nabídku civilizačních karet z Doby kamenné (včetně rostoucí ceny novějších karet).
Zajímavým prvkem je právě tvorba balíčku, kdy si hráč snaží kupovat karty, které přinášejí vítězné body, za oblast, kterou má hráč nejvíc rozvinutou. Je ale potřeba myslet na vše, protože hráči potřebují jak sbírat suroviny (prodej/výměna za jiné suroviny), tak pohybovat kolonisty (kvůli stavbě nových budov) a v neposlední řadě kupovat karty, které znamenají více bodů na konci hry. Hráč je také limitován tím, že pokud některou z karet zahraje, nemá ji k dispozici, dokud znovu nesebere všechny dříve odehrané karty do ruky, což jej stojí celý jeden drahocenný tah. Trochu taktizování přidává osobnost Diplomat, která umožňuje hráči zkopírovat jednu z karet ostatních hráčů, kterou zahráli v tahu před ním. Takto je možné využívat i karty, které hráč sám nevlastní, neboť některé z karet jsou v nabídce pouze jedenkrát za hru.
Hra končí v momentě, kdy některý z hráčů koupí poslední kartu z nabídky osobností, nebo položí na mapu poslední ze svých 15 domečků. Za to získá kartu „Concordia“, která mu na konci hry přinese 7 VB. Ostatní hráči pak dostanou možnost odehrát ještě jeden poslední tah.
Karty osobností mají kromě akce, kterou hráč provede při jejích zahrání, ještě navíc příslušnost k jednomu ze šesti antických bohů. Vítězem hry se stává ten, kdo získá nejvíce bodů právě pomocí karet osobností. Boduje se až na konci hry a každá karta přináší vítězné body za jednu z těchto oblastí: peníze a zboží, počet budov na mapě (mimo „cihelné“), počet různých provincií, ve kterých má hráč budovu, různorodost druhů zboží, které hráč produkuje skrze budovy, počet naverbovaných kolonistů a budovy specializované na konkrétní druh zboží. Vítězné body jsou pak uděleny podle toho, kolik má hráč „bodů“ v dané kategorii krát karet, které tuto kategorii podporují. Podle náročnosti mají některé karty i vícenásobný modifikátor (tzn. 2-5 VB za každý „bod“).