- Strýče Johane! Strýče Johane! Kannengiesseři prý přivezli z Londýna hřebíky z kříže pána Ježíše!
- Upokoj se drahý synovče. Právě odplouvá loď do Novgorodu, plná našich kvalitních bot a sedel. Zpátky se vrátí se zaručeně pravou lebkou sv. Pavla. Nějaké rezavé hřebíky nás opravdu nemusí zajímat.
Colonia je latinsky Kolín - míněn ten nad řekou Rýn. Ve své době to bylo jedno z největších měst střední Evropy. Hráči v této hře představují bohaté Kolínské měšťanské rody, které soupeří o prestiž představovanou sbírkou relikvií - tedy předmětů a ostatků svatých.
Příprava hry: na začátku hry je třeba složit osmidílné puzzle - hrací plán. Každý hráč pak dostane jistý počet členů rodiny a zástěnu, za kterou si schová 4 náhodně tažené suroviny, 1 zboží (podle hodu kostkou) a 5 peněz od každé z měn, které jsou - podobně jako v Alhambře, jiné hře stejného autora - ve hře čtyři.
Průběh hry: hraje se na 6 týdnů (kol), z nichž každý sestává z (překvapivě) 7 dní.
- V pondělí se pouze připraví nové kolo.
- V úterý hráči pošlou 3-8 členů rodiny do městské rady. Tento počet určuje nejen počet hlasů při hlasování, ale také pořadí tahu v celém zbytku týdne.
- Ve středu mohou hráči nakupovat suroviny na tržnici. Suroviny jsou patrně bezcenné, protože k nákupu stačí jen poslat příslušný počet členů rodiny, aby měl nakoupené suroviny kdo odnést.
- Ve čtvrtek vysíláte členy rodiny do fronty k vyhlášeným Kolínským řemeslníkům, kteří vám z příslušných surovin zhotoví rozličné zboží (sedla, kola, obrazy, šaty a obuv).
- V pátek se zbožím nakládají lodě zakotvené v Kolínském přístavu.
- V sobotu plně (i méně plně) naložené lodě odplouvají a Kolínské rody inkasují své zisky.
- V neděli se jde do kostela a taky se nakupují a zamlouvají rozličné relikvie (k mání jsou nejen třísky a hřebíky z Kristova kříže, ale i kosti a dokonce lebky velkých světců).
Konec hry: jak už jsem napsal výše, hra končí po 6 týdnech. Na konci hry si hráči sečtou vítězné body za relikvie. Ten, kdo má bodů nejvíc, vítězí.