Lidstvo již po staletí neexistuje. Z hlubokého spánku se však probrali automatoni – roboti stvoření jako pomocníci lidské rasy. Jejich programy však mají stále stejný cíl. Plnit přání lidstva. Tedy hned, jakmile zjistí, která to vlastně byla…
Hra Code of Nine se točí kolem sběru starých relikvií a objevování vzpomínek, které jsou formou karet sdíleny mezi hráči, a které určují, za co na konci hry získáte vítězné body.
Příprava hry:
Každý hráč dostane dvě karty vzpomínek, které určují vítězné podmínky. Na své hráčské desce je uloží podle svého uvážení – jednu do lehce přístupné paměti a druhou do hlubiny, kam na jeho vzpomínku ostatní hráči jen tak neuvidí. Každý hráč také dostane tři figurky a počítadlo vůle.
Průběh hry:
Jedná se o klasický worker placement, kdy v průběhu pěti kol hráči postupně umísťují své figurky na dosud neobsazená akční políčka a pomocí akcí získávají relikvie (např. mince a knihy), vůli (která umožňuje provádět náročnější akce), nebo mohou nahlížet do vzpomínek ostatních hráčů. Mohou také donutit ostatní hráče některé relikvie přijmout nebo naopak odevzdat.
Jakmile všichni hráči odehrají po třech akcích, vezmou si figurky zpět do zásoby a začíná další kolo. V každém dalším kole se odemykají nová akční políčka, v posledním kole je tak výběr akcí největší.
Konec hry:
Po pěti kolech jsou odhaleny všechny karty vzpomínek a v pořadí, které je uvedeno v nápovědní kartě ke hře, jsou jednotlivé vzpomínky obodovány. Může dojít k zajímavým kombinacím situací (např. že některé relikvie mají zápornou hodnotu vítězných bodů, nebo že nesmí vyhrát hráč, který má určitých relikvií nejméně).
Hra obsahuje také pokročilou variantu s komplikovanějšími kartami vzpomínek a odlišným herním plánem, který obsahuje akční políčka navíc. V této variantě se také používá jedna neutrální karta vzpomínky, která je veřejná a neúčastní se bodování, ale pomocí akčních polí ji hráč může vyměnit za některou svou vlastní vzpomínku, která pak pro změnu přestane být bodována a stává se veřejnou.